Гармонія людини і природи – джерело духовного здоров’я

ОСНОВИ ВАЛЕОЛОГІЇ
Підручник

РОЗДІЛ 5

ОСНОВИ ПСИХІЧНОГО ТА ДУХОВНОГО ЗДОРОВ’Я

5.11. Гармонія людини і природи – джерело духовного здоров’я

Екологічні проблеми є світовими, оскільки загрожують здоров’ю і життю людської цивілізації загалом. Вони зумовлюють необхідність вивчення факторів, що сприяють виникненню екологічних негараздів, одним із яких є демографічний. Між чисельністю, темпами зростання населення, з одного боку, і темпами приросту сукупного суспільного продукту, що супроводжується збільшенням забруднення

природного середовища, – з іншого, існує тісний взаємозв’язок. Нині увага людей звернена до майбутнього планети. Все людство стурбоване її екологічним станом, виснаженням природних скарбів. Прогресують голод, захворювання, злочинність, особливо серед дітей, дитяча смертність, зменшення народжуваності людей, про що свідчать цифри, обнародувані МВС України: 95 % підлітків не мають чим зайнятися після уроків; 20 % – засуджених за крадіжки, виховувались у родинах, які формально вважались благополучними. За мотивами бездуховного виховання в родинах та через скрутне матеріальне становище підлітки скоїли
від 2 до 20 % злочинів у 80-90-х роках минулого століття.

Швидко прогресує наркоманія серед молоді, а як наслідок – наркозлочинність. Кожний другий громадянин України не доживає до 60 років, а 57 % студентів різних за профілем вузів у більшості країн СНД мають хронічні захворювання, насамперед пов’язаних із порушенням нервової системи, Лише один з десяти першокласників сьогодні не має патології. За період навчання у школі кількість хронічних захворювань у дітей збільшується в 1,5-2 рази. Третина новонароджених має певні генетичні вади, а кожна 17-та дитина народжується психічно неповноцінною. Народження великої кількості дітей з вадами зумовлює ріст і без того високих показників інвалідизації населення. Сьогодні в Україні налічується майже 150 тис. дорослих інвалідів з дитинства і понад 160 тис. дітей-інвалідів.

Змінити цю тенденцію, що має коріння в духовному зубожінні можна тільки у тому разі, якщо батьки, учителі будуть щоденно працювати з учнями і прищеплювати їм загальнолюдські духовні цінності – основи здорового способу життя.

“Той, хто сіє для духу, – пожне життя, а той, хто сіє для плоті, – тління”. Ці слова з Біблії означають, що кожен, хто піддається своїй слабкості, та кожен, хто виявляє себе людиною, пожне відповідні плоди. Розумові здібності, фізична сила і довголіття залежать від дотримання загальнолюдських духовних принципів, виконання яких може гарантувати нам здоров’я, щастя, повноцінне і довголітнє життя.

Протягом третього тисячоліття науково-технічний прогрес набуде ще швидших темпів. Усе це призведе до дальшої зміни способу життя та психологічної й соціальної взаємодії з навколишнім середовищем. Однією з важливих проблем буття людини у світі є покращання духовних параметрів її існування, тобто якомога повніша гуманізація соціального середовища і довкілля.

Активність – це природний закон людського буття. Однак багатьом з нас притаманний сидячий спосіб життя. Близько 40 % населення України не займається спортом, 40 % іноді роблять деякі вправи. І лише 20 % тренуються достатньо, щоб бути здоровим.

Здоровий спосіб життя – це не тільки оздоровчий біг, ходьба, не тільки фізичні вправи та загартування, психогігієна та раціональне харчування. Це також постановка правильного дихання, продумане чергування праці та відпочинку, масаж, відмова від шкідливих звичок, профілактичні заходи щодо хвороб. Треба, щоб держава всіляко дбала про ефективність морального виховання молоді, тоді медобслуговування населення коштуватиме дешевше. А найважливішим є дотримання загальнолюдських духовних цінностей, котрі допоможуть підтримати душевну рівновагу, перспективу, впевненість у собі. Тіло, розум і душа тісно пов’язані між собою, впливають одне на одного. Коли зневажаємо здоров’я тіла – страждає і наше духовне життя. А ми повинні бути зацікавлені в тому, щоб наше тіло, розум і душа допомагали одне одному, не ворогували між собою. Мужність, надія, віра, співчуття, любов сприяють здоров’ю та продовжують життя. Внутрішнє задоволення, життєрадісність несуть здоров’я тілу і душі.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Гармонія людини і природи – джерело духовного здоров’я