ДИХАЛЬНІ РУХИ ТА ЇХ РЕГУЛЯЦІЯ – ДИХАННЯ – ЛЮДИНА

Біологія – універсальний довідник

ЛЮДИНА

ДИХАННЯ

ДИХАЛЬНІ РУХИ ТА ЇХ РЕГУЛЯЦІЯ

У замкненій плевральній порожнині постійно підтримується знижений тиск. Вдих здійснюється завдяки скороченню міжреберних м’язів та м’язів діафрагми, яка відмежовує грудну порожнину від черева. При скороченні діафрагма відтісняє органи черевної порожнини вниз, міжреберні м’язи піднімають ребра, об’єм плевральної порожнини збільшується. Тиск у ній стає нижчим від атмосферного, і повітря нагнітається до легень через дихальні шляхи.

Під час видиху під дією власної ваги ребра опускаються, м’язи діафрагми розслаблюються, вона повертається у початкове положення, і грудна порожнина зменшується до звичайних розмірів. Легеневі пухирці і бронхи зменшуються в об’ємі завдяки скороченню їх еластичних стінок і виштовхують назовні частину повітря, що знаходиться в них.

Роботою органів дихання керує дихальний центр, що знаходиться у довгастому мозку. Сюди від різних рецепторів безперервно надходять сигнали про вміст вуглекислого газу у тканинах тіла, роботу м’язів, ступінь наповнення легень повітрям і транспортування газів кров’ю. При

нестачі кисню в атмосфері дихальні рухи стають частішими. Підвищення концентрації вуглекислого газу викликає глибокі дихальні рухи. Дихальний центр підпорядковується вищим нервовим центрам (гіпоталамус, кора великих півкуль). Завдяки впливу великих півкуль головного мозку робота дихального апарату може довільно змінюватися, наприклад, під час мови, співу та ін.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ДИХАЛЬНІ РУХИ ТА ЇХ РЕГУЛЯЦІЯ – ДИХАННЯ – ЛЮДИНА