Аудіо, радіотехніка, розвідувальна робота, Технічні засоби, збирання інформації

Економічна безпека підприємства

Розділ 3. ЕКОНОМІЧНА РОЗВІДКА

(економічне шпигунство)

3.6. Технічні засоби збирання інформації

3.6.2. Аудіо – і радіотехніка в розвідувальній роботі

З винаходом радіо використання звукозаписних і передавальних пристроїв одержало могутній імпульс у розвідці. Сьогодні мініатюрні передавачі можуть бути вмонтовані в пишучий олівець, окуляри, запальничку, кулю від дрібнокаліберної гвинтівки і т. ін. Електронні “жучки” вставляються в телефонні апарати, підкидаються в приміщення, монтуються

в предмети побуту осіб, які цікавлять розвідку, тощо і постійно передають звукову інформацію.

Акустичний контроль приміщення можливий за допомогою:

– мікрофона, з виводом сигналу по кабелю;

– диктофона;

– стетоскопа;

– радіомікрофона;

– телефонної лінії;

– лазерного зняття інформації із віконного скла.

Спеціальні мікрофони мають дуже маленькі розміри. Інформація із мікрофона передається по кабелю у сусідню кімнату, де виконується її запис. Вузьконаправлений мікрофон дає змогу прослуховувати на відстані до кілометра.

Професійні цифрові диктофони, незважаючи

на маленькі розміри, дозволяють безперервно записувати до 20 год. Якщо використати функцію акустопуску (запис здійснюється лише тоді, коли хтось говорить), то залишений диктофон може записувати інформацію дуже довго. Деякі диктофони монтують у побутові речі (наприклад у ручку).

Стетоскоп – прилад, що дає можливість прослуховувати крізь товсті стіни (товщиною до метра).

Телефонна лінія використовується не тільки для прослуховування телефонних розмов, а й для прослуховування офісу (при цьому трубка лежить на телефонному апараті). Для цього використовується мікрофонний ефект, високочастотне нав’язування, системи “телемонітор”, “телефонне вухо” та інші. Деякі системи дозволяють прослуховувати будь-яке приміщення, через котре проходить телефонний кабель, навіть з іншої держави.

За допомогою спеціального лазера можливе прослуховування офісу через зачинене вікно з відстані до кілометра.

Радіомікрофон – основний пристрій для негласного отримання інформації. Залишений один раз у офісі “жучок” буде роками передавати акустичну інформацію по радіоканалу. Розміри цих “жучків” залежать від розміру блоку живлення. Якщо “жучок” живиться від стороннього джерела (наприклад від телефонної лінії), то він зовсім непомітний. Вага таких пристроїв коливається від декількох грамів до кількох сотень грамів, потужність передавального пристрою – від десятих часток до кількох сотень МВт, що забезпечують передачу інформації від декількох годин до декількох років на відстані від десяти метрів до восьми тисяч метрів (наприклад НКО-1452 може передавати інформацію на відстань 2-8 км).

Акустичні закладки (пристрої для перехоплення акустичної інформації) – “жучки” – класифікуються за видом виконання, місцем встановлення, джерелом живлення, способом передачі інформації та її кодування, способом керування і т. ін.. Перехоплена ними інформація може передаватись по радіо або оптичному каналу, по електромережі змінного струму, по телефонних та інших з’єднувальних лініях, а також по металоконструкціях будівель, трубах систем опалення і водопостачання тощо. Найбільш широко використовуються закладки, що передають інформацію по радіоканалу (радіозакладки).

В залежності від середовища розповсюдження коливань, що перехоплюються радіозакладками, їх поділяють на акустичні радіозакладки (перехоплення акустичних сигналів через повітряний канал) та радіостетоскопи. Акустичні радіозакладки (радіомікрофони) здатні вловлювати неголосну розмову на відстані 5-10 метрів. Радіостетоскопи здатні вловлювати звукові коливання через бетонні стіни товщиною 0,3-0,7 м, а також через двері та віконні рами.

Акустичні радіозакладки мають оригінальні форми. Наприклад у формі настільного калькулятора вагою 350 г. випускається радіомікрофон РК-620 з дальністю дії 100-200 м і необмеженим часом, тому що передавач і калькулятор працюють одночасно.

Цікава модель радіомікрофона РК-585, виконана у формі авторучки, вага якої з батарейкою складає 25 г, а дальність передачі 80-300 м у продовж 6 год., чи 8ТО-4130 вагою 60 г і виконана у формі пачки цигарок. Не менш цікавою є модель радіомікрофона, виконана у формі трійника для побутової апаратури, оскільки живиться від електричної мережі час передачі на 100-200 м необмежено. Модель АД-45-3 виконана у формі телефонної розетки, живиться від телефонної мережі, час роботи не обмежено, передача до 150 метрів. Модель РК-535 виконана у формі склянки для віскі, а РК 565-8 – у формі попільниці, РК-580 має вигляд підсвічника, РК-575 – настільної запальнички, РК-560 виглядає як стандартна електролампа.

Також є підслуховуючі пристрої, що ховаються в одязі людини (наприклад PK-157-S чутливістю до 20 м), а також під наручним годинником (PK-1025-S), у шкіряному ремені (PK-850-S).

Для прослуховування в транспортних засобах використовуються моделі PK-465-S, РК-470, PK-475-S, при цьому шум від двигуна та їзди практично усувається.

Тепер для збільшення тривалості роботи “жучків” з автономним живленням, а також для вирішення проблем скритності (зменшення часу “холостої” роботи передавача знижує імовірність його виявлення) розробляються моделі з дистанційним включенням (110 F, РК-550 – розетковий, НВ-РМ-430К – в середині настільного електронного годинника), а також що автоматично включаються при виникненні звуку – музики, мови і виключаються при його зникненні (STG – 4001).

Якщо проникнення на об’єкт обмежено, “жучки” монтуються в кулі, стріли. Так, модель РК-995 монтується в стрілу і безшумним пістолетом прицільно вистрілюється на відстань до 25 м. Модель STG 301 монтується в стрілу арбалета і передає інформацію на відстань до 100 м.

– У свій час преса описувала випадок економічної розвідки проти японської кампанії “Нагоя-Вінер”. Ця кампанія була на грані банкрутства, але майстерно приховувала даний факт в офіційній звітності і кваліфіковано зберігала цю таємницю від своїх партнерів. Банки, відчуваючи подвійну гру з боку “Нагоя-Вінер”, звернулися до послуг спеціального розвідувального агентства. Стеження за об’єктом не приносило відчутного успіху доти, поки в головного бухгалтера не розболівся зуб. Досвідчений дантист підлікував йому зуб, поставив пломбу, в яку був вмонтований радіомікрофон і який протягом декількох днів передавав все, що говорив головний бухгалтер кампанії “Нагоя-Вінер”. Секрет фірми розкрився: банки відмовили їй у кредиті і вона збанкрутувала.

Недоліком радіозакладок є можливість виявлення їх випромінювань спеціальним приймачем контролю. З метою усунення цього недоліку розроблені закладні прилади, що передають інформацію по оптичному каналу в інфрачервоному діапазоні (PK 770-S). Дальність передачі для них складає декілька сотень метрів. Наприклад, інфрачервоний передавач STG-4403 забезпечує передачу інформації на відстань до 500 м.

Також значно зменшились і радіоприймальні пристрої. їхня вага коливається від 150-250 г до 8-15 кг, а габарити вимірюються від десятківміліметрів до десятків сантиметрів, тобто вони можуть бути заховані в кишені, кейсі, автомобілі. Найкращим варіантом вважається такий радіоприймальний пристрій, що укомплектований записуючим механізмом, наприклад мініатюрним магнітофоном.

Зараз, радіомікрофони з позиції “жучків” починають переміщатися в позицію “клопів”, що ще більше розширює технічні можливості їх застосування.

Дуже важливим джерелом одержання інформації є телефонна мережа: телефонний апарат, телефонна лінія зв’язку. Телефонний апарат перетворюється в мікрофон навіть тоді, коли трубка не знята, і через нього прослуховуються всі розмови за допомогою спеціального пристрою, підключеного до мережі.

Одержання інформації з телефонної мережі хоча і більш доступне, але залишається все-таки трудомісткою справою. Однак доцільність прослуховування визначається не рівнем витрат, а цінністю можливої інформації. Пристрої для прослуховування можна вбудовувати в телефонний апарат (РК-110, НВ-ПТ, РК-130 “Рисове зерно”), підключати до лінії від телефонного апарата (АБ-31, АБ-48, АБ-45-4) і, нарешті, до кабелю.

Найчастіше використовуються телефонні радіотранслятори, що підключаються до телефонної лінії і передають інформацію з радіоканалу. Джерелом живлення для таких пристроїв зазвичай слугує напруга телефонної мережі. Включаються вони і виключаються разом із включенням телефонного апарата в мережу. Ці радіотранслятори малогабаритні, тому що на відміну від радіомікрофонів їм не потрібні мікрофони і джерела живлення.

Телефонна лінія використовується і для прослуховування розмов у приміщеннях, де встановлений телефон. До телефонної лінії підключається апаратура типу ИМ103, SТ-01ELSY, БОКС-Т та інші. Деякі з цих пристроїв мають дуже доступну ціну.

Крім телефонних апаратів для прослуховування приміщень часто використовуються “стетоскопи”. Датчик-мікрофон, комбінується з радіопередавачем спільно чи роздільно і веде радіопередачу на відстань від декількох десятків до кількох сотень метрів. Перевагою використання стетоскопа є те, що він, як правило, встановлюється на зовнішній стороні стіни – зовні будинку, в іншій кімнаті, на горищі, тому менша імовірність його виявлення, розміри датчиків і передавачів вимірюються міліметрами і десятками міліметрів (моделі АД-50, SKS, РК-1005, РК-775 (інфрачервоний передавач), РК-845-S, РК-845-SS, АР-8, SТG-4025, SТG-4027, НВ-СТ 05 та ін).

Особливо великі можливості прослуховування розмов, і не тільки телефонних, відкриває лазерна техніка. Невидимий промінь, спрямований на вікно чи стіну, як патефонна голка знімає вібрацію, викликану голосом людини. Так у кінофільмі “Бригада” показаний такий прийом прослуховування.

Подібна апаратура також малогабаритна, вміщується в кейсі, але коштує дуже дорого. В Росії з’явилися перші дослідні зразки, наприклад ЛСТ-ЛА2 з дальністю до 100 м. У США подібний пристрій НР-150 забезпечує дальність дії в 10 разів більшу. Але ще на порядок вища їх ціна.

Цим же цілям служить і радіоперехоплення переговорів, що ведуться з використанням ефіру. В державній розвідці необмежені можливості прослуховування переговорів дають супутники-шпигуни, що, пролітаючи на величезній висоті, фіксують всі електронні сигнали в провідному й ефірному зв’язку. Ці сигнали потім розшифровуються в потужних електронно-обчислювальних центрах.

Останнім часом широке розповсюдження одержали радіомаяки. Є товари багатофункціонального призначення (наприклад комп’ютери). Якщо вони замовлені об’єктом, що цікавить розвідку, в нього монтується радіомаяк, який включається тоді, коли над цією країною пролітає супутник-шпигун. Ця методика нагадує супутникову систему пристрою проти викрадення автомобіля, коли в нього монтується радіомаяк, що посилає сигнали на супутник, який фіксує його місцезнаходження.

– Тепер у комп’ютерні блоки вбудовуються уже не просто маяки, а цілі ретранслятори, що накопичують і ретранслюють за стіни підприємства інформацію, оброблювану комп’ютером.

– Як повідомляли “Московські новини” у 1992 р. подібна закладка була виявлена в ЕОМ “Вакс” американської фірми “ТЕК”. Перевірка 200 комп’ютерів цього типу, закуплених у свій час Мінавіапромом СРСР, показала, що в 8 з них було 20 закладок. Виявилося це випадково, коли на одному з підмосковних підприємств вийшов з ладу комп’ютер “Вакс”. За задумом розвідників із ЦРУ за поломкою комп’ютера повинен був піти виклик “фахівця”, який би і списав інформацію, що міститься в блоці. А після цього, через якийсь час у закладці повинна була спрацювати програма на самознищення комп’ютера. Підприємство врятували несанкціоновані дії (не за інструкцією) персоналу, коли обслуговуючий персонал чи через нестачу валюти, чи через власну допитливість вирішив самостійно розібратися з комп’ютером, за який у свій час було сплачено 3 млн. доларів. Виявлена шпигунська закладка послугувала сигналом до загальної перевірки комп’ютерів цього типу, закуплених у США.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Аудіо, радіотехніка, розвідувальна робота, Технічні засоби, збирання інформації