Чорне та Азовське моря. Значення морів

МОЯ КРАЇНА – УКРАЇНА

Урок 65

Тема. Чорне та Азовське моря. Значення морів

Мета: розповісти учням про Чорне та Азовське моря; пояснити господарське значення морів; сприяти формуванню екологічного мислення учнів; виховувати дбайливе ставлення до природи рідного краю.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

>> Вправа “Погода”

– Яка зараз пора року?

– Який місяць?

– Яке число?

– Тепло чи холодно надворі?

– Який стан неба?

– Яка температура повітря?

– Чи були сьогодні протягом дня

опади?

II. Повідомлення теми і мети уроку

– Сьогодні у нас незвичайний урок, я запрошую вас до подорожі. Куди ми помандруємо, ви скажете після прослуховування аудіо-запису.

Звучить аудіо-запис “Шум моря”.

– Ми помандруємо морем на кораблику.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Вступне слово вчителя

– Діти, хто із вас був на морі?

– Хто приніс фотографії? (Вивішують на дошку.)

– Погляньте на фото. Які емоції ви переживаєте зараз?

– А тепер я назву декілька слів, а ви скажете, з яким словом воно пов’язане. (Слова фіксують на дошці.)

Україна, курорти, пляж, Ялта, дельфіни.

Що об’єднує всі ці слова? (Чорне море)

– Розглянемо карту України. Яким кольором позначені моря? Які моря омивають територію України?

За своїми розмірами Чорне море глибше і більше, ніж Азовське. Його найбільша глибина – 2245 м. Через велику кількість водоростей Чорне море темніше за інші моря. Можливо, тому його назвали Чорним.

2. Бесіда за картиною

– Погляньте на картину І. К. Айвазовського “Буря”. Яке море на ній зображене?

– Чому воно сумне?

– Чому ж наше синє море назвали Чорним? Причину цього добре знають моряки. Пливуть вони синім морем – воно тихе, спокійне, невисокі хвилі котяться одна за одною, дельфіни грають у воді, і ніщо не віщує біди. І раптом синє море починає хмуритися, наливатися чорною злобою, і величезні хвилі кидаються на беззахисні кораблі. Хвилі стрімко добігають до берега, розбивають кам’яні перепони, заливають будівлі, відносять у море човни. Такі хвилі називаються чорноморськими цунамі.

Друге море, що омиває береги України, – Азовське. За своїми розмірами воно в 11 разів менше ніж Чорне море, та майже в 150 разів мілкіше, його максимальна глибина – 14 м. Хоча Азовське море часто називають затокою Чорного моря, його природа є своєрідною та неповторною.

3. Чому море солоне?

– Відгадайте загадку.

Кругом вода, а з питвом біда.

Хто знає, де це буває? (На океані, на морі)

– А чому з питвом біда? (Вода солона)

– Море не просто солоне, воно гірке, солоне нестерпно, огидне на смак. Адже недарма люди, що зазнають лиха у відкритому морі без запасу прісної води, можуть загинути від спраги, адже пити морську воду неможливо.

Річки нестримно прагнуть до моря. Усі річки земної кулі біжать до нього довгими звивистими шляхами, вливаються в озера з одного боку і тікають з іншого, щоб продовжити свій біг до моря. До моря! До моря! Чому?

Тому що рівень морів і океанів завжди нижчий, ніж рівень суші. І шлях води завжди йде під ухил. Тому всі ріки течуть до моря.

Вони течуть до моря і приносять йому дари, накопичені ними за свій довгий шлях і на землі, і під землею.

Підземні струмки і ріки, пробиваючи собі дорогу поміж гірських порід, розчиняють деякі породи й забирають із собою частинки різних солей. Але ось підземний струмок вирвався на волю, побіг по землі, потрапив у річку і змішав із нею свої води, а у водах цих річок теж є солі, бо річка вимиває їх з грунту.

І ось річки примчали до моря, віддали йому свої води. Крапельки води залишають морю той маленький обсяг солей, що вони принесли із собою. Крапельок так багато, що не можна порахувати; проробляють вони свій шлях у природі протягом багато часу, тривалість якого складно з’ясувати, і маленький важок солей однієї краплі врешті-решт стає величезним.

Ось чому море солоне!

4. Читання казки

ЧОМУ В МОРІ ВОДА СОЛОНА?

(Українська казка)

Багато років тому жили двоє братів. Молодший – бідний, а старший – багатий. Померли їх батько й мати. Тоді менший брат став жити ще гірше. Старший брат забрав собі всю батьківську спадщину. Меншому братові не лишилося нічого. жив він із дружиною у великих злиднях. Якось у молодшого брата не стало чого їсти, і вирішив він піти до старшого, щоб той допоміг йому. Старший брат відмовився допомогти. Тоді менший брат пішов ловити рибу, щоб зварити юшку. Того дня риба не ловилася. Повертається він додому з порожніми руками, похнюпивши голову. І раптом бачить – на дорозі лежать жорна. Підняв він ці жорна і поніс додому. А вдома жінка питає:

– Чи добрий був улов? Чи багато риби приніс?

– Ні, жінко, нема риби. От приніс тобі жорна.

Поклав він жорна долі та з досади і штовхнув їх ногою. А жорна раптом закрутилися і почали молоти. Дивляться, а з-під жорен сіль сиплеться. Мололи вони все швидше і швидше, солі ставало більше і більше. Зраділи чоловік із жінкою. Потім менший брат почав думати, куди подіти сіль і як йому зупинити жорна. Нарешті додумався: перевернув жорна, і лише тоді вони зупинилися. Після цього жили вони добре. Мололи сіль і продавали, що давало їм змогу жити в достатку.

Старший брат дізнався про це, прийшов до меншого та й каже:

– Дай, брате, мені в позику жорна!

Дуже не хотілося молодшому братові давати жорна старшому братові, але віддав. Старший брат приніс додому жорна і штовхнув їх ногою. жорна почали молоти. Менший брат не встиг розповісти старшому, як вони зупиняються. Жорна мололи-мололи сіль і намололи таку купу, яка дійшла до стелі. Стіни затріщали. Злякався старший брат, що розвалиться хата, узяв він жорна і виштовхнув із хати. Вони покотилися з гори в море та й потонули. Відтоді на дні моря крутяться жорна та все мелють і мелють сіль.

– Чому морська вода солона?

>> Фізкультхвилинка

IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів

1. Гра “Чи знаєш ти мешканців моря?”

1) Читання уривка вірша М. Пригари “Мати й син”.

Ви про дельфіна

Чули чи ні?

Плавав дельфін

У морській глибині.

Знав черепаху,

Знав восьминога,

Знав, де в підводні печери

Дорога.

Мав не одного

Під хвилями друга.

Цокав, мов краб,

І сопів, як білуга.

Міг засвистіти,

Немов пароплав,

Тільки людської мови

Не знав.

Пестила сина

Дельфіниха-мати,

Вчила його

Кораблі обганяти.

Вчила в негоду

Знаходити путь

Там, де шаленії бурі

Ревуть.

Каже їй син:

– Отепер я при силі!

Скрізь, куди схочу,

Поплину по хвилі.

Краба й медузу

В дорозі спиню,

Із черепахою

Погомоню.

Тільки ж усяке

Бува на віку:

Хочу я знати

Мову людську!

В морі зустріну

Людей ненароком.

“Хто ви? – гукну їм,

Не кліпнувши оком. –

Де ви живете?

В якій стороні?”

Все порозказують

Люди мені! –

Мати зітхала:

– Ой, що то за діти!

Хто таке бачив –

З людьми гомоніти!

Може, й на спині

Їх будеш носить?

Хочеш, напевне,

Потрапити в сіть! –

Марне перечила

Матінка сину.

“Що, – каже, – здумав,

Того не покину!

Буду науки

Шукати в рідні:

Дядечко кит

Допоможе мені”.

2) Робота над загадками.

– Вона в морі промишляє,

І людей, і риб лякає.

Гострі зуби в два ряди,

Ось плавець стирчить з води.

Краще б в морі потонула

Ця страшна, бридка… (акула).

– В морі плаваю на дні,

Там спокійніше мені,

Як желе мої боки:

І прозорі, і м’які.

Якщо зловиш мене ти –

Можу руку обпекти! (Медуза)

2. Робота над прислів’ями та приказками

– В морі тому води багато, що ніхто її не п’є.

– Нащо в море воду лити, коли й так море повне.

– Сиди у моря та жди погоди.

– І море починалося з краплі.

– З малих крапель робиться море.

– Ложкою моря не вичерпати.

– Не море топить кораблі, а вітер.

– По морю плавав, а води не бачив.

– Хоч море велике, та вода не годиться.

3. Бесіда про господарське значення морів

Демонстрування малюнків, фотографій, презентації.

– Моря є найдавнішими і зручними шляхами сполучення.

– Море дає людині рибу, крабів, мідій, їстівні водорості.

– У морі полюють на морських звірів: китів, моржів, тюленів, добувають перли, корали.

– На дні морів залягає велика кількість корисних копалин.

– Цілюще морське повітря і вода відновлюють здоров’я людей, допомагають лікувати хвороби. Тому на берегах морів є багато санаторіїв, будинків відпочинку.

4. Практична робота

– Розгляньте фізичну карту України.

– Знайдіть моря, що омивають береги України

– Назвіть їх і покажіть.

V. Підсумок уроку

– Які моря омивають територію України? Покажіть їх на карті.

– Чим Чорне море відрізняється від Азовського?

– Що нового ви дізналися про моря?

– Поясніть значення морів для людини.

– Чому морська вода солона?

– Чому люди їдуть відпочивати до моря?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Чорне та Азовське моря. Значення морів