Гриби – Царство гриби

Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА

СИСТЕМА ОРГАНІЧНОГО СВІТУ

Царство гриби

Гриби

Гриби – це група еукаріотичних організмів, для яких характерні гетеротрофний тип живлення, нерухомий спосіб життя, вегетативне тіло їх представлено міцелієм. Міцелій являє собою систему переважно розгалужених ниток (гіфів), що складаються з клітин. Клітини грибів позбавлені хлоропластів та центріолей, як правило – двоядерні. У клітинах грибів є вакуолі з клітинним соком. Вони запасають глікоген. Грибна клітина вкрита

хітиновою оболонкою. Розмноження грибів відбувається статевим, нестатевим (спорами) та вегетативним (частинами міцелію) способами.

Гриби   Царство гриби

Гриби, які утворюють плодові тіла, що складаються з ніжки і шапки, називають шапковими. Вони поділяються на трубчасті і пластинчасті. У трубчастих нижня частина шапки складається з численних трубочок (білий гриб, маслюк), а в пластинчастих – з пластинок, розташованих радіально (лисичка, бліда поганка). Розмножуються вегетативним способом та спорами. Внаслідок статевого процесу на нижньому боці шапки на поверхні пластинок або всередині трубочок

утворюються спори, які розносяться вітром і, якщо потрапляють у сприятливі умови, проростають у новий міцелій. З часом такий міцелій утворює нові плодові тіла. Деякі гриби (маслюки, підберезники, лисички, рижики та ін.) людина вживає в їжу. Інші (бліда поганка, мухомори, жовчний гриб) містять токсичні речовини і можуть призвести до гострого отруєння (пеніцил, аспергіл). Іноді шапкові гриби утворюють мікоризу – взаємовигідне співіснування гриба з коренем вищої рослини. Гриб отримує від рослини органічні речовини, постачаючи їй деякі неорганічні сполуки та речовини, що прискорюють ріст.

Цвілеві гриби (пеніцил, аспергіл) живляться органічними речовинами решток організмів або продуктами їхньої життєдіяльності. Розмножуються за допомогою спор, які утворюються на піднятих догори гіфах, розширених на верхівці. Після дозрівання спори від’єднуються від гіфів і розносяться вітром. До цвілевих грибів іноді помилково відносять мукор, який також утворює плісняву. Міцелій мукора – це єдина розгалужена багатоядерна клітина. Мукор утворює білясті або сірі плівки на харчових продуктах, поверхні грунту тощо. Пухнастий наліт з часом чорніє, бо на міцелії з’являються кулясті спорангії, у яких утворюється велика кількість спор чорного кольору. Міцелій пеніцила є багатоклітинним. Пеніцилові гриби у вигляді блакитних або зелених плівок виникають на харчових продуктах. Спори містяться на верхівці особливих утворів, що піднімаються над субстратом і мають вигляд китичок.

Дріжджі – це одноклітинні мікроскопічні гриби. Вони не утворюють справжнього міцелію, мешкають на поверхні рослин та тварин у різноманітних рідинах, де є цукри. Розмножуючись брунькуванням, дріжджі утворюють колонії у вигляді розгалужених чи нерозгалужених ланцюжків клітин.

Гриби-паразити існують за рахунок живих організмів: рослин, тварин, людини, водоростей, грибів. Зараження грибом-трутовиком відбувається через потрапляння спор грибів у рани на корі. Міцелій розростається в тілі рослини, висмоктуючи з неї поживні речовини. Лише згодом на поверхні ураженого стовбура з’являються плодові тіла. Руйнуючи тканини дерева, трутові гриби спричиняють його передчасну загибель.

Спори сажки разом із зерном потрапляють у землю і проростають. Міцелій проникає в проростки і розвивається всередині стебла. Під час цвітіння злаків грибниця досягає колоса і, руйнуючи зернівки, утворює багато спор. Фітофтора паразитує на бульбах картоплі, на плодах помідорів. Борошнисторосяні гриби спричиняють захворювання винограду, огірків, злакових культур тощо.

Гриби відіграють виняткову роль у процесах грунтоутворення. Багато видів грибів сприяють росту рослин завдяки утворенню мікоризи. їстівні гриби здавна входять до раціону людини. У харчовій промисловості застосовують дріжджі. Дріжджі використовуються в хлібопеченні, при виготовленні алкогольних напоїв, для отримання деяких вітамінів та біологічно активних сполук. Із цвілевих грибів (пеніцилу та ін.) добувають антибіотики.

ЦЕ ЦІКАВО

У 1929 році шотландський учений Флемінг досліджував культури шкідливих бактерій, які розводив на поживному середовищі – агарі. Він помітив, що у деяких місцях на поверхню агару потрапили спори пеніцилу та утворилася грибниця. Водночас бактерії навколо міцелію гриба загинули. У результаті цих досліджень у 1940 році було виділено перший антибіотик пеніцилін.

Трюфелі – дуже смачні гриби, плодові тіла мають вигляд картоплини та ростуть під землею. В Західній Європі для пошуку трюфелів із давніх-давен використовують дресированих собак (спанієлів та пуделів) або звичайних свійських свиней. Тварини знаходять гриби за запахом.

На березах паразитує трутовик, що має народну назву чага. Його плодове тіло нагадує чорний перепечений хліб. Сушену чагу заварюють і п’ють як чай. За деякими даними, цей напій є профілактичним засобом проти ракових захворювань.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Гриби – Царство гриби