КЛАС ГОЛОВОНОГІ МОЛЮСКИ. ПОХОДЖЕННЯ МОЛЮСКІВ – ТИП МОЛЮСКИ

Біологія – універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

ТИП МОЛЮСКИ

КЛАС ГОЛОВОНОГІ МОЛЮСКИ. ПОХОДЖЕННЯ МОЛЮСКІВ

Місця проживання, будова і спосіб життя.

Головоногі – найбільш високоорганізована група молюсків і одні з найбільш високоорганізованих безхребетних. До них належать кальмари, каракатиці, восьминоги (близько 650 сучасних видів). Це – виключно морські організми, найбільше поширені у тропічних та субтропічних водах з високою солоністю води (тому їх немає ні в Чорному, ні в Азовському морях).

Головоногі – хижаки, надзвичайно рухливі тварини. Живляться крабами, рибою та іншими тваринами. Кальмари і каракатиці активно переслідують свою здобич, а восьминоги підстерігають її. Можуть швидко змінювати забарвлення тіла. Тіло головоногих складається з голови та тулуба, вкритого мантією. Велика голова добре відокремлена від тулуба, має очі, щупальця, що оточують ротовий отвір, і лійку – особливу трубку, яка з’єднує мантійну порожнину з навколишнім середовищем. У восьминогів є 8 однакових, а у кальмарів і каракатиць – 8 коротших та пара довших (ловильних) щупалець. На щупальцях зазвичай знаходяться присоски
для утримання здобичі.

Черепашка в більшості сучасних видів головоногих відсутня або лежить під шкірою, як у каракатиці. Мантія на черевному боці тіла утворює мантійну порожнину, яка відкривається назовні щілиноподібним отвором. Мантійна порожнина і лійка в сукупності забезпечують реактивний рух: через щілиноподібний отвір вода набирається в мантійну порожнину, а потім із силою викидається через лійку. Типи руху у головоногих різні.

У головоногих є пристосування для розгризання здобичі – тверді рогові щелепи і для перетирання їжі – тертка. У них є дві пари слинних залоз. У задню кишку багатьох головоногих впадає протока чорнильної залози, секрет якої має захисне значення.

Кровоносна система головоногих майже замкнена. У зв’язку з активним рухом у них добре розвинені вторинна порожнина тіла і кровоносні судини. Швидкість руху крові в них забезпечується роботою добре розвинутого серця, що складається з шлуночка та двох передсердь. Нервова система і зв’язані з нею органи чуття досягли найвищого розвитку серед молюсків (нервові вузли утворюють велике навкологлоткове скупчення – мозок, оточений хрящовою головною капсулою; очі за своєю будовою подібні до очей хребетних, зокрема риб, а за гостротою зору не поступаються очам людини).

Розмноження. Головоногі – роздільностатеві тварини. Для них характерний прямий розвиток. Розмножуються, як правило, один раз у житті. У деяких видів (аргонавтів, восьминогів) спостерігається турбота про потомство.

Значення. Головоногі – промислові тварини. М’ясо каракатиць, кальмарів і восьминогів здавна використовується людиною в їжу. Каракатиць та деяких восьминогів добувають також з метою отримання чорнильної рідини, з якої виготовляють натуральну туш та чорнила високої якості.

Походження молюсків. Учені вважають, що молюски походять від червоподібних предків кільчастих червів. Доказом цього є подібність личинок морських черевоногих молюсків і личинок морських багатощетинкових червів. Крім того, деякі примітивні молюски мають велику подібність із кільчастими червами.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: КЛАС ГОЛОВОНОГІ МОЛЮСКИ. ПОХОДЖЕННЯ МОЛЮСКІВ – ТИП МОЛЮСКИ