ОБЛІТ БДЖІЛ

ОБЛІТ БДЖІЛ – залежить від пори року, місця та причини проведення. О. б. бувають орієнтовні, очисні, ранні, надранні, кімнатні й осінні. Мета більшої частини О. б. – очищення кишечника бджіл від нагромаджених калових мас, рідше – спрага бджіл і т. п.

Орієнтовний О. б. – після перевезення пасіки на нове місце або перестановки вуликів. Бджоли літають недалеко від вулика, запам’ятовуючи місце, де він розташований, й основні орієнтири.

Молоді бджоли (3-15 днів) вилітають на обліт у другій половині дня, між 13-ю і 16-ю годинами. Очисний обліт

вони роблять кілька днів, але з кожним разом чимраз далі летять від свого вулика.

Очисний О. б. – перший масовий обліт після зимівлі. Проводять його в теплий весняний день, коли повітря нагрівається до 6-8 °С. Перші бджоли вилітають із вуликів і, звільнившись від калових мас, вертаються у свої вулики. Бджоли, які залишилися в гнізді, збуджуються, пересуваються на стільниках. Це рух природно підвищує температуру повітря в гнізді (до 28-32 °С), зимовий клуб бджіл розпадається й комахи масово залишають вулик для очисного обльоту.

Очисний О. б. може тривати як 20 хвилин, так і 1 годину. Бджоли піднімаються в повітря

й на відстані 5-15 м від вулика очищають кишечники. Якщо в природі вже з’явився перший узяток, то бджоли повертаються з обльоту з обніжжям.

За характером очисного О. б. судять про силу бджолиної сім’ї.

Благополучно перезимовані сильні сім’ї проводять очисний обліт дружно та швидко. Ослабілі за зиму – в’яло й довго. Безматкові сім’ї – недружно, повзають на зовнішній стінці вулика, мляві.

Ранній О. б. – проведений раніше звичайного строку на 15- 20 днів. Застосовують цей вид обльоту при неблагополучній зимівлі бджолосім’ї або щоб стимулювати бджіл на ранній розвиток бджолосім’ї.

Ранній О. б., як правило, проводять із сім’ями, які зимують на волі, вулики яких уже прогріваються на сонці. Ранній О. б. проводять у безвітряну погоду. У сонячні, але холодні дні багато бджіл може загинути на снігу, якщо не вжити відповідних заходів. У вітряні сонячні дні, коли температура в тіні нижче +8 °С, льотки затіняють похило поставленими дощечками, при підвищенні температури до +8 °С у тіні, у безвітряні дні, дощечки забирають, щоб бджоли могли зробити очисний обліт, а льотки, особливо верхній, відкривають на весь просвіт. Після О. б. льотки знову скорочують до 1-3 см.

Надранній О. б. проводять задовго до основної виставки вуликів. Надранній О. б. практикується, коли бджоли починають шуміти та тривожитися, а окремі сім’ї хворіють на пронос.

У цьому випадку в перший же безвітряний теплий день із температурою повітря на сонці 8-10 °С проводять тимчасову надранню виставку не благополучно зимуючих сімей для очисного обльоту.

Слід пам’ятати, що надрання виставка доцільна, якщо бджоли облітаються саме в день виставки. Обліт проводять у добре захищеному від вітру місці, з південного боку великого будинку. Розчищають площадку від снігу, накривають соломою й виносять вулики із зимівника. Знімають кришки й утеплення, розширюють льотки, полотнинку відгинають так, щоб світло проникнуло між рамками. Занепокоєні перенесенням, збуджені теплом і світлом, бджоли облітуються. У цей час треба оглянути гніздо, зібрати підмор й дати додаткове підгодування.

При недостачі меду бджолині сім’ї підгодовують цукровим сиропом з таким розрахунком, щоб у кожній з них було не менше ніж 8-10 кг корму. Стежать за тим, щоб була перга, при відсутності її підставляють медопергову рамку.

Зменшення норм кормових запасів стримує ріст бджолиної сім’ї. Після О. б. вулики з бджолами забирають назад у зимівники. Частина бджіл, що ослабли й мають перевантажену екскрементами задню кишку, гине на снігу й не повертається до вулика. Боятися цього не треба, тому що сім’я загалом від цього не постраждає.

Кімнатний О. б. практикується при неблагополучній зимівлі бджолосім’ї. У приміщенні для обльоту має бути вікно. Кімнату прогрівають до 25 °С, така температура повинна підтримуватися під час обльоту. Вулик установлюють біля вікна, затягнутого марлею, щоб бджоли не билися об скло. Відкривають стелю вулика, і бджоли вилітають через верх. Облітавшись, вони збираються клубом, лише окремі бджоли повзають по кімнаті. Під час О. б. бджоляр розбирає гніздо, заміняє рамки, формує нове гніздо. Для збирання бджіл у вулик створюють майже абсолютну темряву та прохолоджують кімнату. Світло має падати вузькою смугою, ледь висвітлювати льоток і прилеглу до нього частину прилітної дошки.

О. б. можна проводити в повністю затемненій кімнаті при електричному освітленні; для збирання бджіл після закінчення обльоту лампочку поміщають поруч із льотком, затінюючи її зверху, щоб світло падало тільки на льоток. Обліт однієї сім’ї триває близько 4 годин.

Осінній О. б. – якщо молода бджола не очистить кишечник восени, то зимуватиме вона погано й неспокійно та, найімовірніше, до весни не доживе. Тому пізно восени, перед тим як відправити бджіл на зимівлю, необхідно дати можливість їм провести очисний обліт.

Сім’ї, де бджоли вже щільно стиснулися в клуб і не вилітають, бджоляр повинен спонукати на обліт. Для цього треба зняти кришку й верхнє утеплення, щоб прогрілося гніздо, відсунути загороджувальну решітку й розширити льотки. Деякі бджолярі поступово повертають вулики на південь і південний захід. Після О. б. необхідно встановити біля льотка загороджувачі від мишей.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ОБЛІТ БДЖІЛ