БУРКУН

БУРКУН – на території СНД налічується близько 11 дикорослих видів Б., але в бджільницькій практиці використовуються тільки два з них – білий і жовтий. Це дворічна, іноді однолітня трав’яниста рослина. Вона невибаглива до грунтів, за винятком голих пісків і кислих грунтів, засухостійка й морозостійка, здатна давати високі врожаї. Може рости на кам’янистому й суглинному грунті – на полях, вигонах, бур’янистих місцях, на ярах, пагорбам, у степах, уздовж доріг, залізничних насипів тощо. Б. – перехреснозапильна рослина, але можливим

є також самозапилення. Стебло Б. прямостояче або піднімається, гіллясте, заввишки до 1,5 м (у жовтого) і до 3,5 м (у білого), густо вкрите листям. Листя трійчасте, із зазубреними краями, почергове. Квітки Б. білого – дрібні, пониклі, метеликового типу, зібрані у видовжено-циліндричну китицю завдовжки до 15 см; Б. жовтого – дрібні, яскраво-жовтого кольору, зібрані в пазушну китицю завдовжки до 20 см. Квітки розпускаються знизу догори.

Масове цвітіння Б. припадає на початок липня й триває до осені, а білого буркуну – до заморозків. Він цвіте тоді, коли вже відцвітають дикорослі медоноси, біла й жовта акація й сади. У

безузятковий час цвітіння Б. підтримує розвиток бджолиних сімей, до моменту головного медозбору – сприяє найкращому його використанню. У гроні першими зацвітають нижні квітки, потім – верхні. Утворення суцвіть на рослині відбувається нерівномірно. У процесі росту пагонів на Б. утворюються в пазухах листя нові пагони з гронами квіток. На одному гроні налічується від 40 до 120 квіток. Цвіте Б. з 8-15 червня до 15-19 липня. Цвітіння 1 квітки триває 2 дні, окремих грон – від 7 до 14 днів, усієї рослини – 25-30 днів. На одному стеблі Б. розвивається до 70 суцвіть із 3-5 тис. квіток. Медоносність Б. залежить від погодних умов й агротехніки, але навіть у посушливі роки в середньому він може давати 130-200 кг меду з 1 га. Концентрація цукру в нектарі коливається між 22,6 і 55 %. Нектар безбарвний, прозорий, має сильний запах свіжого сіна. Б. дає не тільки дуже ароматний нектар, але й утворює велику кількість пилку. Зауважено, що під час цвітіння буркуну інші рослини, які цвітуть одночасно з ним, “ігноруються” бджолами.

Мед з Б. високої якості, білий, ароматний і дуже приємний на смак.

Д. білий зовсім не зносить кислих грунтів, тому для оброблення цієї культури обов’язково проводять вапнування грунту. Б. є добрим попередником для багатьох сільськогосподарських культур, особливо кукурудзи й цукрового буряка. Висівають його як навесні, так і восени. У посушливих районах Б. сіють без покриву в ранні строки – не пізніше кінця квітня – початку травня.

Перед посівом насіння Б. необхідно замочити в 1/10 частині води від їхньої ваги. Через 2-3 год насіння набрякне і добре розсипатиметься. Також перед посівом насіння потрібно протерти кілька разів між аркушами наждакового паперу. На ушкоджених оболонках насінин залишаться подряпини, через які до зародка надходитиме вода. Насіння готове до посіву.

Посів широкорядний, з міжряддями 45-60 см. Закладення насіння проводять на глибину 3 см. При посіві Б. слід мати на увазі, що за своєю природою він належить до рослин, насіння яких у процесі проростання погано переносить сильно розпушений грунт. При посіві одночасно з насінням потрібно внести по 0,5-0,7 кг гранульованого суперфосфату. При ранніх строках посіву сходи Б. з’являються на 18-21-й день.

Насіння Б. зберігає схожість протягом 10 років.

Б. жовтий може розмножуватися самосівбою. Насіння його легко обсипається, утворюючи надалі величезні зарості.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: БУРКУН