Причини, характер і періодизація Другої світової війни

Тема 1. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА. СВІТ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

§1 Початок Другої світової війни (1939 р. – червень 1941 р.)

1. Причини, характер і періодизація Другої світової війни.

Наприкінці 1930-х років людство вдруге у XX ст. було втягнуте у світову війну. Цій трагічній події передувала епоха протистояння тоталітаризму1 та демократії. У кількох країнах Європи й інших континентів виникли та значно посилилися тоталітарні режими, які прагнули захопити життєвий простір, сировинні ресурси, ринки збуту товарів, забезпечити себе дешевою робочою

силою за рахунок поневолених народів. Демократичні країни, у яких діяли парламентські форми правління й сформувалося громадянське суспільство, на жаль, через об’єктивні та суб’єктивні причини не спромоглися запобігти активній та всебічній підготовці до війни держав-агресорів.

Більшість дослідників уважає, що головною причиною Другої світової війни була Версальсько-Вашингтонська система, яка поставила Німеччину в дуже скрутне становище. Німці почували себе приниженими Версальським договором і були ображені тим, що їх звинувачували в усіх негараздах. Націонал-соціалістична партія на чолі з А. Гітлером

успішно використала прагнення до реваншу, яке охопило значну частину німецького народу, і в другій половині 1930-х років почала боротися за своє “місце під сонцем”. Японія та Італія також уважали себе несправедливо обділеними: за рішенням Вашингтонської конференції Японія втратила свої завоювання в Китаї, а Італія не почувала себе рівною в таборі переможців. Усі вони стали на шлях нового переділу світу.

Другою причиною виникнення війни було загострення суперечностей між великими державами внаслідок глибокої економічної кризи. Одні країни виходили з неї шляхом проведення економічних реформ і збереження демократичних засад у розвитку суспільства, а в інших утвердилися тоталітарні режими, що підтримували расизм, націоналізм і мілітаризм в економічній та духовній сферах.

Третьою причиною розв’язання воєнного конфлікту була політика потурання агресорам, яку проводили Велика Британія та Франція. Прем’єр-міністр Великої Британії Невілл Чемберлен і президент Франції Едуар Даладьє сподівалися

1 Тоталітаризм – політичний режим, який характеризується повним контролем держави над усіма сферами суспільного життя.

Своїми уступками задовольнити амбіції Л. Гітлера. Вони не могли навіть уявити, яку жахливу політику проводитимуть нацисти1 щодо населення країн Європи через кілька років.

Передумовою війни вважається той факт, що в серпні 1939 р. тоталітарні диктатори – Гітлер і Сталін – підписали пакт про ненапад і розподілили сфери впливу в Європі за таємним протоколом Ріббентропа-Молотова. Гітлер розпочав воєнні дії після досягнення домовленостей зі Сталіним.

У ході Другої світової війни її характер змінювався. На першому етапі (1939- 1941) вона мала загарбницький і несправедливий характер з боку агресивних тоталітарних і мілітаристських2 режимів Німеччини, Японії, Італії та їхніх сателітів і була справедливою та визвольною для жертв агресії та їхніх союзників. А з 22 червня 1941 р. після нападу Німеччини на СРСР характер війни змінився – вона стала антинацистською.

Друга світова війна поділяється на п’ять періодів: перший період (1 вересня 1939 р. – 21 червня 1941 р.) охоплює події з початку війни до нападу гітлерівської Німеччини та її союзників на СРСР; другий (22 червня 1941 р. – 18 листопада 1942 р.) – період тяжких оборонних боїв для радянської армії, який закінчився напередодні її контрнаступу під Сталінградом); третій період (19 листопада 1942 р. – 5 червня 1944 р.) був визначальним. Після перемоги під Сталінградом і на Курській дузі розпочався наступ радянських військ і витіснення ворога з території Радянського Союзу. Союзники СРСР здобули перемоги в Африці та на Сицилії, змусили капітулювати Італію. Відкриттям Другого фронту в Європі розпочався четвертий період (6 червня 1944 р. – 9 травня 1945 p.), для якого був характерний наступ радянської армії на всіх напрямах і розгром нацистської Німеччини; п’ятий період (10 травня 1945 р. – 1 вересня 1945 р.) завершився розгромом і капітуляцією мілітаристської Японії.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Причини, характер і періодизація Другої світової війни