ГІГІЄНА ПОРОЖНИНИ РОТА

Практична робота. Гігієнічний догляд за порожниною рота

Мета. Сформувати в учнів уявлення про те, що людині необхідно якнайдовше зберігати зуби міцними та здоровими, а для цього з дитинства слід постійно доглядати за ротовою порожниною; забезпечити школярів необхідною інформацією про вплив шкідливих звичок на стан зубів і прикус, причини, що викликають карієс, про засоби гігієни ротової порожнини; навчити правильно користуватись зубною щіткою.

Обладнання. Макет зуба, розбірна модель щелепи, таблиця “Як правильно чистити зуби”,

робочий зошит, дзеркало.

Хід уроку

Організаційний момент. Актуалізація опорних знань.

Бесіда.

– Діти, як ви гадаєте, що потрібно кожному живому створінню для життя?

– А що необхідно нам, щоб ми могли їсти?

Відгадайте загадку і ви дізнаєтесь, про що йтиметься сьогодні на уроці.

    Повен хлівець білих овець, а за ними – баранець. (Рот, зуби і язик)

III. Оголошення теми і завдань уроку.

– Дуже важливо для збереження здоров’я дбати про свої зуби та ротову порожнину. Що означає доглядати за зубами? (Роздуми учнів.)

Щоб розібратися в цьому, сьогодні ми проведемо незвичайний урок,

урок – подорож. Ми вирушимо з вами у мандрівку Зубною Галактикою на планету Здоров’я. На цій планеті в усіх здорові зуби, а править в ній Мудра Королева. Проте дістатися до цієї планети не так легко. На шляху нам можуть зустрітися несподівані перешкоди. А ми готові їх подолати?

Тоді – в дорогу! На нас чекає космічний корабель і його капітан – зоряний хлопчик Баммі. Він – відважний захисник планети Здоров’я. (Вчитель ознайомлює учнів з ігровим персонажем – капітаном Баммі.)

Зуб та його будова. Види зубів та їх функції. Карієс зубів. Як доглядати за зубами.

(Клас імітує руками політ космічного корабля.)

Вивчення нового матеріалу. Розповідь з елементами бесіди.

– Людина народжується з зубами чи без них? (З зубами.)

– Коли народжується малюк, у нього в яснах уже є зубки, але вони з’являються на поверхні не одразу, а поступово, починаючи з 6 місяців і аж до 2 років. Це – молочні зуби. У 6-7 років їх поступово починають змінювати постійні зуби.

– Хто з вас розглядав свого зуба, котрий випав? Яка його будова?

– Зуби ростуть в яснах, як рослини в землі. А що потрібно рослинам, щоб триматися в землі? (Корінь.)

– Правильно. Так само й зуб має корінь. Він дуже міцний і вкритий щільним, як кістка, цементом. Над поверхнею ясен виступає біла й тверда коронка, вкрита спеціальною тканиною, яка називається “емаль”. Під емаллю є більш м’яка тканина – дентин. А серцевину зуба заповнює ніжна пульпа. Пульпа складається з нервів та кровоносних судин, які підживлюють зуб зсередини і дають сигнал про небезпеку, коли зуб починає хворіти.

Розгляд макета зуба. Емаль – твердий білий шар зуба, що покриває коронку – частину, яка знаходиться вище від лінії ясен. Емаль є найтвердішою речовиною зуба. Дентин – жовта тканина, що формує основну частину зуба. Корінь міцно тримає зуб у щелепі. Ясна – рожева тканина, що оточує зуби. Пульпа – “живе ядро” зуба, що містить нерви і кровоносні судини. Цементна речовина – м’яка кісткоподібна тканина, що покриває корінь і допомагає утримувати зуб на місці.

– А як ви думаєте, чи є в зубів імена? (Так.)

– Правильно. Передні зуби, що як ножем розрізають їжу, називаються різці. Наступними йдуть ікла, ними утримують їжу в роті. Далі – жувальні зуби, якими ми подрібнюємо їжу. У зрілому віці більшість людей має близько 32 зуби. Ці зуби повинні залишатися на все життя. У дітей – 20 молочних зубів. Ви знаєте, як вони називаються? (Різці, ікла, жувальні.)

– Ну ось, тепер ми знаємо, як називаються зуби і з чого вони складаються. А це означає, що ми можемо продовжити свою подорож далі. Ворота у Зубну Галактику відкриваються… (діти беруть дзеркальця і розглядають свої зуби). Ось ми потрапили до Зубної Галактики! Ура! Відшукайте ікла, різці, жувальні зуби.

– Ось попереду якась похмура планета. І хтось благає про допомогу. Здається, я здогадуюся, що це за планета. Її захопив підступний Карієс. Доведеться зробити зупинку, щоб допомогти мешканцям планети. Але, щоб успішно боротися з ворогом, нам потрібно як слід вивчити його.

    Захворювання зубів

Здорові зуби – не лише гарне самопочуття. Хіба менше важить те, що вони прикрашають обличчя, забезпечують чіткість вимови, а відтак і культуру мовлення людини?

На жаль, про це пам’ятають не всі. Багато хто має звичку, наприклад, розкушувати горіхи, тримати в роті кінчик олівця, ручки, перегризати нитки тощо. Згодом надламується коронка зуба або пошкоджується емаль, і тут уже зарадити може тільки лікар. Тож чи варто в такий спосіб усвідомлювати істину?

Візит до дантиста часто навіть у дорослих людей викликає острах. Даремно. Сучасні стоматологічні методи значно зменшують, а інколи й цілком усувають гострі больові відчуття під час лікування зубів.

Захворювання зубів – досить поширене явище, особливо карієс. Що ж спричиняє його виникнення?

У багатьох випадках – неправильне харчування, насамперед – надмірне вживання солодощів. Декому частенько хочеться замість молочної чи іншої страви поласувати цукерками, тістечками, тортами. А тим часом зменшення у їжі білків, молочних продуктів негативно позначається на здоров’ї всього організму і зубів зокрема. До того ж ласуни, як правило, рідко прополіскують рот після солодощів, і рештки їжі надовго застрягають між зубами, псують їх. А від тривалого смоктання карамельок стирається емаль, випадають пломби.

До захворювань призводить і невміння доглядати за ротовою порожниною. Через це на зубах відкладаються м’які нашарування, в одному міліграмі яких міститься близько 800 мільйонів мікробів. Коли нашарування не зняти, вони перетворюються на зубний камінь, і тут уже не минути запалення ясен, руйнування емалі.

    Карієс

Карієс спричиняється бактеріями у зубному нальоті. Бактерії не атакують зуб прямо, але перетворюють цукор, присутній у страві, в кислоту. Саме ця кислота починає розчиняти зубну емаль.

На ранніх стадіях, перед тим, як порожнина розвинулась, процес утворення карієсу може бути нейтралізований за допомогою використання зубної пасти з фтором. Це допомагає перемінералізувати емаль.

    Зубний наліт

Зубний наліт – м’який, липкий, майже невидимий шар, що постійно формується на зубах і є в роті будь-якої людини.

Зубний наліт містить мільярди бактерій, що є причиною карієсу і хвороби ясен.

Щоразу, коли ми їмо страви, що містять цукор, проходить хімічна реакція. Бактерії в зубному нальоті використовують цукор, щоб виробити кислоту, яка і атакує зубну емаль.

Найважливішим фактором у боротьбі проти карієсу є чищення зубів за допомогою зубної пасти з фтором.

Зубний наліт легко усувається при правильному чищенні зубів, проте має тенденцію залишатися у щілинах між зубами.

    Як запобігти псуванню зубів?

Важливо правильно вибрати зубну щітку – потрібної величини, з належною жорсткістю щетини (скажімо, для дітей та підлітків годяться лише щітки з м’якими ворсинками). Зубна щітка – суто індивідуальний предмет. Зберігати її слід в окремому футлярі, через 4-5 місяців замінювати новою. Після чищення зубів не забувайте щоразу промивати щітку теплою водою, а перед новою процедурою – намилювати (піну потім легко змити). У багатому сучасному асортименті паст (лікувальні, лікувально-профілактичні, спеціальні для лікування ясен, укріплення емалі і т. д.) правильно зорієнтуватися важко. Чистити зуби однією і тією ж пастою теж не рекомендується. Відомі випадки, коли пошкоджувалася емаль, виникали алергічні захворювання ясен. Користуватися лікувальними зубними еліксирами теж не всім можна. Тому за кваліфікованою порадою варто звернутися до лікаря. Корисно послуговуватися зубними еліксирами “Лимонний”, “Спеціальний”, “Ідеал”. Добре також прополіскувати рот теплою водою.

Є ще один важливий засіб, про який, на жаль, частенько забувають і дорослі, й підлітки, – зубочистка. Після сніданку, обіду, вечері нею треба очищати проміжки між зубами.

Зуби треба чистити щодня: вранці з порошком або пастою, увечері – чистою щіточкою, на ніч – прополіскувати. Тривалість кожної процедури – З хвилини. Якщо ви чистите зуби недбало, для годиться, це також може призвести до захворювань, про які йшлося вище. Губну, щічну, язикову, піднебінну поверхні зубів очищають вертикальними рухами від шийки зубів до жувальної поверхні (при цьому оберігають краї ясен). Жувальну поверхню зубного ряду краще чистити коловими рухами. Після цього рот ретельно прополіскують.

Двічі на рік у кожну школу приходять лікарі-дантисти. Вони пломбують карієсні зуби, вилучають зруйновані, знімають хвороботворні нашарування, лікують ясна.

Належно оцініть допомогу лікарів і не уникайте зустрічі з ними!

А ще для зубів корисні продукти, в яких багато кальцію, заліза, вітамінів, фтору. Це – овочі, фрукти, молочні продукти (сир, молоко, кефір), зелень, риба. А що, запитаєте ви, зовсім не їсти цукерків, тортів і інших солодощів?

Ні, це не обов’язково. Просто солодощі слід вживати під час сніданку, обіду, полудня чи вечері, а не між вживанням їжі. Після того, як ви поїли солодощів, потрібно почистити зуби чи хоча б прополоскати рот.

Хвилинка-цікавинка.

Міфи про гігієну ротової порожнини, або чистимо зуби правильно

“Не важливо, як саме чистити зуби, головне – чистити”.

Чистити зуби потрібно правильно. Можна витратити 5 хвилин на чищення зубів, а вони все одно залишаться брудними. Тому що залишки їжі дуже міцно прилипають до зубів, і щоб від них позбутися, потрібно докласти чимало зусиль. Чистити зуби треба так, ніби підмітаєш їх. Верхні зуби чистиш, підмітаючи рухами зверху вниз, а нижні – знизу вгору. Наприкінці чистки потрібно очистити поверхню всіх зубів.

“Для чищення зубів підійде будь-яка зубна паста”.

Існує багато лікувальних паст, які призначені виключно для дорослих. Вони не підходять для дитячих зубів. Дитячі пасти не такі сильнодіючі і призначені спеціально для молочних зубів і тих, які нещодавно прорізалися (постійних зубів).

“Чим більша щітка, тим краще нею чистити зуби”.

Маленькою щіткою легше чистити зуби, зручніше повертати у ротовій порожнині, і вона краще очищає зуби. Велика щітка не скрізь може поміститися, а маленькій щіточці доступні поверхні всіх зубів. Пам’ятай, що зубну щітку потрібно змінювати 1 раз на 3 місяці. Обирай нову щітку для кожної пори року. Дітям не дозволяється користуватись електричними щітками, бо своїми швидкими рухами вони можуть пошкодити поверхню зуба.

“Пасти повинно бути багато”.

Зуби чистить не паста, а щітка. Паста лише помічник, вона допомагає очистити, освіжити порожнину рота, зробити чищення зубів більш приємною процедурою. Якщо взяти дуже багато пасти, то вона буде сильно пінитися і заважати правильно чистити зуби. Для 10-річних дітей достатньо видавити пасти розміром з маленьку горошину.

“Жувальна гумка замінює чистку зубів”.

Жувальна гумка – це додатковий засіб гігієни ротової порожнини. Її можна використовувати, якщо немає іншої можливості почистити зуби. Жувати гумку можна тільки після їжі протягом 5-10 хвилин. При більш тривалому жуванні всі корисні ефекти жувальної гумки закінчуються, і вона стає небезпечною для здоров’я.

“Якщо зуби не болять – до стоматолога не потрібно йти”.

Як часто потрібно відвідувати стоматолога?

Навіть за відсутності проблем з зубами необхідно регулярно, три-чотири рази на рік відвідувати стоматолога. Лікарі зможуть виявити будь-яке захворювання зуба тоді, коли воно лише починається, і провести безболісне лікування.

Хвилинка сміху.

Якщо тебе батьки твої

Ведуть до зубника,

Ти в них пощади не благай

І марних сліз не лий.

Мовчи, неначе партизан,

Й так міцно зуби зціп,

Щоб найсильніший кат-дантист

Їх зроду не розтис.

Григорій Остер

Гра “Шкідливо” чи “Корисно”.

Баммі пропонує пограти в гру, в якій потрібно визначити, які продукти корисно вживати для зміцнення зубів, а від яких слід відмовитись.

(Молоко, шоколад, горіхи, сир, капуста, виноград, цукерки, яблука, солодка вода, іриски, помідори, морозиво тощо.)

Фізкультхвилинка.

Робота з підручником.

Опрацювання тексту “Правила догляду за ротовою порожниною” (с. 45).

Перегляд відеоролика “Як правильно чистити зуби” (матеріал на диску).

Практична робота (підручник, с. 45).

Об’єднайтеся в групи.

Складіть правила догляду за ротовою порожниною і запишіть їх. Зачитайте складені правила. Обговоріть їх. Внесіть доповнення, виправте помилки. Закріплення і поглиблення знань.

Робота в зошиті.

– Наша мандрівка наближається до кінцевої мети. Баммі дякує вам, що ви успішно подолали подорож до Планети Здоров’я. А для того, щоб зустрітися з Королевою планети, потрібно промовити пароль. Ми дізнаємося його, якщо правильно дамо відповіді на запитання Королеви. Ось вони:

– Які види зубів ви знаєте?

– Як боротися з карієсом?

– Скільки разів на рік необхідно відвідувати стоматолога?

– Скільки разів на день потрібно чистити зуби?

– Назвіть три корисні та шкідливі продукти для зубів.

– Чого не слід робити, щоб не порушити прикусу?

– Коли і як потрібно їсти солодощі, щоб не зашкодити зубам?

(На дошці записана фраза, кожне слово якої відкривається за правильну відповідь.)

Кожного ранку і кожного вечора чистити зуби має малеча.

– Ось тепер ми знаємо пароль. Це правило, за яким живуть мешканці Планети Здоров’я. А ось і сама Королева (вчитель показує дітям ігровий персонаж Королеви). Вона дякує вам за те, що кожен із вас виконує всі її правила і поради. А ще відгадайте загадки Королеви планети Здоров’я.

    Білий, як сніг, в пошані у всіх,

І подобаюсь вам на шкоду зубам. (Цукор)

    Хвіст із кісток, а на спинці щетинки. (Зубна щітка) Біла, пахуча, піниста,

Для ваших зубів корисна. (Зубна паста)

Підсумок уроку.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ГІГІЄНА ПОРОЖНИНИ РОТА