Добровільно-вибіркові рубки

Лісівництво

РОЗДІЛ 4. ВЕДЕННЯ ГОСПОДАРСТВА У ЛІСАХ ЗЕЛЕНИХ ЗОН

Лекція 4. ЗАСТОСУВАННЯ РУБОК У НАСАДЖЕННЯХ СТИГЛОГО ВІКУ

4.4 Добровільно-вибіркові рубки

Добровільно-вибіркові рубки сформувались в лісах, де велось інтенсивне господарство, а також в гірських лісах на крутих схилах, де

Особливо обережно слід відноситись до рубок, щоб ліс не втратив водоохоронних захисних властивостей.

При добровільно-вибіркових рубках вирубують дерева за лісівницькими міркуваннями, а саме: фаутні та з дефектами стовбура, перестійні дерева,

відстаючі в рості та їм подібні. Якщо узагальнити підхід до вибірки дерев, то їх можна поділити на такі групи:

– дерева, які повинні бути зрубані з метою оздоровлення насадження;

– дерева, які ослабили приріст;

– дерева, які перешкоджають росту молодого покоління лісу;

– найбільш стиглі дерева;

– частину дерев небажаних порід.

Поряд з забезпеченням належного санітарного стану добровільно-вибіркові рубки дозволяють своєчасно використати найбільш грубу і цінну деревину.

Практика виробила два види добровільно-вибіркових рубок: слабкої та сильної інтенсивності. При слабкій

інтенсивності в кожен з прийомів рубки вирубується 10-15% запасу, рубку повторюють через 5-10 років. Такий варіант рубки доцільно застосовувати в лісах особливо-захисного призначення. При рубках сильної інтенсивності в перші два прийоми вибирають 15-35% запасу, але інтервал між ними повинен бути 15-30 років. Якщо така рубка дозволила омолодити деревостан, то потім проводиться рубка слабкої інтенсивності. Другий варіант добровільно-вибіркової рубки доцільно застосовувати в різновікових деревостанах.

При будь-якому із варіантів рубки після проведення прийому зімкнутість пологу насадження не повинна знижуватися нижче 0,6, бо це може викликати ерозію на виражених формах рельєфу, порушити водорегулюючі властивості лісу. При надмірному доступі світла під пологом буйно розростається трав’яна рослинність, підлісок, а це призводить до погіршення поновлення лісу.

Добровільно-вибірковими рубками можна покращувати естетич­ний вид лісових ландшафтів, що важливо при веденні господарства в приміських лісах.

Широкомасштабне застосування добровільно-вибіркових рубок стримується більш складною технологією їх проведення. Але значна частина українських лісів повинна експлуатуватись саме цими рубками. Особливо це стосується крутих схилів Карпат.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Добровільно-вибіркові рубки