Клімат Південної Америки

Розділ ІІ. Материки тропічних широт

Тема 2. Південна Америка

& 21. Клімат Південної Америки

Пригадайте: 1. Які особливості географічного положення Південної Америки найбільше впливають на формування її клімату? 2. Як рівнини та гори впливають на формування клімату?

Формування клімату материка. Клімат Південної Америки подібний до клімату інших материків тропічних широт – Африки й Австралії. Однак у Південній Америці значно менше територій із сухим кліматом. А за кількістю опадів жоден материк не зможе з нею зрівнятися.

Усі ці особливості пояснюються впливом кліматотвірних чинників.

Подібно до інших материків тропічних широт, більша частина Південної Америки розташована в межах жаркого теплового поясу, де Сонце перебуває в зеніті (мал. 40). Температура повітря тут висока, протягом року вона коливається від +20 до +28 °С. На південь від тропіка, в умовах помірного теплового поясу, дещо холодніше. Узимку на півдні материка температура не перевищує +10 °С, а на острові Вогняна Земля буває навіть 0 °С. У горах узимку часто стоїть морозна погода.

У Південній Америці, як і на інших материках тропічних широт, також панують постійні

вітри пасати. Але вони, на відміну від пасатів Африки, приносять на материк опади, оскільки формуються над Атлантичним океаном, де Бразильська та Гвіанська теплі течії додатково насичують повітря вологою. Крім того, завдяки рівнинному характеру рельєфу східної частини материка пасати проникають далеко в глиб материка, аж до Анд. Тому на всій рівнинній території материка в районі дії пасатів випадає 1000-3000 мм опадів на рік. На заході ж холодна Перуанська течія охолоджує повітря прибережних територій і не сприяє утворенню опадів. Тут розташована пустеля Атакама.

Клімат Південної Америки

Мал. 40. Особливості кліматотвірних чинників Південної Америки

Крайній південь материка перебуває під впливом постійного вітру помірних широт – західного перенесення. Анди утворюють природний бар’єр для вологих повітряних мас, які переносить цей вітер, рухаючись з боку Тихого океану. Тому на західних схилах гір опадів дуже багато (до 7000 мм на рік), а за горами їх мало. До того ж холодна Фолклендська течія посилює посушливість клімату.

Час від часу Південна Америка відчуває холодний подих Антарктиди. Тоді виникає холодний штормовий вітер памперо, який переносить холодне й сухе антарктичне повітря й спричинює стрімке похолодання – до 30 °С за добу.

Отже, клімат Південної Америки значно вологіший і більш різноманітний, ніж клімат Африки.

– Поясніть, які кліматотвірні чинники визначають особливості Південної Америки як найвологішого материка світу. Поміркуйте, чим можна пояснити більш різноманітний клімат материка порівняно з Африкою.

Кліматичні пояси й області. Оскільки через північну частину Південної Америки проходить екватор, материк розташований в основному в екваторіальному, субекваторіальному й тропічному кліматичних поясах. Тільки його південна частина знаходиться в субтропічному та помірному поясах (мал. 41).

В екваторіальному кліматичному поясі впродовж року панують екваторіальні повітряні маси та формується область низького атмосферного тиску. Протягом року температура повітря майже не змінюється й становить приблизно +24 °С. Дощі ллють щоденно з полудня до четвертої години дня. Тут навіть зустрічі призначають без уточнення часу, а просто кажучи: “Після дощу”. Протягом року випадає 1500-3000 мм опадів.

Територія субекваторіального кліматичного поясу зазнає впливу повітряних мас двох видів: улітку – вологих і теплих екваторіальних, узимку – сухих і жарких тропічних. Тому тут, як і в аналогічних кліматичних поясах Африки, панує вологий період улітку й сухий узимку. Вологе літо називають інверіо, суху й спекотну зиму – верано.

Тропічний кліматичний пояс займає в Південній Америці значно меншу площу, ніж в Африці. У його межах розрізняють дві кліматичні області. Більшою за площею є волога (морська) область, розташована на території Бразильського плоскогір’я. Унаслідок впливу південно – східного пасату тут протягом року рівномірно випадає понад 1000 мм опадів. Річна амплітуда коливання температури повітря невелика. Суха й спекотна пустельна (континентальна) область тягнеться вузькою смугою вздовж західного узбережжя, її обриси неначе повторюють холодну Перуанську течію. Для пустелі Атакама характерний значний добовий перепад температур (+20 … +25 °С). До майже повної відсутності опадів (37 мм на рік) додається розріджене повітря, небезпечне ультрафіолетове випромінювання та ураганні вітри.

Клімат Південної Америки

Мал. 41. Кліматичні пояси й області Південної Америки

У субтропічному поясі також спостерігаються певні відмінності. Типовий субтропічний середземноморський клімат формується лише на узбережжі Тихого океану. Під впливом тропічних повітряних мас літо тут сухе й жарке. Зима прохолодніша (+10 … +12 °С) й волога, що зумовлено надходженням помірних повітряних мас. На сході материка, що перебуває під впливом пасатів, кліматична область з рівномірним зволоженням (морська): теплий і вологий протягом усього року. У внутрішніх районах – сухий континентальний.

У помірному поясі панують два типи клімату – морський на заході й континентальний на сході. На західних схилах Анд у помірному поясі, куди із західними вітрами надходить вологе морське повітря, випадає багато опадів (від 2000 до 7000 мм на рік). Тут тепла зима (+8 °С) і прохолодне літо (+16 °С). За горами на плато Патагонія опадів мало. їх приносить лише вітер, що долає Анди. Річна кількість опадів не перевищує 300 мм. Літо тепле (+18 °С), зима холодна (0 °С). Бувають заморозки, іноді випадає сніг.

В Андах кліматичні умови залежать від висотних поясів: чим вище в гори, тим холодніше. Вологість із висотою спочатку зростає, а потім зменшується. Біля підніжжя гір кліматичні умови відповідають кліматичним умовам того поясу, у межах якого вони розташовані. Гірські вершини часто бувають укриті снігом і льодом.

Коротко про головне!

– Південна Америка – найвологіший материк на Землі. Такий “статус” йому забезпечують: вологі повітряні маси, що надходять з Тихого й Атлантичного океанів з постійними вітрами, особливості рельєфу материка та теплі течії Атлантичного океану.

– Клімат материка різноманітний: Південна Америка розташована в екваторіальному, двох субекваторіальних, тропічному, субтропічному й помірному кліматичних поясах.

1. Які особливості клімату Південної Америки вирізняють її з-поміж інших материків?

2. Поясніть, як на клімат Південної Америки впливають постійні вітри – пасати й західне перенесення, Як клімат материка залежить від наявності рівнин та особливостей розташування Анд?

3. Охарактеризуйте кожний із кліматичних поясів материка. Які з них, на вашу думку, найбільше придатні для життя людини?

4. Поміркуйте, чому площа екваторіального кліматичного поясу в Південній Америці значно більша, ніж в Африці, а тропічного – значно менша.

5. Поясніть, чому в тропічному та субтропічному поясах Південної Америки добре зволоженими є східні береги материка, а в помірному поясі – західні.

6. Які кліматичні пояси Південної Америки й Африки найбільш подібні, а які – найбільше відрізняються?

7. Чому в Південній Америці клімат не такий жаркий, як в Африці?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Клімат Південної Америки