Бойові дії на території України протягом 1942 р

Тема 1. УКРАЇНА В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (1939-1945). ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА (1941-1945)

§ 2. ОБОРОННІ БОЇ В УКРАЇНІ 941-1949 рр. ОКУПАЦІЯ УКРАЇНИ

5. Бойові дії на території України протягом 1942 р.

Після поразки під Москвою Німеччина постала перед реальною загрозою війни на два фронти. На думку нацистського командування, 1942 р. був останнім роком, у якому можна було використати основні сили на Східному фронті, не побоюючись висадження англо-американського десанту на заході. Мобілізувавши додатково 2 млн бійців до вермахту та збільшивши випуск воєнної

продукції на 50 %, Гітлер планував дати переможний бій Червоній армії. Вістря головного удару в 1942 р. фюрер спрямував на південь. Головні зусилля планувалося зосередити на загарбання Донбасу, Кубані та нафтових родовищ Північного Кавказу.

Ураховуючи катастрофічні поразки й втрати 1941 р. та усвідомлюючи, що для їх компенсації потрібний час і велике напруження сил тилу, начальник Генштабу О. Василевський розробив відповідний план дій на весну та літо 1942 р. Він передбачив активну стратегічну оборону, нагромадження резервів, а потім перехід у вирішальний наступ. План ураховував і ту обставину, що Червона армія

в 1942 р. не мала переваги над вермахтом ані в живій силі, ані в техніці. Підприємства, евакуйовані на схід, могли вступити в дію лише в середині 1942 р.

1 травня 1942 p., незважаючи на об’єктивні обставини, Сталін поставив завдання “…добитися того, щоб 1942 р. став роком остаточного розгрому фашистських військ і звільнення радянської землі від гітлерівських мерзотників”. Однак Харківська наступальна операція, розпочата 12 травня 1942 p., за умов’ 26 переваги противника в живій силі та техніці завершилася повною поразкою.

Бойові дії на території України протягом 1942 р

Бій на правому фланзі оборони м. Севастополя (кадр з кінолітопису “Чорноморці”). 1942 р.

У ході цієї наступальної операції загинули 171 тис., потрапили в полон 240 тис. бійців. Ворог при цьому втратив 20-30 тис. чоловік.

Не менш згубно для Червоної армії розгорталися події в Криму, де захисники тримали оборону м. Севастополя та Керченського півострова. Для організації наступу Кримського фронту на Керченському півострові радянське командування передислокувало туди три армії. Солдатам заборонили рити окопи, аби вони нібито “не втрачали бойового духу”. Зосереджені на плацдармі протяжністю 16 км, солдати перетворилися на мішень для німецької артилерії та авіації. З 250 тис. бійців загинули 162 тис., а решта потрапила в полон. Намаганням евакуювати тих, хто залишився, перешкоджала ворожа авіація. За свідченням очевидців, води Керченської протоки були вкриті пілотками загиблих бійців. Після ліквідації Кримського фронту становище Севастополя стало безнадійним. Тому на початку липня 1942 р. місто було здане противнику. Під час оборони Севастополя загинули 157 тис. чоловік. Ще 95 тис. або загинули під час останнього штурму, або потрапили в полон. Ставка Верховного головнокомандування, евакуювавши значну частину боєприпасів, навіть не спробувала евакуювати бійців, які витримали 250-денну облогу.

Поразки під Харковом і в Криму створили вермахту сприятливі умови для наступу, який розпочався 28 червня 1942 р. Радянське командування вирішило відвести війська на схід, щоб зміцнити оборону Кавказу та Сталінграда. 22 липня 1942 р. радянські війська залишили останній населений пункт на території України – м. Свердловськ Луганської області.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Бойові дії на території України протягом 1942 р