ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ ЄВРАЗІЇ

Мета:

– ознайомити із загальними відомостями про материк; формувати знання про особливості географічного положення та берегової лінії Євразії; вдосконалювати практичні вміння та навички характеризувати географічне положення материка;

– розвивати вміння виконувати способи раціональної навчальної діяльності: складати цілеспрямований опис об’єкта за типовим планом;

– виховувати пізнавальну активність, інтерес до вивчення теми, самостійність.

Обладнання: фізична карта Євразії, підручники, атласи, шаблони, комп’ютер,

мультимедійний проектор, мультимедійна презентація.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Очікувані результати: учні зможуть характеризувати особливості географічного положення Євразії за типовим планом; знаходити та показувати на карті об’єкти географічної номенклатури; робити припущення щодо особливостей ознак природи материка.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

Прийом “Бліцопитування”

– Назвіть і покажіть на карті материки.

– Підберіть епітети з префіксом “най-” для кожного з материків.

– Що вам відомо про материк

Євразія?

– Як ви вважаєте, чому Євразію, материк, на якому ми живемо, вивчають останнім у курсі “Географія материків і океанів”?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом “Проблемне питання”

Євразія – материк-гігант. Він навіть не вміщується у Східній і Північній півкулях!

Зробимо невеликі розрахунки. Площа всього суходолу становить 149 млн км2, а площа Євразії разом з островами – 54,6 млн км2. Частка площі Євразії в загальній площі суходолу планети – понад 1/3 всієї поверхні суходолу на Землі. Як, на вашу думку, позначаються такі розміри материка на його природі?

(Відповіді учнів.)

Справді, величезні розміри території визначають надзвичайно велику розмаїтість природи нашого материка. Під час вивчення особливостей природи Євразії ви побачите деякі подібні ознаки й із Північною Америкою, і з Африкою, однак знайдете чимало й відмінностей. Знання, уміння й навички, набуті раніше, допоможуть вам з’ясувати складності природних закономірностей нашого континенту, як позначаються природні особливості на житті й господарській діяльності його населення. Починаємо, як завжди, з характеристики географічного положення материка.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Установлення особливостей географічного положення

Робота з фізичною картою Євразії, планом, мультимедійною презентацією. Під час складання характеристики учні позначають географічну номенклатуру на шаблонах материка в зошитах.

Євразія – не тільки найбільший материк Землі, але і єдиний материк, що складається з двох частин світу. Умовна межа між Європою та Азією проходить уздовж східного схилу Уральських гір від Північного Льодовитого океану на південь, далі по річці Урал (або Ембі), північним узбережжям Каспійського моря і Кумо-Маницькою западиною, далі Азовським узбережжям, Чорним морем та протоками Босфор і Дарданелли. Площа Європи значно менша за площу Азії, її можна порівняти приблизно як 1:4.

План характеристики

Складові географічного положення

Площа

54,6 млн км2 (І місце у світі)

Розташування щодо екватора, нульового меридіана, тропіків, півкуль

Євразія повністю лежить у Північній півкулі, низка островів на південному сході Євразії розташовані в Південній півкулі. Більша частина материка розташована у Східній півкулі, крайні півострови на заході та сході – в Західній півкулі. Євразію перетинають Північне полярне коло та Північний тропік, велика частина материка розташована в помірних широтах. Результатом значної протяжності материка з півночі на південь є розташування в усіх географічних поясах Північної півкулі

Крайні точки

Північна – мис Челюскін (78° пн. ш.; 104° сх. д.);

Південна – мис Піай (1° пн. ш.; 104° сх. д.);

Західна – мис Рока (39° пн. ш,; 9° зх. д.);

Східна – мис Дежньова (66° пн. ш.; 170° зх. д.)

Протяжність материка у градусах і кілометрах із півночі на південь, із заходу на схід

1) за меридіаном 100° сх. д.: 76° – 7° = 69°

69 • 111= 7659 км;

2) за паралеллю 40° пн. ш. (1° ? 85,4 км) 9° + 128° = 137°

137 • 85,4 ? 11,700 км

Океани й моря, що омивають материк, особливості берегової лінії

Береги Євразії омивають усі чотири океани – Атлантичний, Північний Льодовитий, Тихий І Індійський. Найбільш порізану берегову лінію має західна частина материка, а також схід і південний схід із дугоподібно вигнутими ланцюгами островів, відділених морями від материка

Найближчі за розташуванням материки та шляхи сполучення з ними

Найближче до Євразії розташовані Африка й Північна Америка. Європу та Африку роз’єднують Гібралтарська протока та Середземне море. Азія та Африка відокремлені Червоним морем, Баб-ель-Мандебською протокою, Аденською затокою та Суецьким каналом, що прокладений через Суецький перешийок. Євразію та Північну Америку розділяє неширока Берінгова протока

Висновок 1. Євразія – найбільший материк Землі, який займає більше третини суходолу та складається з двох частин світу – Європи й Азії. Євразія розташована переважно у Східній та Північній півкулях, омивається водами чотирьох океанів, має розчленовану берегову лінію.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Робота в парах

Прийом “Географічний практикум”

Завдання. Порівняйте географічне положення Євразії та Північної Америки. Результати занесіть у таблицю.

Ознаки схожості

Ознаки відмінності

Висновок 2. У розміщенні Північної Америки та Євразії є певні ознаки схожості. Проте Євразія набагато більша за площею та протяжністю; це єдиний материк, який омивають води чотирьох океанів. Аналіз особливостей географічного положення Євразії та його порівняння з Північною Америкою дозволяє підтвердити припущення, що були висловлені на початку уроку, про надзвичайно різноманітні природні умови материка.

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ Д Прийом “Мікрофон”

Які знання та вміння вам стали в пригоді для виконання завдань уроку?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати відповідний параграф підручника.

2. Практична робота 10. Позначити на контурній карті: а) географічні об’єкти, що визначають особливості географічного положення Євразії; б) умовний кордон між Європою й Азією.

3. Випереджальне (окремим учням): використовуючи додаткові джерела географічних знань, підготуйте повідомлення про дослідження території Євразії (Є. Дежньов, М. Пржевальський, П. Семенов-Тянь-Шанський).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ ЄВРАЗІЇ