Інформатика

ТЕМА 1. ВСТУП. ІНФОРМАЦІЯ ТА ІНФОРМАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ (5 ГОДИН)

№ уроку в темі

Зміст

Кількість годин

1

Інформатика – наука XX століття. Поняття “інформація”, “повідомлення”. Інформація та інформаційні процеси. Інформаційні процеси: пошук, збирання, зберігання, опрацювання, подання, передавання, використання, захист інформації. Поняття про сучасні засоби зберігання й опрацювання інформації

1

2

Носії інформації,

форми і способи подання інформації. Види інформації. Інформація і шум та їх взаємне перетворення

1

3

Кодування повідомлень, за допомогою яких передається інформація. Властивості інформації

1

4

Представлення інформації. Системи числення

1

5

Основні етапи розвитку комп’ютерної техніки. Характеристика різних поколінь комп’ютерів і перспективи розвитку комп’ютерної техніки. Основні галузі застосування комп’ютерів

1

Урок 1

Інформатика – наука XX століття. Поняття “інформація”

і “повідомлення”. Інформація та інформаційні процеси: пошук, збирання, зберігання, опрацювання, подання, передавання, використання, захист інформації. Поняття про сучасні засоби зберігання й опрацювання інформації

Мета:

– надати учням уявлення про предмет, який вивчає інформатика;

– увести поняття “інформація”, врахувавши різні його значення;

– розвивати вміння слухати, узагальнювати отримані знання, проецируючи їх на практичний зміст;

– виховувати людину з науковим світоглядом.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Наприкінці XVI століття Джиан Доменіко Кампанело написав книгу “Місто Сонця”. У кожного з чотирьох головних управителів міста Сонця була бібліотека, що містила лише одну книгу під назвою “Мудрість”, в якій стисло та доступно було викладено усі науки.

Як ви вважаєте, що сьогодні виступає у вигляді “Книжки мудрості”?

(Учитель повинен привести учнів до думки: “Людина створила “Книгу мудрості” – електронно-обчислювальну машину”.)

Проблемне запитання

Що спільне, на вашу думку, мають комп’ютер і книга? (Підсумком обговорення повинно стати визначення: “Комп’ютер – це інформаційна машина, універсальний електронний інструмент для зберігання, пошуку, різноманітної обробки інформації, її розповсюдження та використання”.)

Інформатика – галузь науки, яка вивчає структуру та загальні властивості наукової інформації, а також питання, які пов’язані з її збором, зберіганням, переробкою, перетворенням, розповсюдженням та використанням у різних сферах людської діяльності.

II. Вивчення нового матеріалу

(міні-лекція з використанням комп’ютерної презентації)

Поняття “інформація”

Слово “інформація” походить від латинського слова information – відомості, пояснення, ознайомлення.

– Інформація у побуті – це відомості про навколишній світ та процеси, які у ньому відбуваються.

– Інформація у техніці – це повідомлення, яке передається за допомогою знаків або сигналів.

– Інформація у теорії інформації – це відомості, які знімають або зменшують невизначеність, що існує до їх появи

– Інформація у документалістиці – це все те, що так або інакше надано у знаковій формі у вигляді документів.

– Інформація у кібернетиці – це та частина знань, яка використовується для орієнтування активних дій управління, тобто з метою зберігання, вдосконалення, розвитку системи.

– Отже, інформація – це відомості про об’єкти та явища навколишнього світу, їх параметри, властивості й стан, що сприймаються людиною або спеціальними пристроями і зменшують невизначеність.

Сприйняття людиною інформації

Інформатика

Інформаційні процеси

Що можна робити з інформацією?

Створювати;

Приймати;

Обробляти;

Шукати;

Передавати;

Розповсюджувати;

Поділяти на частини;

Псувати;

Сприймати;

Перетворювати;

Спрощувати;

Збирати

Копіювати;

Комбінувати;

Вимірювати;

Та ін.

Зберігати;

Використовувати;

Запам’ятовувати;

– Інформаційний процес – це процес отримання, зберігання, обробки та передачі інформації.

– Інформаційний процес – це сукупність послідовних дій, які виконують з інформацією для отримання якогось результату.

Інформатика

Зберігання інформації – це спосіб розповсюдження у просторі та часі. Спосіб зберігання залежить від носія інформації.

Основні сховища інформації:

– людини – пам’ять;

– суспільства – бібліотека, відеотека, музей, архів;

– комп’ютерні сховища – це бази та банки даних, інформаційно-пошукові системи, електронні енциклопедії. Інформаційні системи – це сховища, які мають процедури вводу, розміщення та виводу інформації.

Пошук інформації – це витяг інформації, яка зберігається.

Методи пошуку інформації:

– нестандартні спостереження;

– звернення для фахівців;

– читання відповідної літератури;

– перегляд телепрограм;

– прослуховування касет, радіо;

– запит в інформаційних системах, комп’ютерних базах або банках даних;

– робота в архівах та бібліотеках.

Кодування – це процес перетворення інформації в форму, яка придатна для передачі її по каналу зв’язку.

Декодування – перетворення інформації в форму, яка придатна для її отримання.

Канал зв’язку – це технічні пристрої, які використовуються людиною для передачі інформації на значні відстані (телефонні мережі, канали теле – та радіозв’язку, комп’ютерні мережі тощо).

Інформатика

Пошук інформації

Інформатика

Передача інформації

Інформатика

Технічна схема передачі інформації

Обробка інформації здійснюється за принципом “чорної скриньки”. Це процес, в якому користувача цікавить лише вхідна та вихідна інформація, а не правила, за якими вона здійснюється

Інформатика

ІII. Закріплення вивченого матеріалу

Навести приклади інформації:

– у неживій природі;

– у біологічних системах, житті рослин та тварин;

– у розвитку технічних пристроїв;

– у житті суспільства.

Розташуйте у потрібному місці поданої нижче таблиці такі команди:

– відкриття файлу;

– генетичний код кожної клітини організму;

– розв’язання задачі;

– читання вголос;

– річні кільця на зрізі дерева;

– перегляд телепрограм;

– ввід з клавіатури;

– фотоальбом;

– вивід інформації на екран; сканування;

– переклад іншомовного тексту;

– електронна пошта;

– сейф;

– смак людини;

– CD-ROM;

– виконання музичного твору.

Інформаційні процеси

Отримання

Збереження

Обробка

Передача

IV. Підсумок уроку

1. Що називають інформацією?

2. Наведіть приклади інформації під час проведення уроку.

3. Що є предметом вивчення науки інформатика?

4. Які наукові дисципліни лежать в основі інформатики?

5. Які процеси звуться інформаційними?

6. Наведіть приклади процесів обробки та зберігання інформації.

V. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал підручника, відповісти на запитання. Навести приклади інформації у побуті, під час спілкування з однолітками, при вивченні історії рідного краю.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Інформатика