Порядок переміщення товарів через митний кордон

Зовнішньоекономічна діяльність

6 ОСНОВИ МИТНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

6.2 Порядок переміщення товарів через митний кордон України

Існують різні види митних територій: національна державна митна територія (вона може містити в собі території штучних островів, усяких споруд і установок, створюваних в економічній зоні, де та чи інша держава має виняткову юрисдикцію щодо митної справи); єдина митна територія, утворена державами на підставі договору про створення митного союзу; митна територія вільної митної

зони; митна територія економічної зони й ін.

Митна територія може збігатися і не збігатися з державною територією. Останнє має місце, коли в державі є вільні гавані, вільні митні зони, зони порто-франко та ін.

Переміщення через митний кордон України товарів та інших предметів – це ввезення на митну територію України, вивезення з цієї території або транзит через територію України товарів та інших предметів будь-яким способом, включаючи застосування з цією метою трубопровідного транспорту та ліній електропередач.

Переміщення через митний кордон України товарів та інших предметів здійснюється в місцях

розташування митниць.

Товари переміщаються під митним контролем з митниці відправлення на митницю призначення шляхом їхнього перевезення залізничним, автомобільним, повітряним, річковим та морським транспортом.

Як правило, товари переміщуються між митницями під митним забезпеченням в упакуванні, транспортних засобах чи контейнерах, виготовлених і обладнаних таким чином, щоб товари не могли бути вилучені.

Для здійснення контролю за доставкою товарів, переміщуваних через митний кордон, використовуються вантажна митна декларація та провізна відомість.

Переміщення через митний кордон України транспортних засобів.

Порядок митного оформлення транспортних засобів регламентується законодавством України.

Транспортні засоби мають зупинятися в місці розташування митниці для здійснення митного контролю й оформлення. Правила митного оформлення транспортних засобів, переміщуваних через митний кордон України, регламентуються наказом ДМСУ від 26.06.99 р. № 393, зареєстрованим у Міністерстві юстиції 29.07.99 р. за № 516/3809. Згідно з цим наказом переміщення легкових транспортних засобів в Україну па постійне використання здійснюється за такими схемами.

1. Транспортні засоби, ввезені громадянами – резидентами

Митниця на кордоні здійснює:

Митний огляд:

1) перевірку наявності документів;

2) перевірку відповідності номерів вузлів і агрегатів;

3) перевірку стану та комплектації транспортного засобу (номерного вузла чи агрегату)

Митне оформлення:

1) оформлення декларації МД-7 на транспортний засіб;

2) передача інформації з оформленої МД-7 у ЦБД

Митниця за постійним чи тимчасовим проживанням здійснює:

Митний огляд:

1) перевірку наявності всіх документів, необхідних для митного оформлення транспортного засобу;

2) перевірку відповідності номерів чи вузлів агрегатів;

3) оперативний запит у ЦБД за номером МД-7;

4) за відсутності зауважень па всіх документах проставляється штамп “Під митним контролем”

Митне оформлення:

1) нарахування податків та зборів за транспортний засіб;

2) виписування свідоцтва (форма МД-6) на право реєстрації в органах ДАІ (чи в інших установах залежно від призначення МС);

3) проставлення позначок у ЦБД (“Доставлено”)

Органи ДАІ здійснюють:

Реєстрацію:

1) реєстрацію транспортного засобу;

2) нарахування зборів;

3) видачу державних номерних знаків

2. Транспортні засоби, номерні вузли й агрегати, ввезені з метою відчуження громадянами – нерезидентами

Митниця на кордоні здійснює:

Митний огляд:

1) перевірку наявності документів;

2) перевірку відповідності номерів вузлів і агрегатів;

3) перевірку стану і комплектації транспортного засобу (номерного вузла чи агрегату)

Митне оформлення:

1) оформлення декларації на транспортний засіб (вузол або агрегат);

2) передачу інформації з оформленої МД-7 у ЦБД;

3) нарахування і стягування податків та зборів за ввезення транспортного засобу ( вузла чи агрегату)

Митниця за місцем проживання здійснює:

Митний огляд:

1)перевірку наявності документів, необхідних для митного оформлення транспортного засобу (номерного вузла чи агрегату);

2) перевірку відповідності номерів вузлів чи агрегатів;

3)оперативний запит у ЦБД за номером МД-7;

4) за відсутності зауважень на всіх документах проставляється штамп “Під митним контролем”

Митне оформлення:

1) перевірка правильності нарахування податків і зборів;

2) виписка свідоцтва (форма МД-6) на право реєстрації в органах ДАІ (чи інших установах залежно від призначення);

3) проставлення позначки в електронній копії МД-7, яка знаходиться в ЦБД, “Доставлено”.

У зв’язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.2000 р. № 1276 “Про внесення змін і доповнень до постанови КМУ від 07.09.98 р. № 1388 і від 31.12.93 р. № 1094” при ввезенні на митну територію України з метою вільного використання придбаних громадянами за кордоном двигунів і блоків двигунів механічних транспортних засобів їхнє митне оформлення необхідно здійснювати безпосередньо в пунктах пропуску зі стягненням при цьому відповідно до законодавства України належних платежів.

Переміщення вантажів суб’єктів ЗЕД

Переміщення вантажів суб’єктів ЗЕД здійснюється відповідно до митних режимів: експорт, імпорт, транзит, тимчасове ввезення (вивезення), митний склад, магазин беззмінної торгівлі.

Митне оформлення імпортно-експортних вантажів суб’єктів ЗЕД здійснюється оперативними підрозділами митниць, у зоні діяльності яких була проведена державна реєстрація суб’єкта ЗЕД, або митницею на кордоні, а також іншими митницями за погодженням з митницею призначення.

Якщо державна реєстрація суб’єкта ЗЕД відсутня, митне оформлення вантажу здійснюється па прикордонній митниці.

У таких випадках місця переміщення і пропуску вантажу збігаються. Це характерно також і для фізичних осіб.

Основні принципи переміщення вантажів розглянемо на схематичному прикладі ввезення вантажу.

Митниця на кордоні :

1. Перевірка наявності в базі даних Інформаційного агентства митного управління (ІАМУ) попереднього повідомлення (ПП).

2. Перевірка заявленого вантажу товаросупроводжувальними документами і ПП.

Митниця акредитації суб’єкта ЗЕД:

1. Оформлення попереднього повідомлення.

2. Передача в базу даних ІАМУ Державної митної служби України (ДМСУ)

При прибутті транспортного засобу:

1) оформлення ДМД типу “імпорт”;

2) зняття з контролю доставленого вантажу.

Транзит та експорт вантажу здійснюється за такими ж основними принципами з використанням бази даних ІАМУ. Необхідно зазначити, що в Законі України “Про транзит вантажів” виразно видно стимулювання з боку держави зовнішньоекономічної діяльності і демократизація підходів до цього питання. Наприклад, ст. 3 так і називається: “Свобода транзиту вантажів”.

Свобода транзиту вантажів забезпечується шляхом:

– відсутності будь-якої дискримінації стосовно учасників транзиту, транзитного вантажу за ознакою його місця походження, відправлення, ввезення, вивезення чи призначення або в зв’язку з обставинами, що стосуються права власності на цей вантаж або на транспортний засіб, транзиту, місця чи реєстрації прапора останнього, а також при оподатковуванні операцій, пов’язаних із транзитом вантажів, за винятком адекватного реагування на дискримінаційні міри стосовно України або економічних санкцій міжнародних організацій, підтриманих Україною;

– вільного вибору учасниками транзиту транзитних послуг, робіт (крім випадків, визначених законами і міжнародними договорами України), а також тих, хто їх надає (виконавців), засобів транзиту і маршрутів транзиту;

– відсутності необгрунтованих затримок і обмежень, у тому числі стосовно засобів транзиту, і звільнення від сплати будь-яких інших платежів, крім єдиного збору, що стягується в пунктах пропуску через митний кордон України.

Порядок переміщення валюти

Порядок переміщення валюти через митний кордон України затверджений постановою Правління Національного банку України від 12.07.2000 р. № 283 “Про затвердження інструкції про переміщення валюти України, іноземної валюти, банківських металів, платіжних документів, інших банківських документів і платіжних карток через митний кордон України” зі змінами і доповненнями (лист ДМСУ від 25.06.2001 р. № 09/09-3/82).

Вивезення за межі України валюти України фізичними особами дозволяється:

– за умови усного декларування митному органу фізичними особами – резидентами на одну особу (незалежно від віку) коштів у сумі, що не перевищує 1000 гривень, з урахуванням ювілейних і пам’ятних монет з недорогоцінних металів, номінал яких виражено у гривнях, ювілейних і пам’ятних монет з недорогоцінних металів, номінал яких виражено в українських карбованцях;

– з обов’язковим зазначенням в митній декларації фізичними особами – резидентами і нерезидентами на одну особу (незалежно від віку) коштів у сумі, що не перевищує 10 000 гривень, у тому числі:

– коштів у сумі, що не перевищує 5000 гривень (за номінальною вартістю), з урахуванням ювілейних і пам’ятних монет з недорогоцінних металів, номінал яких виражено у гривнях і в українських карбованцях;

– коштів у вигляді ювілейних та пам’ятних монет із золота і срібла, номінал яких виражено у гривнях, ювілейних і пам’ятних монет зі срібла, номінал яких виражено в українських карбованцях, загальна вартість яких за номінальною вартістю не перевищує 5000 гривень.

Ввезення в Україну валюти України фізичними особами дозволяється:

– за умови усного декларування митному органу фізичними особами – резидентами на одну особу (незалежно від віку) коштів у сумі, що не перевищує 1000 гривень, з урахуванням ювілейних і пам’ятних монет з недорогоцінних металів, номінал яких виражено у гривнях, ювілейних і пам’ятних монет з недорогоцінних металів, номінал яких виражено в українських карбованцях;

– з обов’язковим зазначенням в митній декларації фізичними особами-нерезидентами на одну особу (незалежно від віку) коштів, вивезених раніш з України на законних підставах (за наявності митної декларації на їхнє вивезення).

Вивезення іноземної валюти за межі України фізичними особами-резидентами та нерезидентами, що виїжджають з туристичною метою чи у приватних справах, дозволяється:

– за умови усного декларування митному органу; па суму до 1000 доларів США або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют, встановленому Національним банком на день перетинання митного кордону;

– з обов’язковою позначкою в митній декларації:

А) про іноземну валюту, завезену раніше в Україну на законних підставах (за наявності митної декларації на її ввезення);

Б) коштів у сумі до 5000 доларів США чи еквіваленті цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на день оформлення митної декларації; готівки, знятої з особистого рахунка в іноземній валюті уповноваженого банку України або куплених у касі уповноваженого банку, і/або дорожніх чеків, куплених у касі уповноваженого банку, за довідкою уповноваженого банку для вивезення іноземної валюти і чеків, виражених в іноземній валюті, за формою 01;

В) банківських металів у вигляді злитків загальною вагою до 100 г на одну особу незалежно від віку.

Ввезення іноземної валюти в Україну фізичними особами дозволяється:

– за умови усного декларування митному органу фізичними особами – резидентами і нерезидентами:

А) коштів у сумі до 1000 доларів США або еквівалента цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на день перетинання митного кордону, на одну особу (незалежно від віку);

Б) чеків, емітованих іноземними банками, у сумі до 1000 доларів США або еквівалента цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на день оформлення митної декларації;

– з обов’язковим зазначенням в митній декларації фізичними особами – резидентами і нерезидентами:

А) коштів, вивезених раніше за межі України на законних підставах (за наявності митної декларації на їхнє вивезення);

Б) коштів у сумі 10 000 доларів США або еквівалента цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на день оформлення митної декларації;

В) чеків, емітованих іноземними банками і небанківськими установами, у сумі до 50 000 доларів США або еквівалента цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют, встановленим Національним банком на день оформлення митної декларації;

Г) банківських металів у вигляді злитків загальною вагою до 100 г на одну особу незалежно від віку.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Порядок переміщення товарів через митний кордон