ОБРОБКА КРАЇВ ВИРОБУ

Розділ 2 ОЗДОБЛЕННЯ ВИРОБІВ ВИШИВКОЮ

§14. ОБРОБКА КРАЇВ ВИРОБУ

1. Способи обробки краю вишитого виробу.

2. Обробка краю виробу бахромою.

3. Обробка краю виробу петельним швом.

4. Обробка краю виробу торочками.

Способи обробки краю вишитого виробу

Кожна вишита річ потребує відповідного оформлення. Особливо це стосується обробки країв. Під час користування виробами необроблені краї обсипатимуться, що призведе до їх псування та неестетичного вигляду.

Оформляють краї виробів різними способами:

1. Машинним способом,

з використанням різних видів машинних швів: “у підгин” з відкритим і закритим зрізом, зигзагоподібною строчкою, “ролевим” швом”, пришиванням тасьми, мережива тощо.

2. Ручним способом (мал. 220), з використанням таких швів: бахромою (а), петельним швом (б), торочками, закріпленими хрестиком або “одинарним прутиком” (в), китицями (г), зубцюванням (обробка і водночас оздоблення деяких деталей одягу зубцями) (г) та ін.

ОБРОБКА КРАЇВ ВИРОБУ

Мал. 220. Способи обробки країв вишитого виробу

Обробку країв машинним способом ти вивчатимеш у старших класах.

Китиця – жмуток ниток, шнурків і т.

ін., зв’язаних з одного кінця докупи, що є прикрасою, оздобою чого-небудь. Торочки – суцільний ряд кінців ниток, що вільно звисають із країв тканини; тасьма з таким рядом ниток.

Обробка краю виробу бахромою

Бахрома – це найпростіший вид обробки краю виробу. Єдина вимога для виконання цього способу – край виробу має бути рівним. Існує кілька способів виконання бахроми по суцільній тканині.

Бахрома (з араб, “mucharramat” – мережива) – тасьма з нитками (м’якими волокнами, шнурками), що вільно звисають. Використовується як обшивка країв одягу, скатертини тощо з кручених або іншої форми шовкових, вовняних, срібних або золотих ниток, а також як прикраса до меблів, абажурів.

Бахромою обробляють різні текстильні вироби, щоб надати їм привабливого вигляду.

Для обробки країв виробу бахромою їх не потрібно загинати та підшивати. Вироби обшивають по контуру швом “уперед голкою” або “строчка” на відстані 1,5-3 см (залежно від розміру майбутньої бахроми). Після цього обережно витягують нитки (основи, піткання) уздовж зрізу. Таким чином утворюється бахрома (мал. 221).

ОБРОБКА КРАЇВ ВИРОБУ

Мал. 221. Виконання бахроми на вишитому виробі

Обробка краю виробу петельним швом

Досить часто для обробки вишитих виробів використовують різні оздоблювальні шви. Один з них тобі вже відомий з 5-го класу – петельний шов. Петельним швом можна обробити краї виробів різної форми (круглі, овальні, прямокутні, квадратні) – у вишитих серветках, скатертинах, хусточках тощо.

Існує багато різновидів виконання петельного шва (мал. 222). В народі деякі з них отримали такі назви: “грабельки” (а), “двійки” (б), “трійки” (в), “плахтовий” (г), “городки”.

ОБРОБКА КРАЇВ ВИРОБУ

Мал. 222. Різновиди петельного шва

Послідовність вишивання петельним швом тобі вже відома. Якщо тканина має високу обсипальність, краї виробу спочатку підгинають двічі (можна підгинати й один раз) і заметують швом “уперед голкою”, а потім обшивають щільно петельним швом (мал. 223 а).

Після того як петельний шов вишитий, слід витягнути нитку, якою заметували краї виробу. Якщо петельним швом обробляються кути, необхідно виконати три стібки в один прокол, щоб нитка не натягувалася (мал. 223 б). При обробці заокруглених країв – шити слід вільно, щоб запобігти деформуванню тканини (мал. 223 в).

ОБРОБКА КРАЇВ ВИРОБУ

Мал. 223. Обробка краю виробу петельним швом: а – обробка прямих країв виробу; б – обробка кутів; в – обробка заокруглених ліній

Нитки для обробки краю добирають в тон візерунка або відповідно до кольору основи виробу.

Обробка краю виробу торочками

Краї вишитих серветок, скатертин, хусточок, рушників, панно також можна оформити торочками (торочками можна обробити тільки прямолінійні краї виробу).

На зовсім маленьких серветках квадратної чи прямокутної форми, рушниках краї, як правило, не загинають, а обробляють торочками. Існує кілька варіантів обробки краю виробу торочками. Один з них – торочки, закріплені швом “косий хрестик” (мал. 224). Перевага цього шва в тому, що до торочок, які утворюються з тканини, додаються кольорові нитки, якими виконується шов. Таким чином, бахрома у виробі буде кольоровою.

ОБРОБКА КРАЇВ ВИРОБУ

Послідовність виконання торочок, закріплених швом “косий хрестик”

1. Закріпити нитку з вивороту та виколоти в т. 1 (відстань від т. 1 до т. 2 – довжина торочок).

ОБРОБКА КРАЇВ ВИРОБУ

2. Уколоти голку в т. 2, а виколоти в т. 3: 1-2-3.

3. 3 т. 3 голку вколоти в т. 2 , виколоти в т.4: 3-2-4.

4. Уколоти голку в т. 5 і виколоти в т. 4: 4-5-4.

5. 3 т. 4 вколоти голку в т. 6 і виколоти на лицьовий бік в т. 6, попередньо набравши на голку 1-2 нитки тканини: 4-6-6.

6. 3 т. 6 вколоти голку в т. 4, а виколоти в т. 7, далі продовжувати вишивати відповідно 7-4-8, 8-3-8, 8-9-9 і так до завершення вишивання краю виробу.

На виворітному боці тканини отримаємо такий вигляд як на малюнку.

ОБРОБКА КРАЇВ ВИРОБУ

7. Після закінчення виконання шва нитки в точках 1, 6, 9… розрізують, а нитки тканини, що йдуть уздовж шва витягують, залишивши не витягнутими 2 – 3 нитки. Таким чином утворюються торочки.

Виконуючи торочки, слід дотримуватися таких вимог:

1. На вивороті не повинно бути вузликів.

2. Верхні стібки хрестиків мають іти в одному напрямку.

3. Стібки повинні мати однакову довжину.

4. Довжина торочок має бути однаковою.

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Обробка краю виробу петельним швом

Інструменти та матеріали: вишитий виріб, голка, нитки, лінійка, ножиці, гольник.

Послідовність виконання роботи

1. Підрівняти краї виробу.

2. Обрати спосіб обробки краю виробу. Можна скористатись інформацією, поданою у додатку 2.

3. Дібрати нитки для обробки краю виробу.

4. За необхідності, заметати підігнутий край виробу швом “уперед голкою”. Для цього його підігнути двічі (можна один раз) на відстані 5 мм від краю на виворітний бік та заметати. Після обробки заметувальні стібки видалити.

5. Обробити край виробу обраним способом та припрасувати.

6. Перевірити якість обробки краю виробу.

7. Виконати кінцеву обробку виробу, обрізати зайві нитки.

8. Роботу виконувати з дотриманням правил безпечної праці.

Остаточна обробка краю виробу, заметування, якість вишивання, торочки, китиці, бахрома.

1. Якими швами можна обробити краї вишитого виробу?

2. Як добирають нитки для обробки краю виробу?

3. Які чинники впливають на якість вишивки?

4. Які ти знаєш різновиди петельного шва?

1. Доберіть шви для обробки краю серветки овальної форми (1 учень) та прямокутної форми (2-й учень). Доберіть нитки для їх обробки.

2. Проаналізуйте свій вибір та зробіть висновки щодо правильності добору.

1. Роздивись разом з батьками вишиті вироби, які є вдома (рушники, серветки, скатертини, доріжки, фіранки тощо), та визначте, яким способом у них оброблені краї.

2. Запиши в зошит назви швів.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ОБРОБКА КРАЇВ ВИРОБУ