ЕЛАСТИЧНІСТЬ У РЕАЛЬНОМУ СВІТІ

УРОК № 38. ЕЛАСТИЧНІСТЬ У РЕАЛЬНОМУ СВІТІ

Мета уроку: пояснити учням доцільні зміни цін, установлення податків та відкриття внутрішніх ринків з урахуванням еластичності мислення.

Тип уроку: формування і вдосконалення вмінь та навичок.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Учні класу об’єднуються в чотири групи, які даватимуть відповіді на запитання, що були поставлені на попередньому уроці.

На конференції присутні журналісти, представники телебачення та громадськості міста,

фотокореспонденти.

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Слово вчителя

На попередніх уроках ми говорили, як зміна ціни впливатиме на обсяг попиту та пропозиції. Ми розглядали ці процеси автономно, але в реальному житті вони взаємопов’язані. Сьогодні ми в цьому переконаємося.

IV. Вивчення нового матеріалу

Учні дають відповіді на запитання, поставлені вчителем.

Приклади практичного застосування концепції еластичності

– Небувалі врожаї

Попит на більшість продуктів сільського господарства дуже нееластичний: близько 0,20 чи 0,25. Збільшення виробництва сільськогосподарських

продуктів завдяки сприятливим погодним умовам або зростанню продуктивності знижує ціни на ці товари та зменшує виторг (доходи) фермерів. Для них як соціальної групи нееластичність попиту на їхні продукти означає, що щедрий врожай може бути небажаним. Для державних мужів це означає, що підвищення загальних доходів фермерів залежить від збільшення обсягу продукції сільського господарства.

– Автоматизація

Вплив швидкого технологічного попиту на рівень зайнятості частково залежить від еластичності попиту на продукти, що виробляються. Наприклад, ферма встановила нове працезберігаюче устаткування, унаслідок чого без роботи залишилось 500 робітників. Частина зменшення витрат завдяки технологічному процесу передається споживачам у вигляді зниження ціни продукту. Вплив цього зниження ціни на обсяг продажу фірми, а отже, і на кількість потрібної їй робочої сили, залежатиме від попиту на вироблюваний продукт. Еластичний попит може збільшити обсяг продажу фірми настільки, що фірма зможе знову найняти на роботу частину, усіх або навіть більш ніж 500 звільнених робітників. Нееластичний попит означатиме, що лише небагатьох (а то й узагалі жодного) зі звільнених робітників не буде поновлено на роботі, оскільки приріст обсягу продажу і виробництва фірми буде незначним.

– Дерегулювання галузі повітряного сполучення

Дерегулювання галузі повітряного транспорту наприкінці 70 pp.

XX ст. спочатку збільшило прибутки багатьох компаній. Це було зумовлено тим, що дерегулювання підвищило конкуренцію між авіатранспортними компаніями, знизивши ціну квитків. Зниження ціни авіаквитків водночас із еластичним попитом на авіапереве – зення збільшило грошові надходження авіакомпаній, оскільки додаткові витрати на польоти цілком заповнених літаків, на відміну від частково заповнених, – мінімальні, тож грошові надходження зростали швидше, ніж збільшувалися витрати та прибутки. Проте ця висока прибутковість не протрималася довго з трьох причин:

– конкурентна боротьба за нові маршрути призвела до різкого скорочення прибутків;

– зростання цін на пальне збільшило експлуатаційні витрати;

– тривала “війна тарифів” знизили прибутки.

– Акцизні збори

Уряд враховує еластичність попиту, коли вибирає товари та послуги, на які накладає акцизні податки. Підвищення податку на продукт, попит на який – еластичний, зменшує податкові надходження. Тому законодавець, запроваджуючи акцизний податок, повинен вибирати продукти, попит на які – нееластичний, зокрема спиртні напої, бензин і сигарети.

V. Підсумок уроку

VI. Домашнє завдання

Напишіть есе до теми сьогоднішнього уроку. Укажіть, що ви дізналися на уроці. Що сподобалось, а що – ні? З яких питань ви б хотіли поглибити свої знання?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ЕЛАСТИЧНІСТЬ У РЕАЛЬНОМУ СВІТІ