Перспективи розвитку українсько-американських відносин

Тема 2. США ТА КАНАДА У 1945 Р. – НА ПОЧАТКУ ХХІ СТ.

§ 8 . Внутрішньополітичні та зовнішньополітичні пріоритети американських президентів у XXI ст.

3. Перспективи розвитку українсько-американських відносин.

Після розпаду СРСР Сполучені Штати намагалися встановити взаємовигідні відносини з колишніми радянськими республіками, не забуваючи при цьому про свої стратегічні інтереси. У Вашингтоні відводили особливу роль незалежній Україні, зважаючи на її геополітичне становище в Європі. В Україні з розумінням оцінюють провідну роль США

як єдиної супердержави після розпаду СРСР і прагнуть установити довгострокові, взаємовигідні та рівноправні відносини з цією країною. Після здобуття Україною незалежності в січні 1992 р. відбувся візит до США голови Верховної Ради України Л. Кравчука. З адміністрацією Сполучених Штатів були проведені перемовини щодо встановлення дипломатичних відносин у повному обсязі. Серйозною перешкодою на шляху розвитку двосторонніх відносин була наявність ядерної зброї на території України. Підписання президентами України, Росії та США 14 січня 1994 р. тристоронньої заяви та угоди про ліквідацію ядерної зброї в Україні сприяло
поліпшенню американсько-українських відносин.

1 Екстремізм – схильність до крайніх поглядів, методів, дій.

Вагомим внеском у розвиток двосторонніх відносин між нашими країнами стали державні візити до США українських президентів Л. Кравчука, Л. Кучми, В. Ющенка та В. Януковича, а також візити до України президента Б. Клінтона в 1995 і 2000 pp. та Дж. Буша у 2008 р.

Зокрема, виступаючи перед багатотисячним зібранням киян і гостей столиці України на Михайлівській площі в червні 2000 p., тодішній президент США Б. Клінтон високо оцінив зусилля українського народу на шляху розбудови демократичного суспільства. Він зауважив, що це тільки перші кроки, що необхідно зробити набагато більше у сфері економіки, захисту прав особистості, боротьби проти організованої злочинності тощо. Президент США українською мовою цитував слова Т. Шевченка: “Борітеся – поборете!”

РОБОТА З ДЖЕРЕЛАМИ

З книжки “Україна 2000 і далі: геополітичні пріоритети та сценарії розвитку”

1. Невизначеність поведінки США щодо України проявляється насамперед у політичній непослідовності американсько-українського курсу. Так, позиція адміністрації Дж. Буша після проголошення незалежності України була надто обережною та фактично зводилася до скоординованої з Росією політики ядерного роззброєння України. Адміністрація Б. Клінтона, розпочавши з підтримки України та проголошення стратегічного партнерства, поступово істотно змінила свій курс і почала використовувати Україну як розмінну карту в грі з Російською Федерацією. Саме США спочатку підтримали ідею хартії Україна – НАТО, а потім зробили багато, щоб вона не була підписана в такому варіанті, який найбільше відповідав би інтересам України. Саме США відіграли провідну роль в істотному обмеженні зовнішнього фінансування України.

2. США – це єдина у світі держава, яка реально здатна здійснювати та здійснює багатосторонній прямий і непрямий (через міжнародні організації, Європу, Японію, навіть Російську Федерацію тощо) вплив на Україну. Цілком логічно стверджувати, що стратегічне партнерство з такою – єдиною у світі державою – має стати пріоритетом номер один у зовнішній політиці України. І саме завдяки унікальним можливостям і ролі США першорядність трансатлантичного пріоритету не тільки не буде суперечити генеральній лінії України на проведення “сильної” регіональної політики, а й сприятиме їй.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ ДАТУ

Січень 1992 р. – установлення дипломатичних відносин між США та Україною

11 вересня 2001 р. – терористичний акт, у результаті якого постраждали Світовий торговий центр і Пентагон


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Перспективи розвитку українсько-американських відносин