Поєднання стилів різних епох композиторами. Слухання. А. Шнітке. Сюїта в старовинному стилі. Зміст музичних творів. Розучування пісні І. Шамо “Києве мій”

8 КЛАС

I семестр

Тема 1. Відлуння епох у музичному мистецтві

Тема. Музичне мистецтво і сучасність

Урок 7

Тема уроку. Поєднання стилів різних епох композиторами. Слухання. А. Шнітке. Сюїта в старовинному стилі.

Зміст музичних творів. Розучування пісні І. Шамо “Києве мій”

Мета уроку: поглибити знання учнів про музичні стилі та їх поєднання композиторами сучасності, формувати уявлення про музичні жанри; розвивати вокально-хорові навички та музично-ритмічний слух; виховувати інтерес до музики.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання:

магнітофон, аудіо-записи, фортепіано, портрет композитора.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

1. Музичне вітання.

2. Оголошення теми уроку.

II. Пояснення нового матеріалу.

Вступна бесіда.

Кожна епоха накладає на музичне мистецтво не тільки стилістичний або жанровий відбиток, а й передає їй свій тип музичного руху і своє відчуття музичного часу. Чи можна порівняти плавне, неспішне розгортання григоріанського хоралу з швидкими темпами і нервовими ритмами музики XX століття. Звуки можуть реалізуватися тільки в часі. У системі “звук-час” виникають і діють всі найважливіші

елементи музики: мелодія, лад, гармонія, метроритм, фактура. Елементи музичної мови діють спільно, у певній системі, де кожен має свою виразну смислову і конструктивну роль.

Звук і слово продовжують збагачувати один одного в релігійних співах, месах і літургіях, ораторіях, піснях, романсах. Навіть інструментальна музика несла на собі вантаж мовних інтонацій, ораторського пафосу, періодично зверталася до літератури, до літературних сюжетів і образів. Таке звернення призвело до створення особливої гілки музичного мистецтва – так званої програмної музики. Програмність проявилася в епоху романтизму. Багато творів романтичної музики мають літературну основу: “Лісовий цар” Шуберта, симфонія “Фауст” Ліста, “Егмонт” Л. Бетховена, увертюра-фантазія “Ромео і Джульєтта” П. Чайковського, сюїта “Шехерезада” М. Римського-Корсакова, “Карнавал тварин” К. Сен-Санса.

Програмністю творів відзначилися російський композитор 20 ст. Альфред Шнітке. Він народився у 1934 р. у місті Енгельс на Поволжі. Музичну освіту почав здобувати з 1946 р. З 1961 р. Шнітке викладає в Московській консерваторії. Потім сім’я переїхала до Німеччини, де у 1998 р. композитор помер. Творчість Шнітке характеризується масштабністю, експресією, складною оркестровкою і фактурою. Помітне переважання інертних творів: 5 симфоній, 4 концерти для скрипки з оркестром, оркестрові п’єси “Піанісімо”, “Пасакалія”, музика до кінофільмів, яку активно використовував у концертних творах: у Першій симфонії та Сюїті в старовинному стилі для скрипки і фортепіано, яка звучала у фільмі “Світ сьогодні”.

Зараз ви послухаєте фрагмент цього твору і охарактеризуйте його.

3. Слухання твору.

4. Характеристика прослуханого.

– Чому композитор назвав сюїту старовинною?

– Що таке сюїта?

– Яку тему використав композитор у сюїті?

III. Розспівування.

1. Спів мінорного тризвуку, а також звукоряду у висхідному і низхідному русі.

2. Уривок з “Мелодії” М. Скорика – сольфеджування, характеристика звукової палітри..

IV. Розучування пісні І. Шамо “Києве мій”.

Києве мій

Слова Д. Луценка

Музика І. Шамо

В темпі вальсу

Поєднання стилів різних епох композиторами. Слухання. А. Шнітке. Сюїта в старовинному стилі. Зміст музичних творів. Розучування пісні І. Шамо Києве мій

Поєднання стилів різних епох композиторами. Слухання. А. Шнітке. Сюїта в старовинному стилі. Зміст музичних творів. Розучування пісні І. Шамо Києве мій

В очі дивляться канни, серце в них переллю,

Хай розкажуть коханій, як я вірно люблю.

Буду мріяти й жити на крилах надій.

Як тебе не любити, Києве мій! Двічі

Спить наломлене місто мирним лагідним сном.

Ген вогні, як намисто, розцвіли над Дніпром.

Вечорів оксамити, мов щастя прибій.

Як тебе не любити, Києве мій! Двічі

Великий пісенний доробок у композитора Ігоря Шамо (нар. 1925 p.). Його пісні різноманітні за тематикою та образним змістом. Це пісні про Батьківщину, і про героїв Великої Вітчизняної війни, про рідне місто.

2. Художній показ пісні.

3. Характеристика нотного тексту пісні.

4. Розучування по фразах за нотним текстом, робота над чистотою інтонування, двоголоссям у приспіві.

V. Підсумок уроку.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Поєднання стилів різних епох композиторами. Слухання. А. Шнітке. Сюїта в старовинному стилі. Зміст музичних творів. Розучування пісні І. Шамо “Києве мій”