Охорона тваринного світу

Розділ 3. ОРГАНІЗМИ І СЕРЕДОВИЩЕ ІСНУВАННЯ

Тема 11. ОРГАНІЗМИ І СЕРЕДОВИЩЕ ІСНУВАННЯ

§ 56. Охорона тваринного світу

Як же ми можемо зберегти той світ, у якому живемо? Що роблять люди для збереження різноманітності природи?

Як діяльність людини впливає на різноманітність тварин?

На жаль, у процесі своєї господарської діяльності людина не помічає, як руйнує і губить живу природу, підриває основи власного існування. Щоб зберегти видове різноманіття природи, потрібно постійно вивчати її стан і запобігати негативному впливу технічного

прогресу. Потрібно жити в гармонії з природою.

Охорона тваринного світу

Тихоплинні річки України дають прихисток безлічі видів тварин

Охорона тваринного світу

Дельфін – афаліна дуже легко навчається. Він є основним артистом у дельфінаріях

Охорона тваринного світу

Благородний олень як вид зберігся в Україні переважно в гірських місцевостях – у Карпатах і в Криму

Охорона тваринного світу

Лисиця здатна бігати зі швидкістю до 48 км на годину і перестрибувати через перешкоди висотою до 2 м

Охорона тваринного світу

Білий ведмідь легко переносить утримування в неволі

У

природі не існує шкідливих і корисних тварин. Цей розподіл вигадала людина з огляду на власні потреби. Зникнення будь-якого компоненту середовища послаблює природу, знижує її стійкість, породжує інші зміни. Необхідно впроваджувати раціональне природокористування (від лат. “раціо” – розум). Крім того, види, які перебувають на межі зникнення, необхідно відновлювати.

Чому зникають види тварин?

Головною причиною зникнення видів тварин є руйнування людиною середовища їхнього існування. Розорюючи степи, вирубуючи дерева, осушуючи болота, людина прирікає на загибель цілі угруповання. Це також впливає на клімат. Крім того, у результаті господарської діяльності людини постійно забруднюється середовище існування. У водах морів і океанів люди затоплюють отруйні та радіоактивні відходи, повітря забруднюється вихлопними газами фабрик, заводів, мільярдів машин. Застосування отрутохімікатів на полях, у садах і на городах призводить до накопичення отрут в тілах тварин, порушення процесів їхнього розвитку і врешті – до загибелі.

Не можна не зупинитися на прямому варварському винищуванні тварин через красиве хутро, пір’я або просто заради забави. Жахає історія зникнення нелітаючого птаха дронта з лиця землі – його просто заради забави забивали палицями. Стеллерова корова, унікальний морський ссавець, також стала легкою здобиччю людини і зникла зі світу. Чисельність мандрівного голуба в Північній Америці була така велика, що коли ці птахи пролітали, ставало темно. Люди вбивали птахів заради втіхи. Останній представник виду помер в 1914 році в зоопарку.

Червона книга. Рідкісні та зникаючі види тварин заносяться до Червоної книги. Міжнародна спілка охорони природи (МСОП) видає міжнародну Червону книгу, існують також національні Червоні книги, зокрема Червона книга України.

Природоохоронні території

Заповідники – державні установи, які включають частину природної території, на якій заборонена будь-яка господарська діяльність, відвідування обмежене, ведуться ретельні спостереження за чисельністю й умовами існування видів. Найбільшими є біосферні заповідники. На території України розташовано чотири біосферних заповідники: Чорноморський, Дунайські плавні, Карпатський і Асканія-Нова.

Охорона тваринного світу

Дикі свині у вольєрі зоопарку почуваються як удома

Охорона тваринного світу

Омелюх – кочівний птах, який живиться переважно ягодами горобини та омели

Національні парки – це державні установи, що включають частину території, на якій заборонена господарська діяльність, проводяться роботи з вивчення природи та популяризації біологічних знань.

Заказники – території, створені для охорони певних видів тварин або рослин.

Зоопарки – державні та приватні установи, які штучно створюють для тварин умови життя, близькі до природних. У зоопарках проводиться робота з вивчення тварин, їх розведення, акліматизації та популяризації біологічних знань.

Запам’ятайте найважливіше

Слід визнати, що основні руйнівні дії стосовно природи – це справа рук людини. Через людину з кожним роком стає меншою чисельність і різноманітність тваринного світу.

Разом з тим, вживаються заходи щодо збереження та відновлення чисельності тварин. Це створення заповідників, заказників, національних парків, зоопарків, занесення тварин до Червоної книги.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Охорона тваринного світу