Планети

РОЗДІЛ ІІ ВСЕСВІТ

§20. Планети

Вивчення параграфа допоможе вам:

– наводити приклади планет та давати їм характеристики;

– описувати відмінності між планетою та зорею.

Планети. Ви вже знаєте, що навколо Сонця обертаються різні небесні тіла. Одними з них є планети. Планети – це великі кулеподібні небесні тіла, що рухаються навколо Сонця на різних відстанях

По певних орбітах. Світяться вони на зоряному небі відбитим від Сонця світлом. Кількість сонячного світла і тепла на планеті залежить від того, на якій відстані

вона знаходиться від Сонця. Тому чим далі планета знаходиться від Сонця, тим нижча на ній температура.

Групи планет Сонячної системи.

Планети, що обертаються навколо Сонця, поділяють на дві групи: планети чемної групи і планети-гіганти. До першої входять Меркурій, Венера, Земля і Марс (мал. 54). Потім ідуть планети-гіганти – Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун (мал. 55).

Учені довели, що не тільки Сонце, а й інші зорі мають свої планети.

Планети

Мал. 54. Земна група планет Сонячної системи

Планета – велике кулеподібне небесне тіло, що рухається навколо зорі і світить відбитим від неї світлом.

Крім

того, що всі планети Сонячної системи рухаються навколо Сонця, вони ще обертаються навколо своєї осі. Час одного повного оберту планети навколо своєї осі одержав назву доба, а навколо Сонця – рік.

Планета Меркурій. Це найближча до Сонця планета (мал. 56, с. 86). Її назвали на честь давньоримського бога торгівлі. За розмірами і масою Меркурій подібний до Місяця. Він нагадує його також за виглядом. На поверхні цієї планети є гори й кратери, як на Місяці. Кратери – це округлі впадини завширшки 100-200 км і завглибшки декілька кілометрів. Через те, що Меркурій найближча до

Планети

Мал. 55. Планети-гіганти

Планети

Мал. 56. Меркурій

Планети

Мал. 57. Венера

Сонця планета (58 мільйонів кілометрів), його поверхня нагрівається до 400 °С. Навколо своєї осі Меркурій обертається дуже повільно – доба на ньому становить майже 176 земних діб, тоді як рік триває всього 88 діб.

Планету Венеру назвали на честь давньоримської богині кохання і краси (мал. 57). На небі вона сяє яскравіше за зорі. Її можна добре бачити неозброєним оком. За розмірами Венера дещо менша за Землю, має щільну хмарну атмосферу, яка складається переважно з вуглекислого газу. Це дозволяє утримувати тепло, тому на Венері температура навіть більша, ніж на Меркурії. Поверхня Венери – це переважно рівнини з невисокими горбами, але є й гірські райони і навіть величезний вулкан заввишки

12 км. Рік на Венері триває 224,7 земних діб, а доба майже у 117 разів більша, ніж на Землі.

Планети

Мал. 58 Земля

Планета Земля – найбільша планета земної групи і єдина, що має повітряну оболонку (мал. 58). Повітряна оболонка планети називається атмосфера. Вона складається переважно з азоту, кисню та вуглекислого газу. Понад 70 % поверхні Землі вкрито водою. Наявність атмосфери, води, помірна температура створюють сприятливі умови для існування життя на планеті Земля. Інші планети таких умов не мають.

Обертається Земля навколо Сонця за 365,3 доби, а доба триває 24 год.

Планета Марс є четвертою планетою Сонячної системи (мал. 59). Її назвали на честь давньоримського бога війни. Грунт на Марсі насичений залізом, тому планета має червоний колір. Марс удвічі менший розмірами за Землю. Атмосфера Марса складається переважно з вуглекислого газу. Середня температура на поверхні Марса становить -70 °С

І тільки поблизу екватора піднімається дещо вище за 0°С. Поверхня планети – це пустелі, кратери, гори. Деякі з них досить високі. Наприклад, затихлий вулкан Олімп має висоту 27 км. Рік на Марсі триває 1,9 земних років, а доба налічує 24 год 39 хв.

Група планет-гігантів суттєво відрізняється за своїми розмірами від планет земної групи.

Планета Юпітер. Найближча до нас планета цієї групи має назву Юпітер (мал. 60). Це найбільша планета Сонячної системи. Її розміри приблизно в 11 разів більші за розміри Землі. Свою назву вона отримала на честь головного давньоримського бога Юпітера – царя богів. Юпітер у телескоп має смугастий вигляд. Оскільки Юпітер знаходиться далеко від Сонця, температура на ньому в середньому піднімається не вище -130 °С. Щоб досягнути Юпітера, автоматичні космічні зонди летять до нього 2 роки. Ось уже 300 років люди спостерігають на Юпітері велику червону пляму (мал. 61). Вона змінює розміри, яскравість кольору. Вчені вважають, що це гігантський атмосферний вихор, величезна буря.

Планети

Мал. 59. Марс

Планети

Мал. 60. Юпітер

Планети

Мал. 61. Велика червона пляма на Юпітері

Планети

Мал. 62. Сатурн

Планети

Мал. 63. Уран і Нептун

Повний оберт навколо Сонця Юпітер робить майже за 12 земних років, а навколо своєї осі – лише за 10 год.

Планета Сатурн. Її так назвали на честь давньоримського бога землеробства. Сатурн майже в 10 разів більший за Землю. За зовнішнім виглядом це надзвичайна планета. Вона оточена яскравими кільцями, їх утворено з твердих уламків різних розмірів, укритих снігом та кригою. Ширина кілець становить десятки тисяч кілометрів, товщина – не більше кілометра. Температура на Сатурні коливається від -190 до -150 °С. На Сатурні рік триває 29,5 земних років, а доба – близько 10 год (мал. 62).

Планети Уран і Нептун. Вони удвічі менші за Сатурн і приблизно однакових розмірів. Давньогрецький бог, який символізував небо, мав ім’я Уран. Нептун – давньоримський бог моря. Уран став найпершою планетою, відкритою за допомогою телескопа. Сталося це в 1781 р. Нещодавно у цих планет були відкриті кільця. Час обертання Урану навколо Сонця становить 84 земні роки, Нептуна – 165 років! Але доба на них коротша за земну (мал. 63).

Скарбничка знань

Існування Сонячної системи – незаперечний факт. Однак дослідників завжди цікавило питання про наявність планет навколо інших зір. І тільки в жовтні 1995 р. група астрономів повідомила, що на основі спостережень, здобутих під час космічних польотів наприкінці 1980-х і впродовж 1990-х pp., відкрито понад 200 планет, які обертаються навколо інших зір.

Перевірка знань

1.Яке небесне тіло назвали планетою?

2. Назвіть відомі вам планети.

3. У які групи об’єднані планети Сонячної системи? Назвіть планети кожної групи.

4. Який колір має Земля з космосу і чому?

5. Чим планети відрізняються від зір?

6. Складіть у зошиті два списки планет. Один – у порядку віддалення планет від Сонця, другий – у порядку зменшення їх розмірів.

7. Складіть порівняльну характеристику тривалості років, діб на різних планетах.

8. Радіус Землі 6 378 км, а радіус Місяця – 1 738 км. Відстань між ними 384 000 км. Зробіть зображення Місяця і Землі у масштабі (1 см – 5 000 км) на альбомному аркуші.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Планети