Дієслова майбутнього часу

Урок 92

Тема. Дієслова майбутнього часу

Мета: з’ясувати, чи мають дієслова майбутнього часу такі ж граматичні ознаки, що й дієслова теперішнього часу, вчити змінювати дієслова майбутнього часу за числами та особами, визначити особливості змінювання складної форми дієслів майбутнього часу, вчити визначати число та особу дієслів майбутнього часу; розвивати уважність, спостережливість; виховувати працелюбність.

Обладнання: картки індивідуального опитування.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Робота із вправою

109

– Прочитайте свої міркування.

– Назвіть дієслова теперішнього часу, визначте їх особу й число. Додаткові питання

– Як змінюються дієслова теперішнього часу?

– Як визначити число й особу дієслів теперішнього часу?

– Усно змініть дієслово дивлюсь.

2. Картки індивідуального опитування

Картка 1

Спиши. Підкресли дієслова теперішнього часу. Визнач їх число й особу.

Сонце заходить, гори чорніють.

Пташечка тихне, поле німіє.

Веселиться земля, зеленіють поля,

Розвеселились гаї і діброви.

Соловейко в гаю тьохка пісню дзвінку.

Все збудилось од сну. Зустрічає

весну…

Картка 2

Від неозначеної форми утвори дієслова теперішнього часу 2-ї особи однини і множини.

Сидіти –

Клеїти –

Прати –

Різати –

Картка 3

Від неозначеної форми утвори дієслова теперішнього часу 3-ї особи однини і множини.

Писати –

Лежати –

Бачити –

Нести –

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

Вибіркове списування (за вправою 110).

– Виберіть і запишіть дієслова майбутнього часу.

– Що цікавого ви можете сказати про форму дієслів майбутнього часу? (Може виражатися одним словом або двома словами.)

– Як утворюється складна форма дієслів майбутнього часу? (Допоміжне дієслово бути в майбутньому часі + неозначена форма дієслова.)

III. Оголошення теми й мети уроку

– З опорою на тему минулого уроку спробуйте визначити тему сьогоднішнього уроку.

– А що ми будемо вчитися робити? (Змінювати дієслова майбутнього часу за особами і числами, вчитися визначати особу і число дієслів майбутнього часу.)

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Робота із таблицею із вправи 111

– Роздивіться таблицю змінювання дієслів у вправі 111 і дайте відповіді на питання. (Вчитель відкриває запис на дошці.)

1) Як змінюються дієслова майбутнього часу?

2) Які закінчення мають дієслова майбутнього часу. Чи відрізняються вони від закінчень дієслів теперішнього часу?

3) Чи є різниця у змінюванні форм простого майбутнього часу і складного майбутнього часу? Яка?

Після розмови запропонувати порівняти свої висновки із правилами на с. 60, 61.

– Чи маємо ми рацію?

2. Гра “Знавці”

Учні ланцюжком усно змінюють дієслова розкажу і буду розказувати за особами і числами.

– Як змінюються дієслова майбутнього часу?

V. Закріплення та систематизація знань

1. Самостійна робота із підручником (за вправою 113)

2. Хвилинка чистопису (з дошки)

Без ск уш шту єш

Без праці меду не скуштуєш.

– Визначте час і особу дієслова майбутнього часу.

– Як ви це зробили?

3. Розподільний диктант

– Запишіть дієслова майбутнього часу у три стовпчики:

В перший – дієслова 1-ї особи; в другий – дієслова 2-ї особи; в третій – дієслова 3-ї особи.

Носитиму, носитимуть, носитимеш, готуватиме, готуватиму, готуватимеш, одягатимемо, одягатимеш, одягатиме.

– Підкресліть дієслова у множині.

– Як визначити число й особу дієслів майбутнього часу?

VI. Підсумок уроку

1. Бесіда

– Усно змініть за числами та особами дієслово грати.

– Що можете розповісти про змінювання дієслів майбутнього часу?

– Як визначити число й особу дієслів майбутнього часу?

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

VII. Домашнє завдання

Правило – с. 60, 61; вправа 114; повторити словникові слова.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Дієслова майбутнього часу