Практично-діяльнісні виміри сутності людини


Філософія посбіник

Тема 5. ПРАКСЕОЛОГІЯ

§ 1. Практика, її структура і різновиди

Практично-діяльнісні виміри сутності людини

Важко, а то й неможливо знайти людину, яка за все своє життя не виконала б навіть однієї найменшої дії. У цьому знаходять точку збігу, наприклад, такі непримиренні ідеї, як біблійне, християнське вчення про створення людини і не менш відомий твір Фрідріха Енгельса “Роль праці у перетворенні мавпи на людину”.


Вказана спільність стосується, звісно, звичного, земного життя. Фізична праця не завжди результативна: “І до Адама сказав Він: “… проклята через тебе земля! Ти в скорботі будеш їсти від неї всі дні свого життя. Тернину й осот вона буде родити тобі, і ти будеш їсти траву польову. У поті свого лиця ти їстимеш хліб, аж поки не вернешся в землю, бо з неї ти взятий. Бо ти порох, – і до пороху вернешся”. Вона є наслідком гріхопадіння і реальністю, яка існуватиме до другого пришестя Христа. На думку співзасновника марксизму, що дав один із класичних зразків натуралістичної концепції антропогенезу, праця – “перша основна умова всього людського життя, до того ж такою мірою, що ми у відомому сенсі маємо сказати: праця створила саму людину”.

У темі “Філософська антропологія” йтиметься про наявні в історії культури визначення людини. Нагадаємо деякі зі шкільної програми: “Людина – тварина, яка вміє виробляти речі”; “Людина – це тварина, здатна продукувати засоби виробництва”; “Людина – тварина, здатна до свідомих цілеспрямованих дій”; “Людина – тварина, що живе у світі свободи і є творчим суб’єктом”; “Сутність людини є сукупність відносин з іншими людьми”; “Праця створила людину і становить її сутність”; “Людина – істота, яка підкоряється моральному імперативові”; “Людина – звір, що прагне нового” і т. п.

Як бачимо, сутність людини так чи інакше описується характеристиками практики. Це не випадково. Практика справді прямо стосується людської природи. Усі різновиди практичної діяльності впливають на сутнісну визначеність людської істоти.1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (No Ratings Yet)
Loading...


Способи живлення тварин.
Ви зараз читаєте: Практично-діяльнісні виміри сутності людини