Мінорний лад, сольфеджування вправи. Робота над піснею “По діброві вітер виє”. Слухання музики. “Бандуристе, орле сизий”. Т. Шевченко

5 КЛАС

Тема 4. Музика та візуальні образи

Урок 24

Тема уроку. Мінорний лад, сольфеджування вправи. Робота над піснею “По діброві вітер виє”. Слухання музики. “Бандуристе, орле сизий”. Т. Шевченко

Мета уроку: навчити учнів визначати лади та вміти їх проінтонувати; розвивати ладо – тональний слух та вокальні навички; виховувати інтерес до кобзарського мистецтва.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: баян, магнітофон, аудіо-запис, репродукція картини К. Трутовського “Кобзар над Дніпром”.

Хід уроку

I. Організація

класу до уроку.

1. Музичне вітання.

2. Оголошення теми.

II. Розспівування та імпровізація на заданий текст.

Мінорний лад, сольфеджування вправи. Робота над піснею По діброві вітер виє. Слухання музики. Бандуристе, орле сизий. Т. Шевченко

Давайте розспіваємося з вами на цій поспівці і зразу ж визначимо її лад (Мажорний). А тепер ваше завдання закінчити музичне речення, придумавши мелодію до другого рядка:

Там збирає дівчинонька льон дрібненький.

Мінорний лад, сольфеджування вправи. Робота над піснею По діброві вітер виє. Слухання музики. Бандуристе, орле сизий. Т. Шевченко

Проплескайте ритм другого рядка і запишіть.

(Звучить настройка, діти співають тонічний тризвук, спів за “рухомою нотою” та імпровізують на заданий текст. Кращий варіант співають усі разом і записують у свої

зошити).

– А тепер, діти, подумайте, як би прозвучало це речення у мінорі. Що потрібно зробити, щоб прозвучав мінор?

У мінорі відстань між II – III, V – VI ст. найменша – півтону, III ступінь звучить на півтону нижче. Отже, наша поспівочка буде починатися мінорним тризвуком.

Мінорний лад, сольфеджування вправи. Робота над піснею По діброві вітер виє. Слухання музики. Бандуристе, орле сизий. Т. Шевченко

– Давайте всю поспівочку виконаємо у мінорі.

(Звучить настройка, діти співають).

III. При роботі над піснею звертаю увагу дітей на початок, який побудований також на стійких ступенях ре мінору

А далі працюю над вивченням пісні в цілому, у спокійному характері передаючи журливий настрій. Звук повинен бути плавний, протяжний, слова вимовлятися чітко.

IV. Слухання музики.

Бесіда.

Образ Кобзаря (Т. Шевченка) митці різних видів, мистецтва бачили по-своєму і відображали це у своїх творах. Але коли придивитися до картин художників та послухати твори українських композиторів, які писали музику до “Кобзаря”, то можна помітити, що їхні погляди збігаються, вони переживають однаково і все відтворюють у своїх творах. Вам уже відомо, що М. Лисенко написав музику до “Кобзаря” і що вона споріднена з картиною М. Божія “Думи мої”.

Серед художніх полотен шевченківської тематики виділяється картина “Добзар над Дніпром” Костянтина Трутовського, в якій він бачить образ поета як народного співця-бандуриста. Про кобзарське мистецтво вам також уже відомо. Ви знаєте, що це були народні співці та музиканти, які супроводили спів грою на кобзі або бандурі і пропагували визвольні ідеї. Т. Шевченко дуже любив слухати їхній спів, бо “там була правда”. Сьогодні ми з вами послухаємо українську народну пісню на слова Т. Шевченка “Бандуристе, орле сизий” і розглянемо репродукцію картини К. Трутовського.

(Діти слухають твір і дають відповіді на запитання).

Бесіда за запитаннями:

– Чому Т. Шевченка називають Кобзарем?

– Що об’єднує зміст пісні з каргиною?

– Які картини про кобзарів ви ще бачили?

– Які роздуми охопили кобзаря?

V. Підсумок уроку.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Мінорний лад, сольфеджування вправи. Робота над піснею “По діброві вітер виє”. Слухання музики. “Бандуристе, орле сизий”. Т. Шевченко