Походження та різноманітність птахів – КЛАС ПТАХИ

Біологія – універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

ТИП ХОРДОВІ

КЛАС ПТАХИ

Походження та різноманітність птахів

Ознаки подібності сучасних птахів і плазунів. Сучасні птахи і плазуни мають ознаки подібності: суха шкіра, лускатий покрив (у птахів на ногах), клоака, яйця багаті жовтком, пергаментоподібна або вапнякова оболонка яйця, розвиток без перетворення. У сучасних тропічних птахів гоацинів пташенята мають пальці, якими вони чіпляються за гілки дерев. Усе це є свідченням того, що сучасні птахи і плазуни

– групи тварин, які мають родинні зв’язки та загальних предків.

Першоптахи. Важливим доказом походження птахів від давніх плазунів є знайдені скам’янілі відбитки скелета й оперення тварини, яка займала проміжне положення між плазунами і птахами, – археоптерикса. Першоптах був розміром із сороку. Щелепи з зубами, довгий хвіст з великою кількістю (до 20) хребців, грудина без кіля, черевні ребра нагадували плазунів. Як і у птахів, тіло археоптерикса було вкрите пір’ям; передні кінцівки мали всі ознаки пташиних крил (проте на них були ще 4 пальці з кігтями); на задніх кінцівках розвинута цівка; ключиці

зрослися у вигляді дужки. Предками археоптерикса були давні плазуни, які вели наземний спосіб життя, під час бігу опиралися лише на задні кінцівки, могли вилазити на дерева і перестрибувати з гілки на гілку. Вважають, що відособлення птахів від плазунів відбулося у кінці тріасового – на початку юрського періоду мезозойської ери (близько 180 млн. років тому).

Різноманітність птахів. У класі Птахи виділяють 3 надряди: Безкілеві (Безкільові), Пінгвіни і Кілегруді та 28 рядів.

Надряд Безкілеві об’єднує близько 10 видів сучасних птахів, які втратили здатність до польоту і пересуваються за допомогою довгих масивних задніх кінцівок. Крила короткі недорозвинені (страуси) або рудиментарні (ківі). Грудина невелика, без кіля. Птахи виводкові. Представники: страус африканський, страус американський, або нанду, страус австралійський, або ему, ківі. Поширені у степах і напівпустелях Австралії, Нової Зеландії, Африки, Південної Америки.

Надряд Пінгвіни об’єднує 18 видів прибережних птахів, поширених у південній півкулі (від берегів Антарктиди до 30° південної широти) і пов’язаних з холодними океанічними течіями. Пінгвіни втратили здатність до польоту і набули пристосувань до плавання і пірнання. Тіло обтічне, вкрите лускоподібним оперенням. Крила перетворені на ласти; задні кінцівки відсунені назад. Усі пальці спрямовані вперед і з’єднані плавальною перетинкою. Кіль грудини невисокий. Найбільший пінгвін – імператорський – має масу до 40 кг.

Надряд Кілегруді птахи – найчисельніша група сучасних птахів, які мають кіль та справжні крила.

Ряд Горобцеподібні – найчисельніший ряд птахів (понад 5 тис. видів). Поширені по всій земній кулі, крім Антарктиди. Різноманітні за розмірами та способами живлення нагніздні птахи. Ноги чотирипалі (три пальці спрямовані вперед і один назад). У період гніздування живуть парами, будують складні гнізда. Більшість належить до групи співочих птахів, у яких (особливо у самців) розвинені 5-7 пар голосових зв’язок. Представники: синиця велика, горобець хатній, ластівка міська, ворона сіра тощо.

Ряд Гусеподібні об’єднує водоплавних птахів (понад 150 видів) великих та середніх розмірів із довгою шиєю і короткими ногами. Мають щільне оперення з добре розвиненим пухом, велику куприкову залозу, плавальні перетинки між пальцями ніг. Краї широкого сплюснутого дзьоба з зубцями або з поперечними пластинками, що утворюють фільтруючий апарат. Представники: гуска сіра, лебідь-шипун, крижень, шилохвіст тощо.

Ряд Куроподібні. Птахи великого та середнього розмірів. Рідше дрібні. Особливості зовнішньої будови пов’язані з наземним способом життя: тіло компактне, крила короткі й широкі; дзьоб короткий, опуклий; ноги сильні, з довгими, злегка зігнутими кігтями, пристосованими до розгрібання грунту або лісової підстилки для добування корму. Виводкові птахи. Ведуть осілий або кочовий спосіб життя. Близько 250 видів. Представники: куріпка сіра, тетерук звичайний, глухар звичайний, дика банківська курка, індик тощо.

Ряд Лелекоподібні об’єднує великих і середніх птахів (близько 120 видів) з довгими ногами і шиєю, з гострим міцним дзьобом. Крила довгі і широкі, хвіст короткий, прямий або заокруглений. Живуть поблизу водойм, живляться земноводними, дрібною рибою, молюсками. Гніздяться часто колоніями, рідше – поодиноко. Нагніздні птахи. У насиджуванні та вихованні пташенят беруть участь обидві статі. Представники: Лелека білий, або чорногуз, лелека чорний, чапля сіра, чапля біла тощо.

Ряд Соколоподібні об’єднує птахів (понад 270 видів), пристосованих до хижацького способу життя: із сильним, коротким і загнутим дзьобом; короткими чотирипалими лапами з довгими, гострими і загнутими кігтями; гострим зором; добре розвиненими м’язами грудей і кінцівок. Нагніздні птахи. Гніздяться поодиноко. Представники: боривітер звичайний, яструб великий, шуліка чорний, канюк звичайний, орел степовий тощо.

Ряд Дятли об’єднує птахів (близько 380 видів), що пристосувалися до життя на деревах. У них гострий долотоподібний дзьоб; тонкий довгий язик; пружний хвіст; ноги з двома пальцями, спрямованими вперед, і двома – назад, що дозволяє добре утримуватися на стовбурах дерев. Винятком є крутиголовка, в якої прямий і слабкий дзьоб, стрижні рульових пер хвоста є непружними. Нагніздні птахи. Гнізда влаштовують у дуплах, які видовбують самі. Ведуть осілий або кочовий спосіб життя. Представники: великий строкатий дятел, зелений дятел, чорний дятел, або жовна, крутиголовка тощо.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Походження та різноманітність птахів – КЛАС ПТАХИ