ПОП МУЗИКА. ФРАНЦУЗЬКИЙ ШАНСОН

РОЗДІЛ 2 МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО В НАШОМУ ЖИТТІ

Тема 20 – 21 ПОП МУЗИКА. ФРАНЦУЗЬКИЙ ШАНСОН

І

У 50-х роках XX ст. поп-музикою (з англійської “популярна, загальнодоступна музика”) називали рок-музику, пізніше ці поняття розділилися. Поп-музика – де розважальна музика для загалу, яка використовує жанри, стилі і напрями рок-музики. У цьому полягає її відмінність під популярної музики в широкому значенні слова – найвідоміших, часто виконуваних творів (зокрема симфонічних).

Поп-музика орієнтується па загальний смак слухачів, тому

під час створення таких творів використовуються вже випробувані музичні стандарти. Проте, будь-які правила мають винятки, і найвідоміші представники поп-музики, такі як, наприклад, шведська група “АББА”, австралійська “Бі Джіз”, німецька “Модерн Токінг” – це високопрофесійні музиканти, чиї композиції мають заслужену популярність.

Поп-музика (популярна музика) – жанр сучасної музики, твори якого легко сприймає і розуміє масовий слухач; основна увага приділена власне пісні – мелодії і тексту, а не інструментальному виконанню.

Я у світі музики: сприймаю, розумію

Гурт “АББА”

(“ABBA”), “Мамма Міа” (“Mamma Mia”);

Микола Стецюк, Фантазія на тему музики гурту “ABBA”.

Порівняйте інтерпретацію М. Стецюка з оригіналом пісні. Як змінюється сприйняття твору, коли в ньому звучать голоси?

ПОРТРЕТ МИТЦЯ

Гурт “АББА” (“АВВА”) – шведський музичний квартет, утворений у 1972 р. у Стокгольмі. Гурт проіснував десять років, упродовж яких посідав найвищі місця у світових чартах (рейтингах пісень). Назва гурту складається з перших літер імен учасників – Агнета, Бйорн, Бенні, Анні-Фрід Заснували гурт музиканти, співаки й автори пісень Бйорн Ульвеус і Бенні Андерссон. У 1974 році “АББА” перемогла на конкурсі пісні “Євробачення”.

“АББА” вважається одним з найуспішніших колективів упродовж усієї історії популярної музики Сьогодні навряд чи знайдеться радіостанція, на хвилях якої не звучать пісні цього гурту. Альбоми талановитих скандинавів купують і нині, тому й не дивно, що загальний наклад проданих записів і синглів “АББА” сягає 380 мільйонів.

ПОП МУЗИКА. ФРАНЦУЗЬКИЙ ШАНСОН

Основне призначення поп-музики – розважати людей, створити їм гарний, переважно танцювальний настрій. А спонукає до танців музика в стилі соул, диско, техно, хіп-хоп, джангл-біт. Танцювальний ритм стрімко набував важливого значення в музиці, тоді як мелодія і вокал переміщалися на другий план. Однак с чимало виконавців, які успішно поєднують у своїх виступах танцювальний ритм, мелодію і вірші. Так, у 80-90-х pp. XX ст. увесь світ захоплювався творчістю Мадонни, Майкла Джексона та інших.

Майкл Джексон, “Біллі Джін” (“Billit Joan”)

ПОРТРЕТ МИТЦЯ

ПОП МУЗИКА. ФРАНЦУЗЬКИЙ ШАНСОН

Майкл Джексон (1958-2009) – усесвітньо відомий американський поп – і рок-співак, композитор, танцюрист, актор. Лауреат премій “Греммі”, володар звання “Зірка століття”.

Народився у великій сім’ї, усі члени якої – дорослі й діти, полюбляли слухати музику, співати і грати на музичних інструментах. Батько родини створив гурт, до складу якого увійшли п’ятеро синів – Майкл був солістом. Шлях гурту “Брати Джексоны” до слави минав крізь величезну кількість різноманітних конкурсів, фестевалей тощо. Діти в буденний час проводили репетиції, а у вихідні давали концерти. З легкої руки видатної співачки тих часів Дайани Росс гурт набував шаленої популярності…

Наприкінці 1970-х pp. Майкл розпочав сольну кар’єру. Його дебютний альбом “Не зупиняйся” (“Don’t Stop”) посів перше місце в рейтингах популярних пісень. Був одружений із донькою короля рок-н-роллу – Елвіса Преслі.

Упродовж життя Майкл невтомно працював над новими піснями, записував численні альбоми, створював неймовірні шоу для концертної діяльності… Однак у його щільному графіку ніколи не бракувало місця для доброчинності, зокрема фінансував опіковий центр.

ПОП МУЗИКА. ФРАНЦУЗЬКИЙ ШАНСОН

Символом української поп-музики вважають пісню “Червона рута”. В основі її тексту лежить давньогрецька легенда про квітку руту, яка цвіте раз на двадцять років, даруючи щастя тим, хто її знайде. Автором музики та віршів є Володимир Івасюк, а одна з перших, хто виконував “Червону руту”, – неперевершена Софія Ротару. Співачка створила власний стиль виконання, для якого притаманне тонке і гармонійне поєднання народних і сучасних естрадних ритмів. Експресивна й піднесена манера її виконання, оптимізм і ліричність, не позбавлена і драматичних нот, хвилюючий голос, яскрава зовнішність знайшли відгук у серцях мільйонів шанувальників артистки. У1971 р. Софія Ротару виконала головну роль у музичному телефільмі “Червона рута”.

Вірші і музика В. Івасюка, “Червона рута” у виконанні Софії Ротару.

ПОРТРЕТ МИТЦЯ

ПОП МУЗИКА. ФРАНЦУЗЬКИЙ ШАНСОН

Ротару Софія Михайлівна (нар. у 1947 р.) – українська естрадна співачка, народна артистка Молдови, України, лауреат численних премій та фестивалів Почала співати з першого класу, брага участь у шкільному і церковному хорі. Ні Є юнацькі роки відвідувала драматичний гурток, виконувала народні пісні на різноманітних конкурсах. Навчалася в Чернівецькому музичному училищі. У 1968 р. стала лауреатом IX Всесвітнього фестивалю молоді і студентів у Софії (Болгарія), одержавши золоту медаль за виконання української народної пісні “На камені стою”, молдовської – “Люблю весну”, “Степом, степом” А. Пашкевича, “Валентини” Г. Георгіце (присвячена жінці-космонавту Валентині Терешковій).

Ротару виконала чимало ролей у документальних і художніх фільмах, одним із найвизначніших із яких є кінострічка “Душа”. Співачка і нині не полишає виконавську діяльність, щороку її запрошують на фестиваль “Пісня року”, У доробку Ротару чимало пісень, на яких зростало не одне покоління слухачів поп-музики: “Водограй”, “Меланхоліє”, “Мій рідний край”, “Хуторянка” тощо.

Я у світі музыки: cпiвaю, відчуваю

ЧЕРВОНА РУТА

Вірші і музика В. Івасюка

ПОП МУЗИКА. ФРАНЦУЗЬКИЙ ШАНСОН

1. Ти Признайся мені,

Звідки в тебе ті чари,

Я без тебе всі дні

У полоні печалі.

Може, десь у лісах

Ти чар-зілля шукала,

Сонце руту знайшла

І моне зчарувала?

2. Бачу я тебе о снах,

У дібровах золених,

По забутих стежках

Ти приходиш до мене.

І не треба нести

Мені квітку надії,

Бо давно уже ти

Увійшла в мої мрії.

Приспів.

Приспів:

Червону руту

Не шукай вечорами, –

Ти у мене єдина.

Тільки ти, повір.

Бо твоя врода –

То є чистая вода,

То є бистрая вода

З синіх гір.

Я у світі музики: досліджую, дію

1. Досліди творчий шлях відомого українського композитора Володимира Івасюка. Що тебе вражає у його піснях?

2. Підготуй повідомлення про відому українську співачку Софію Ротару. Проаналізуй її виконавський стиль.

3. Послухай твори сучасної популярної музики. Яким виконавцям ти надаєш перевагу і чому?

Бібліотека:

– Пальм К. Яркий свет, черные тени: Подлинная история группы АББА. – Амфора, 2009. – 672 с.

– Роланд П. Рок и поп. – ФАИР-ПРЕСС, 2003. – 320 с.

– Пушкин С. Блискавиці б’ють у найвищі дерева. Повість про Володимира Івасюка і не тільки про нього. – Івано-Франківськ: Місто НВ, 2011.- 268 с.

– Івасюк М. Монолог перед обличчям сина. – Чернівці: Золоті літаври, 2000.

– Кочаєва П. Володимир Івасюк. Життя – як пісня. Спогади та есе. – Чернівці: Букрек, 2003.

– Щербанюк Л. Пісня буде поміж нас: Бібліографічний покажчик. – Чернівці: Зелена Буковина, 2004.

Фільмотека:

– Д/ф “Червона рута Володимира Івасюка” (1988р.)

– Д/ф “Відлуння його життя” (реж. Р. Олексів, 1988 р.)

– Д/ф “Майкл Джексон: ось і все” (реж. К. Ортега, 2009 р.)

– Д/ф “Майкл Джексон: Життя поп-ікони” (реж. Є. Істел, 2011 р.)

Медіотека:

– Вірші і музика В. Івасюка, “Червона рута”; вірші В. Марсюка, музика В. Івасюка, “Балада про дві скрипки”; вірші Б. а Гури, музика В. Івасюка, “Балада про мальви”; вірші і музика В. Івасюка. “Водограй”;

– Пісні у виконанні гурту “АББА” (“АВВА”): “Щасливого нового року” (“Happy Now Year”), “Мамма Міа” (“Mamma Міа”), “Thank You For tho Music”;

– Микола Стецюк, Фантазія на тему “АВВА”;

– Пісні у виконанні Майкла Джексона: “Вillie Jean”, “Fall Again”, “Everybody Dance Now”.

ІІ

Найпопулярнішим музичним жанром Франції є шансон (з французької це слово означає “після”). Французький шансон – це народне або жанрове виконання пісень. Звуки шансона можна було почути в кафе, бістро, на вулиці. Як музичний жанр він виник ще у XV – XVI ст., а починаючи з кінця XIX ст. цей термін застосовується переважно до професійних, естрадних співаків. У жанрі шансону виконували свої хіти такі відомі французькі співаки як Шарль Азнаур, Жорж Брассенс, Ів Монтан, Джо Дассен, Едіт Піаф, Мірей Матьє.

Головною особливістю французького шансону є лірична мелодія та емоційна композиція, яку мав відобразити своїм голосом виконавець. За своїми сюжетами пісні шансону – це реальні життєві історії. Мистецтво шансоньє (виконавця шансону) полягає в тому, щоб показати “міні-виставу”, де співак не тільки виконує пісню, а “проживає” її. Найвідомішою виконавицею класичного шансону є неперевершена Едіт Піаф.

Я у світі музики: сприймаю, розумію

Едіт Піаф (Edith Piaf), “Ні, ні за чим я не жалкую” (“Non, jo no rеgrеttе rien”).

Схарактеризуйте манеру виконання співачки. Що найбільше вражає у її співі?

ПОРТРЕТ МИТЦЯ

ПОП МУЗИКА. ФРАНЦУЗЬКИЙ ШАНСОН

Едіт Піаф, справжнє ім’я Едіт Джованна Гассіон,(1915- 1963) – всесвітньо відома французька співачка й акторка. Дитинство Едіт було складним, оскільки зростала дівчинка у бідних умовах, без належної уваги й любові батьків. У 1935 р., перебуваючи на межі бідності й злиднів, Едіт помітив власник одного з кабаре в Парижі – Луї Лепле.

Чоловік став першим наставником у творчій долі дівчини: вчив її співу, співпрацювати з музикантами, правилам етикету тощо.

Окрім того, Лепле дав їй сценічне ім’я – Піаф (з французької “горобчик”). Його вибір не видається дивним: в Едіт неймовірним чином поєднувалися дзвінкий і водночас гнучкий голос, тендітна зовнішність і вольовий, життєстверджувальний характер. Спів Піаф з перших нот вражав усіх без винятку.

З другої половини сорокових років Едіт Піаф успішно гастролює країнами всього світу. Щоразу концерт завершувався тривалими оваціями шанувальників її таланту. Навійдоміші пісні, зокрема “La vie en rose”, “Padam…Padam..”, “Sous le ciel de Paris”, “Non, je ne reg rette rіеn”, переспівували безліч артистів різних часів. Творчість Піаф актуальна й сьогодні.

Джо Дассен (Joе Dassin), “L’ete Indian” (“Бабино літо”),

Висловіть власні враження від прослуханої пісні. Що найбільше вам сподобалося?

ПОРТРЕТ МИТЦЯ

ПОП МУЗИКА. ФРАНЦУЗЬКИЙ ШАНСОН

Джо Дассен, повне ім’я Джозеф Айра Дассен (1938-1980) – французький співак і музикант американського походження. народився в м. Нью-Йорк, у сім’ї популярного кінорежисера Жуля Дассена і Беатріс Лонер – угорської скрипальки. Має українське коріння: його дідусь прибув до Америки з Одеси.

Джо здобував вищу освіту у Швейцарії, а потім і на батьківщині – в Америці. У 20-річному віці записав декілька пісень до фільму “Закон”, а вже за рік ці пісні вийшли окремою платівкою Відтоді Джо почав активно писати пісні, співпрацюючи з відомим італійським співаком Тото Кутуньо. Дассен писав пісні різними мовами: французькою, англійською, німецькою, іспанською, італійською, російською, а також грецькою. Усі свої пісні Дассен виконував зворушливо и проникливо, а теплий, дещо оксамитовий тембр голосу й легка манера співу яскраво відображав усі ліричні й емоційні нюанси його неперевершених композицій.

Патрисія Каас (Patricia Kaas) “Безі” (“Bessle”)

ПОРТРЕТ МИТЦЯ

ПОП МУЗИКА. ФРАНЦУЗЬКИЙ ШАНСОН

Патрисія Каас (мар. у 1966 р.) – відома французька співачка. Репертуар Каас – це суміш поп-музики, джазу і класичного шансону. У 13 років вона виграла престижний співацький конкурс. Відтоді розпочалася її професійна кар’єра спочатку в Німеччині, а потім у Франції. Дебютний альбом “Мадмуазель співає…” (“Mademoiselle chante…”) світ побачив у 1988 р. Відтоді було продано понад 17 мільйонів записів з Ті піснями, найяскравіші з яких відзначені численими нагородами різних конкурсів.

Каас активно гастролює і нині, записує нові пісні й альбоми. Так, одним із останніх досягнень співачки вважають альбом “Патрисія Каас співає Піаф” (2012 p.), у якому артистка надала нового звучання, сучасного життя пісням видатної виконавиці середини XX ст. – Едіт Піаф

Я у світі музики: досліджую, дію

1. Дослідіть історію виникнення французького шансону. У чому виявляються його особливості?

2. Знайдіть інформацію про відомих французьких шансоньє Підготуйте презентацію про їхню творчість.

3. За бажанням. Створівь дискографію найпопулярніших виконавців французького шансону.

Бібліотека:

– Едіт Піаф. Моє життя – Вид-во: Союзтеатр, 1992.

– Патрісія Каас. Тінь мого голосу. – Вид-во: Ексмо. 2012. – 302 с.

– Шнеєрсон Г. Французька музика XX століття. – М. : Музика, 1970.

Фільмотека:

– Х/ф “Життя у рожевому кольорі” (реж. О. Даан, 2007 p.).

– Д/Ф “Легенда: Джо Дассен” (2004 p.).

Медіотека:

– Пісні у виконанні: Едіт Піаф – “Ні, ні за чим я не жалкую”. “Життя в рожевому кольорі”; Джо Дассена – “Бабино літо”, “Привіт”; Патрисії Каас – “Бозі”, “Танго”, “Мадмуазель співає блюз”.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ПОП МУЗИКА. ФРАНЦУЗЬКИЙ ШАНСОН