Однорідні члени речення. Інтонації перелічування та протиставлення (кома, сполучники)

РЕЧЕННЯ

Однорідні члени речення. Інтонації перелічування та протиставлення (кома, сполучники)

71. Прочитайте текст, уставляючи з довідки пропущені слова.

Сонечко пробилося крізь кучеряві і… хмари. Його теплі й… промінчики заграли на клумбі. Білі та… ромашки тягнулися до сонця. Яскраві, але… нагідки золотом укрили клумбу.

Довідка: темні, радісні, жовті, низенькі.

Однорідні члени речення. Інтонації перелічування та протиставлення (кома, сполучники)

– Спишіть текст, доповніть його однорідними членами речення з довідки. Як з’єднуються однорідні члени речення? У яких

реченнях однорідні члени читаємо з інтонацією перелічування, а в яких – протиставлення.

Однорідні члени речення можуть з’єднуватися за допомогою сполучників і, й, ні, та, а, але, проте та ін. Перед сполучниками і, й, що з’єднують два однорідних члени речення, кома не ставиться. Кома ставиться перед сполучниками а, але, проте, зате.

72. Прочитайте текст.

Стало порожньо на осінніх полях і в лісах. Вітер зриває яскраве листя з каштанів і кленів, осик і берізок. Польові квіти відцвіли й розсіяли своє насіння. На газонах і в садках ще милують око білі, рожеві, блідо-фіолетові, золотисто-червоні хризантеми.

Птахи

готуються до відльоту в теплі краї. Жовтогруді лісові миші наповнюють нірки насінням кленів, бруслини*, жолудями, горіхами. Чималі запаси жолудів і горіхів заготовляють сойки. Вони ховають їх про “чорний день”, але забувають і не знаходять. Наступної весни на місцях “забутих комор” виростають молоденькі дубки й кедри (За Костянтином Ушинським).

– Бруслина – деревце чи кущ із темно-зеленими пагонами й гілками.

– Випишіть із тексту речення з однорідними членами. Визначте, якими сполучниками вони з’єднані, у яких реченнях є інтонація перелічування. Поясніть розділові знаки при однорідних членах речення. Прочитайте речення з інтонацією протиставлення. Підкресліть протиставний сполучник.

73. Прочитайте текст.

До зими готуються всі звірі та птахи. Найпершими в теплі краї відлітають ластівки граки соловейки жайворонки. Восени можна побачити ключі диких гусей качок лебедів. які летять на південь. Таких птахів називають перелітними. Галки ворони сороки тетеруки зимують вдома.

Коли стає холодно, звірі ховаються в барлоги нори й дупла дерев. Їжаки ведмеді байбаки впадають у сплячку. Білки зимують у дуплах дерев. Вони ще з осені зібрали великий запас горіхів і шишок (За Костянтином Ушинським).

Спишіть перший абзац тексту, уставляючи потрібні розділові знаки. Поясніть уживання коми при однорідних членах речення.

74. Спишіть текст вправи 73 до кінця. Доповніть текст відомостями про те, як зимують риби, використовуючи однорідні члени речення. Запишіть. Підкресліть однорідні члени речення.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Однорідні члени речення. Інтонації перелічування та протиставлення (кома, сполучники)