МІФОЛОГІЧНА ТЕМА

РОЗДІЛ 5. ЖАНРОВЕ РІЗНОМАНІТТЯ В ОБРАЗОТВОРЧОМУ МИСТЕЦТВІ

27. МІФОЛОГІЧНА ТЕМА

У давнину свої уявлення про походження людини, світу люди перетворювали в міф. В античній міфології (у Давніх Греції та Римі) численні боги були схожі на людей. Але вони уявлялися досконалішими і прекраснішими. Образи античних богів надихали не лише античних митців.

Художники наступних століть також часто зверталися до міфічних сюжетів. Твори живопису, графіки, скульптури, присвячені античним сюжетам, належать до міфологічного жанру. У них художники іноді

зверталися до алегорії – інакомовності. Образ плодючої Землі чи Правосуддя могли зобразити у вигляді жінки, а водяну стихію – у вигляді чоловіка. Так, давньогрецький бог Марс означав війну (адже він був богом війни), бог Посейдон чи наяди – водну стихію. Правосуддя й досі символізує Фіміда – богиня з терезами, зав’язаними очима і мечем.

Античні образи й сюжети знову стали дуже популярними в XV-XVI ст. Вони надавали натхнення Боттічеллі та Рафаелю, Мікеланджело та Тиціану.

В академіях мистецтв, що виникли в європейських країнах, протягом XVII-XVIII ст. міфологічний жанр вважали “піднесеним”, “ідеальним”,

що втілював уявлення про гармонію і красу. До цього жанру зверталися видатні художники минулого: Веласкес, Рубенс, Рембрандт.

МІФОЛОГІЧНА ТЕМА

В. Васнецов. “Сирін та Алконост. Спів радості та смутку”. Міфологічні птахи радості та смутку в давньоруських і візантійських середньовічних легендах, райська діва-птах, що приносить щастя. Вірогідно, що вказані “короновані птице-діви” є відгомоном дохристиянських східнослов’янських образів (на зразок птице-дів з Київських колтів часів Київської Русі).

МІФОЛОГІЧНА ТЕМА

Давні греки на своїх вазах часто зображували міфічні сюжети, як, наприклад, подорожі аргонавтів

МІФОЛОГІЧНА ТЕМА

Учнівські роботи, які наслідують античний вазопис.

Сюжети античності трапляються в українських художників, чиє життя було пов’язане з Санкт-Петербурзькою академією мистецтв. Вони є у творчості Т. Г. Шевченка. Героїв античних міфів можна знайти у творчості художників, скульпторів XX ст.

На початку XIX ст. художники (а також поети і письменники) згадали про те, що греки і римляни були не єдиними давніми народами у світі і, головне, не єдиними предками сучасних європейців. Французи і англійці почали захоплено збирати і вивчати міфи і легенди кельтів, німці – давніх германців, українці і росіяни – давніх слов’ян. З’ясувалося, що в цих легендах, переказах, казках також чимало цікавих персонажів і сюжетів. Сучасні живописці, графіки і скульптори також нерідко звертаються до них.

1. Яких античних богів ви можете назвати? Що, на вашу думку, вони могли б символізувати?

2. Чи знаєте ви якихось персонажів давньослов’янської міфології? Як їх можна було б зобразити?

Намалюйте композицію-силует у стилі грецького вазопису. Інструменти та матеріали: аркуш паперу, гуашеві або акварельні фарби, олівець, гумка, пензлі.

План роботи:

– На аркуші паперу скомпонуйте зображення.

– Вирішіть, які зображення будуть більші, а які – менші.

– Підготуйте малюнок до подальшої роботи: зітріть усі допоміжні лінії, які ви використовували для побудови, зайві лінії.

– Зафарбуйте силуети або тло темною фарбою, створюючи силует.

МІФОЛОГІЧНА ТЕМА

МІФОЛОГІЧНА ТЕМА

ВАЗОПИС

Надзвичайно багато зображень на міфологічну тему збереглося в давньогрецькому вазописі. Греки виготовляли прекрасні посудини дуже різних форм і завжди майстерно їх розписували особливою непрозорою і блискучою чорною фарбою (лаком), секрет виготовлення якої й досі остаточно не розкрито. Іноді додавали також інші фарби (наприклад, білу).

Давньогрецький вазопис різних часів, звичайно, не є однаковим. У VI ст. до н. е. він був чорнофігурним, тобто всі постаті і предмети були чорними (їх малювали лаком), а тло – кольору обпаленої глини (його залишали чистим). У наступному столітті виник червоно-фігурний вазопис. Тут усе було навпаки – тло вкривали лаком, залишаючи лише силуети постатей і предметів (отже, вони тепер були червонуватими на чорному тлі), а потім дуже тонким пензликом промальовували всі додаткові деталі – риси обличчя, волосся, складки одягу, прикраси та ін.

Давньогрецькі посудини – це звичайні побутові речі, але чудові розписи перетворили їх на справжні твори мистецтва, якими пишаються нині найвідоміші світові музеї.

МІФОЛОГІЧНА ТЕМА

М. Самокиш. Битва Максима Кривоноса з Єремією Вишневецьким.

Приклад динамічної композиції


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: МІФОЛОГІЧНА ТЕМА