БОРОТЬБА З ХВОРОБАМИ ПЛОДОВИХ ДЕРЕВ

Сад і город (енциклопедія)

БОРОТЬБА З ХВОРОБАМИ ПЛОДОВИХ ДЕРЕВ

ОСНОВНІ ЗАХВОРЮВАННЮ САДОВИХ РОСЛИН

Усі вегетативні органи плодових дерев, як надземної частини, так і кореневої системи, схильні до різних захворювань. Хвороби можуть викликатися хвороботворними грибками, бактеріями, вірусами. У хворих дерев з’являється плямисте забарвлення листя, зморщування й загнивання плодів, ураження гілля та стовбурів. При деяких захворюваннях руйнується деревина, гине коріння. Нижче наводиться опис найпоширеніших хвороб плодових дерев.

Парші

яблуні й груші – це грибкове захворювання, збудник якого живе на опалому листі й корі дерев. Плоди та листя, уражені паршами, вкриваються ясно-зеленими плямами. Потім на плямах з’являється пушистий наліт, що чорніє, а на плодах у цьому місці утворюються тріщини. Уражені листя й плоди опадають.

Для запобігання захворюванню дерев паршами слід збирати й спалювати опале листя. Грунт у міжряддях і під деревами перекопують перед холодами. З препаратів використовують бордоську рідину, полікарбацин, хлорокис міді.

Попелюха яблуні – грибкове захворювання. Збудник – гриб, міцелій якого живе в бруньках

уражених пагонів. У суху та спекотну погоду хвороба може стрімко розвиватися, уражаючи бруньки, листя, пагони, суцвіття. На захворілих частинах з’являється білий борошнистий наліт, листя, уражене попелюхою, скручується й опадає. З усіх сортів яблуні найбільш нестійкими до попелюхи є такі: Ренет Симиренка, Пепін шафранний, Джонатан, Бойкен.

Для боротьби з попелюхою виявлені уражені пагони видаляють і спалюють. Дерева обприскують розчином колоїдної сірки або сульфаридом.

Плодова гнилизна – грибкове захворювання, збудник якого паразитує на плодах. На плодову гнилизну занедужують яблуні, груші, вишні, сливи й багато інших плодових дерев. Передумовою до ураження цим захворюванням є плоди з механічними ушкодженнями, подзьобані птахами, ушкоджені шкідниками. Дуже часто на плодову гнилизну занедужують плоди дерев, хворих на парші. Якщо в період цвітіння погода волога, дощова, плодова гнилизна уражає не лише плоди, але й пуп’янки, квітки, зав’язь.

Ознакою захворювання є ясно-сірі опуклі плями на поверхні плодів, розташовані концентричними кільцями. М’якоть таких плодів набуває бурого кольору й кашкоподібної консистенції. Щоб запобігти захворюванню па плодову гнилизну, потрібно регулярно оглядати плоди, уражені видаляти й знищувати, збирати та знищувати падалицю. З хімічних препаратів використовують полікарбацин і хлорокис міді.

Чорний рак – важке грибкове захворювання, що найчастіше уражає дерева, які мають ушкодження від холоду, сонячні опіки, тріщини, інші механічні ушкодження. Гриб, що викликає чорний рак, паразитує на листі, гілках, стовбурах, плодах і квітах. Найчастіше на чорний рак хворіють яблуні, груші. Менше схильні до цього захворювання абрикос, вишня та слива.

Уражена чорним раком кора темніє, на ній з’являються тріщини й зморшки. На уражених місцях утворюються концентричні кола, що складаються з чорних цяточок. Потім уражена тканина відмирає. Якщо чорний рак уражає гілки й стовбур, то залежно від ступеня захворювання відсихають гілки й навіть може загинути все дерево.

Для боротьби з чорним раком ранньої весни уважно оглядають дерево, виявлене захворіле гілля видаляють і спалюють. На початку весни, при сталій теплій погоді, ранки на дереві зачищають ножем і змазують сумішшю глини й свіжого коров’ячого гною у співвідношенні 1:1.3 препаратів використовують бордоську рідину, полікарбацин, хлорокис міді.

Кишеньки сливові – грибкове захворювання, що уражає сливу, аличу й черемшину. Уражає плоди, у яких не розвивається кісточка, на її місці утворюється порожнина. Плоди змінюють форму, збільшуються в розмірах, поверхня в них зморщується.

Дірчаста плямистість кісточкових – грибкове захворювання, збудник якого зимує в корі та деревині хворих гілок. На неї страждають практично всі кісточкові. Ознакою захворювання є поява червоно-бурих плям на листі й плодах. Через 2 тижні на місці плям утворюються дірки. Якщо грибок уражає гілля, то в місці проникання збудника утворюються рани й тріщини.

Для боротьби з дірчастою плямистістю регулярно оглядають дерева, виявлені хворі пагони видаляють і спалюють. З препаратів використовують бордоську рідину та хлорокис міді, Кокомікоз. Так само, як і дірчаста плямистість, хвороба уражає кісточкові культури, переважно вишню й черешню. Ознаки прояву хвороби такі ж, як при дірчастій плямистості. Кокомікоз небезпечний тим, що в дерев, які мають великі ураження, знижується зимостійкість, і вони можуть загинути від морозу.

З препаратів для боротьби з кокоміко30м використовують хлорокис міді.

В’юнковість листя персика – специфічне грибкове захворювання, що уражає листя й пагони персика. Хворе листя змінює колір на жовтуватий або червонуватий, на ньому з’являються пузирчики, потім листя опадає. На уражених пагонах з’являються рани, з яких сочиться камедь.

Для запобігання захворюванню – збирають і спалюють опале листя, видаляють уражене листя та пагони і також спалюють, З препаратів використовують бордоську рідину.

Бактеріальний опік плодових. Уражає практично всі плодові дерева. Це бактеріальне захворювання, збудники якого поширюються попелицями, бджолами, осами, птахами. Може потрапити в сад ра30м із зараженим посадковим матеріалом. Ознаки ураження – скривлення та зів’янення верхівок молодих пагонів, зміна забарвлення листя на білясте. Захворювання уражає також плоди, причому плоди, які занедужали в першій половині дозрівання, набувають червонуватого відтінку, зморщуються й відмирають. Плоди, уражені на другій стадії дозрівання, також змінюють забарвлення, на них з’являються зелені та червоно-коричневі плями. Проте вони не відмирають.

Для запобігання захворюванню на бактеріальний опік не можна купувати посадковий матеріал і живці, не перевірені на відсутність бактерій. Виявлені хворі дерева викорчовують і спалюють. З препаратів використовують бордоську рідину.

Сіра гнилизна кісточкових – грибкове захворювання, що уражає кісточкові дерева під час цвітіння, якщо воно припадає на вологу дощову погоду. Грибок уражає квітки, гілля та плоди. Захворілі частини рослини швидко в’януть і висихають.

Для боротьби з захворюванням через 20 днів після цвітіння оглядають дерева, уражені гілки видаляють і спалюють. З препаратів використовують бордоську рідину й хлорокис міді.

Основні препарати, які використовуються для знищення грибкових і бактеріальних захворювань, наводяться нижче.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: БОРОТЬБА З ХВОРОБАМИ ПЛОДОВИХ ДЕРЕВ