КЛАС ГІДРОЇДНІ – ТИП КИШКОВОПОРОЖНИННІ

Біологія – універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

ТИП КИШКОВОПОРОЖНИННІ

КЛАС ГІДРОЇДНІ

До гідроїдних належать прісноводні, рідше морські поодинокі поліпи (прісноводна гідра, бура гідра, зелена гідра) і морські колоніальні поліпи (обелія). Прісноводні гідри зовні схожі на стебельце рослини довжиною від 1-3 мм до 1-1,5 см. Тіло гідри циліндричної форми; на його верхньому кінці розташований рот, оточений щупальцями; до субстрату прикріплюється нижньою частиною тіла – підошвою. Гідри ведуть прикріплений або

малорухливий спосіб життя. За способом живлення вони – хижаки. Основна їхня їжа – дафнії і циклопи. Морські гідроїдні ведуть прикріплений спосіб життя і мають вигляд невеликих кущиків, що складаються з декількох сотень і навіть тисяч особин.

У зовнішньому шарі тіла гідроїдних містяться шкірно-м’язові, жалкі, залозисті, нервові та проміжні клітини. Зовнішня частина шкірно-м’язових клітин утворює покриви, а внутрішня – витягнута у скоротливі м’язові волокна, які забезпечують різні рухи тіла. Жалкі клітини виконують функцію захисту та нападу. Кожна така клітина містить капсулу, заповнену отруйною

рідиною, і спірально закручену нитку з чутливим волоском. З проміжних клітин утворюються усі інші види клітин.

Внутрішній шар клітин вистилає кишкову порожнину, у ньому знаходяться залозисті, епітеліально-м’язові (травні), проміжні та нервові клітини, але у меншій кількості, ніж у зовнішньому шарі. Залозисті клітини мають тонкі джгутики, які забезпечують пересування їжі по кишковій порожнині. Вони виділяють травний сік у кишкову порожнину, де частково відбувається процес травлення. Подальше перетравлення їжі відбувається шляхом фагоцитозу: епітеліально-м’язові клітини утворюють псевдоніжки, що захоплюють частинки їжі. Остаточно їжа перетравлюється у травних вакуолях цих клітин. Таким чином, у кишковопорожнинних відбувається поєднання порожнинного травлення з внутрішньоклітинним. Неперетравлені рештки їжі викидаються назовні через ротовий отвір. Дихання в кишковопорожнинних здійснюється через усю поверхню тіла.

Нервова система. Рефлекс. У зовнішньому шарі тіла є нервові клітини зіркоподібної форми. Вони містяться під епітеліально-м’язовими клітинами. Контактують нервові клітини між собою за допомогою відростків, утворюючи нервове плетиво. Така нервова система називається дифузною і є найпримітивнішою серед багатоклітинних. Скупчення нервових клітин спостерігається на підошві та біля рота. У відповідь на подразнення, що здійснюється, наприклад, голкою, тіло поліпа скорочується. Відповідь організму на дію подразників, що здійснюється за допомогою нервової системи, називають рефлексом. Рефлекторна відповідь організму поліпа має розлитий характер, що відповідає примітивному типу його нервової системи.

Розмноження. Гідроїдні розмножуються двома способами – нестатевим та статевим. Нестатеве розмноження відбувається шляхом брунькування. При цьому на тілі утворюються випини – бруньки. На вільному кінці бруньки, що збільшується в розмірах, спочатку утворюються щупальця та ротовий отвір, а потім і підошва. Згодом брунька (дочірня особина) відокремлюється від материнського організму і переходить до самостійного життя (гідра) або ж не відокремлюється від материнського організму і забезпечує ріст колонії (обелія).

Статеве розмноження гідр здійснюється шляхом утворення гамет із проміжних клітин: у нижній частині тіла утворюються яйцеклітини, а у верхній – сперматозоїди. Дозрілі сперматозоїди виходять у воду, проникають у тіло інших особин, де відбувається запліднення яйцеклітини. Із запліднених яйцеклітин утворюються багатоклітинні зародки. Вони зимують, а дорослі особини гинуть. Навесні розвиток зародків відновлюється і з’являються молоді гідри.

У морського колоніального гідроїда обелії є особини без щупалець і рота. У певний період року вони відбруньковують маленьких медузок (діаметр дзвона 2-3 мм). Самки медузок відкладають у воду яйця, а самці – сперматозоїди. Із заплідненого яйця розвивається вільноплаваюча личинка, яка осідає на дно або прикріплюється до підводних предметів. З личинки розвивається поліп, який, брунькуючись, дає початок новій колонії.

Регенерація. Для багатьох кишковопорожнинних характерна регенерація – здатність відновлювати пошкоджені або втрачені частини тіла. Ціла гідра, наприклад, може відновитися з 1/200 частини її тіла.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: КЛАС ГІДРОЇДНІ – ТИП КИШКОВОПОРОЖНИННІ