КЛАС П’ЯВКИ (HIRUDINEA) – ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)


Довідник з біології

ТВАРИНИ

ЦАРСТВО ТВАРИНИ

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ТИП КІЛЬЧАСТІ ЧЕРВ’ЯКИ (ANNELIDA)

КЛАС П’ЯВКИ (HIRUDINEA)

Вільно-існуючі хижаки або паразити, що харчуються кров’ю. Довжина їх тіла від декількох міліметрів до 15 см, рідко більше. Походять від малощиниткових черв’яків. Параподії і щетини від­сутні. Тіло звичайне сплощене, рідко циліндрове, з двома присос­ками (навколоротовою та задньою); складається з головної лопаті, 33 кілець (сомитів), шкірні покриви яких у кожній групі п’явок розділені на 3-5 і більше, додаткових кілець і задньої лопаті. По­верхня тіла гладка або з сосочками, з великою кількістю залоз, у більшості вони забарвлені в чорний, коричневий, зеленуватий та інші кольори.

Тіло зовні покрите щільною кутикулою. Зовнішня кільчастість не відповідає внутрішній сегментації. Повторна порожнина тіла (целома) редукована, її залишки перетворилися на густу ме­режу кровоносних лакун. Нервова та м’язова системи добре роз­винені.

Число очей на передньому кінці тіла від 1 до 5 пар. Пере­суваються за допомогою поперемінного прикріплення присосками до субстрату, здебільшого здатні плавати. Кровоссальні п’явки мають хобот або щелепи з хітиновими зубчиками, які розрізають шкіру жертви при харчуванні п’явки, і шлунок з відростками для накопичення висмоктаної крові. Слинні залози виділяють гірудин – речовину, котра перешкоджає згортанню крові. Хижі п’явки заковтують жертву по частинах або цілком. Метанефридії знаходяться лише в декількох сегментах. П’явки – гермафроди­ти, розмноження статеве, запліднення внутрішнє. Яйця відкла­дають у коконах.

Значення кільчастих черв’яків. Багатощетинкові кільчасті черв’яки служать їжею для ракоподібних, гілчастих, для бага­тьох цінних промислових риб (камбала, пікша, осетрові), в при­бережній смузі – для птахів. Океанічний черв’як палоло викори­стовується в їжу людиною.

Величезне значення в природі мають дощові черв’яки (мало­щетинкові). Вони є продуктами харчування здебільшого для дон­них риб, птахів і наземних тварин. Риюча активність дощових черв’яків поліпшує аерацію грунту та його дренажні властивості. Вириті ходи полегшують зростання коріння в грунті. Дощові черв’яки виносять на поверхню з більш глибоких шарів частинки землі, що містять неорганічні компоненти. Таким чином вони беруть участь у перемішуванні грунту. Дощові черв’яки затягують у нори листки, частково використовуючи їх у їжу. Залишки листя, так само як екскременти, секрети та трупи черв’яків, зба­гачують грунт органічними компонентами.

Медичних п’явок розводять у спеціальних розплідниках і ви­користовують для кровопускання при гіпертонії (підвищений кров’яний тиск). Гірудин п’явок перешкоджає згортанню крові та сприяє розширенню кровоносних судин.1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (No Ratings Yet)
Loading...


Іконопис київської русі.
Ви зараз читаєте: КЛАС П’ЯВКИ (HIRUDINEA) – ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)