Місцеві податки і збори

Регіональна економіка

Глава VII

ПОДАТКОВА ПОЛІТИКА

3. Місцеві податки і збори

Розвиток місцевого самоуправління спирається на фінансову базу, якою поряд з відрахуваннями від загальнодержавних податків у місцеві бюджети є визначене Кабінетом Міністрів України право органів місцевого самоврядування на встановлення місцевих податків та зборів. При цьому органам місцевого самоврядування визначено види цих податків і зборів, їх граничні розміри, об’єкти оподаткування та джерела оплати. Причому органи місцевого самоврядування

своїми рішеннями встановлюють ті чи інші податки (але можуть і не встановлювати їх).

Практика роботи органів місцевого самоврядування показала, що для розширення дохідної бази й вирішення проблем соціально-культурного розвитку територій вони вибирають шлях впровадження відповідними рішеннями органів місцевої влади місцевих податків і зборів. Ці органи затверджують по кожному податку чи збору положення та визначають порядок сплати і внесення їх до місцевих бюджетів. Цим положенням визначаються і граничні ставки оподаткування й відповідна система пільг по податках та зборах.

Оподаткуванню підлягають

як юридичні особи, так і громадяни України, а також іноземні юридичні особи і громадяни, якщо інше не передбачено законодавством України. В регіонах справляються такі збори й податки.

Готельний збір. Платниками є особи, що проживають у готелях. Граничний розмір збору не має перевищувати 20 відсотків вартості найманого житла (без додаткових послуг). Готельний збір стягується і перераховується до бюджету місцевого самоврядування адміністрацією готелю.

Збір за парковку автотранспорту. Платниками збору є юридичні особи і громадяни, які паркують автомобілі у спеціально обладнаних або відведених для цього місцях. Ставка збору встановлюється з розрахунку за одну годину паркування. Її граничний розмір не повинен перевищувати трьох відсотків неоподатковуваного мінімуму доходів громадян у спеціально обладнаних і одного відсотка – у відведених місцях. Збір за паркування автотранспорту сплачується водіями на місці паркування.

Ринковий збір. Це плата за торговельні місця на ринках, що справляється з юридичних осіб і громадян, які реалізують сільськогосподарську і промислову продукцію та інші товари. Ринковий збір стягується щоденно. Його граничний розмір не повинен перевищувати 20 відсотків мінімальної заробітної плати для громадян і трьох мінімальних заробітних плат – для юридичних осіб. Він стягується працівниками ринку до початку реалізації продукції.

Збір за участь у перегонах на іподромі. Він стягується з юридичних осіб та громадян, які виставляють своїх коней на змагання комерційного характеру. Граничний розмір збору за участь у перегонах на іподромі за кожного коня не повинен перевищувати трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Збір стягується адміністрацією іподрому до початку змагань.

Збір за виграш на перегонах стягується адміністрацією іподромів з осіб, які виграли у грі на тоталізаторі на іподромі, під час видачі їм виграшу. Його граничний розмір не перевищує шість відсотків від суми виграшу.

Збір з осіб, які беруть участь у грі на тоталізаторі на іподромі, стягується у вигляді відсоткової надбавки до плати, визначеної за участь у грі. Граничний розмір його не перевищує п’яти відсотків від суми цієї плати. Суми збору справляються адміністрацією іподромів під час продажу квитків на участь у грі.

Податок з реклами сплачується з усіх видів оголошень і повідомлень, які подаються з комерційною метою за допомогою засобів масової інформації, афіш, плакатів, інших технічних засобів на вулицях, магістралях, майданчиках, будинках, транспорті та інших місцях. Граничний розмір податку не повинен перевищувати однієї десятої вартості послуг за розміщення одноразової реклами та половину відсотка – за розміщення реклами на тривалий час. Податок сплачується під час оплати послуг за встановлення розміщення реклами.

Збір за право на використання місцевої символіки стягується з юридичних осіб й громадян за використання символіки з комерційною метою. Дозвіл на використання місцевої символіки (герба міста, назви чи зображення архітектурних, історичних пам’яток) видається відповідними органами місцевого самоврядування. Граничний розмір збору не перевищує з юридичних осіб одну десяту відсотка вартості виробленої продукції, виконаних робіт, наданих послуг з використанням місцевої символіки, а з громадян, що займаються підприємницькою діяльністю, – п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Збір за право проведення кіно – і телезйомок вносять комерційні кіно – і телеорганізації, які проводять зйомки, що потребують від місцевих органів державної виконавчої влади додаткових заходів (виділення наряду міліції, оточення території зйомок тощо). Граничний розмір збору не перевищує фактичних витрат на проведення зазначених заходів.

Збір за право на проведення місцевих аукціонів, конкурсного розпродажу і лотерей. Його платниками є юридичні особи і громадяни, які мають дозвіл на проведення аукціонів, конкурсного розпродажу і лотерей. Об’єкт оподаткування – вартість заявлених до місцевих аукціонів чи конкурсного розпродажу товарів, яку встановлюють виходячи з їх початкової ціни або суми, на котру випускається лотерея. Збір стягується за три дні до проведення аукціонів або конкурсного розпродажу чи під час одержання дозволу на випуск лотереї. Граничний розмір збору – одна десята відсотка вартості заявлених до місцевих аукціонів чи конкурсного розпродажу товарів або від суми, на яку випускається лотерея. Граничний розмір збору на проведення лотерей з кожного учасника аукціону не перевищує трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Комунальний податок стягується з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не перевищує 10 відсотків річного фонду оплати праці, який обчислюється виходячи з неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Збір за проїзд по території прикордонних областей з автотранспорту, що прямує за кордон, стягується з юридичних осіб та громадян України у розмірі до половини неоподатковуваного мінімуму доходів громадян залежно від марки і з автотранспорту, що перевозить за кордон вантажі за державними замовленнями і державними контрактами, громадян України, котрі направляються у службові відрядження, спортсменів, які від’їжджають на міжнародні змагання, громадян, які від’їжджають в порядку культурного обміну, на лікування, оздоровлення тощо.

Збір за видачу ордера на квартиру сплачується за послуги, пов’язані з видачею документа, що дає право на заселення квартири. Граничний розмір збору не перевищує 30 відсотків неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на час оформлення ордера на квартиру. Збір сплачується через установи банків до одержання ордера.

Курортний збір сплачують громадяни, які прибувають у курортну місцевість. Граничний розмір збору не може перевищувати 10 відсотків неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Курортний збір проводиться адміністрацією готелю та іншими установами готельного типу під час реєстрації прибулих; квартирно-посередницькими організаціями – при направленні осіб на поселення в будинки, що належать громадянам на праві власності, з осіб, які зупиняються в будинках громадян без направлення квартирно-посередницьких організацій, а також осіб, які проживають у наметах, автомашинах тощо, збір справляється в порядку, визначеному Радами народних депутатів, що встановлюють цей збір.

Від стати цього збору звільняються діти віком до 16 років, інваліди та особи, що їх супроводжують, учасники Великої Вітчизняної війни, воїни – інтернаціоналісти, учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, особи, які прибули за путівками до санаторіїв, будинків відпочинку і пансіонатів, особи, які прибули до курортної місцевості у службове відрядження, на навчання, постійне місце проживання, до батьків і близьких родичів та чоловіки віком 60 років і старше, жінки 55 років і старше.

Збір за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі сплачується за оформлення і видачу дозволів на торгівлю у спеціально відведених місцях. Здійснюється він уповноваженими на це організаціями з юридичних осіб та громадян, які реалізують сільськогосподарську, промислову продукцію та інші товари. Граничний розмір збору не перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для суб’єктів, які постійно здійснюють торгівлю у спеціально відведених для цього місцях, і одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян в день (за одноразову торгівлю).

Як загальнодержавні, так і місцеві податки потребують контролю за їх правильним обчисленням і своєчасним нарахуванням. Цю функцію виконують Державні податкові адміністрації.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Місцеві податки і збори