Проективна методика К. Маховер “Намалюй людину” (за Л. Міщик) – ДОДАТКИ

ПСИХОЛОГІЯ ДЕВІАНТНОЇ ПОВЕДІНКИ

ДОДАТКИ

Проективна методика К. Маховер “Намалюй людину” (за Л. Міщик)

Досліджуваному пропонується намалювати людину, як він побажає. Усі запитання, репліки, витирання та доповнення до малюнка, а також час малювання фіксуються у протоколі.

Інтерпретація результатів грунтується на аналізі такої інформації:

– хто зображений;

– що він робить у цей момент, за словами автора;

– пропорційність фігури та особливості зображення окремих частин, розташування на папері;

– особливості

фарбування та декорування;

– наявність додаткових аксесуарів;

– якість ліній;

– репліки під час малювання тощо.

При цьому слід урахувати таке символічне значення частин фігури. Голова – символ інтелектуальної сфери, особливо лоб, відсутність якого може свідчити про свідоме ігнорування розумової сфери. Зображення на голові чого-небудь (наприклад, капелюха) являє собою символ захисної позиції по відношенню до зовнішнього світу. Співвідношення розмірів голови і тіла є співвідношенням між фізичним і духовним в людині.

Обличчя – символ сфери спілкування. Проблеми у сфері спілкування

пов’язують з нечітким малюванням рис обличчя або їх відсутністю чи перекреслюванням. Обличчя у цьому випадку малюється останнім. Ретельне промальовування обличчя може свідчити про високу зацікавленість людини у самій собі.

Вуха – залежно від наявності – відкритість сприйняття чи настороженість у ставленні до навколишнього світу.

Очі – великі, з промальованими зіницями чи без них, заштриховані – символ страху та тривоги.

Рот – (якщо він відкритий) є ознакою вербальної агресії, особливо, якщо промальовані зуби.

Вуста – символ сексуальної сфери, її значення для людини.

Шия – контроль за своїми проявами, ступінь їх невимушеності, зв’язок між фізичним і духовним.

Руки – символ активності та спілкування. Розкинуті в боки – ознака товариськості, а сховані, притулені до тіла, у кишенях чи за спиною – ознака неприязні, замкнутості, незадоволеності своїм становищем. Довгі пальці з нігтями – ознака агресії. Тіло без рук – пасивність, можливі ускладнення у соціальній адаптації.

Торс – символ фізичної сили людини. Бажано співставити з реальною статурою досліджуваного. Якщо тендітна людина малює сильну, м’язисту людину, це може бути ознакою компенсації ідеального для неї фізичного взірця. Якщо фізично сильна людина малює тендітну, це може свідчити про асоціацію з певним досвідом з минулого. Пуп, особливо великий і чітко промальований, може свідчити про егоцентризм. Прикрашання фігури додатковими аксесуарами (бантами і т. п.) означатиме підвищену увагу до власної персони, іноді демонстративність.

Ноги – потреба опори, стійкості, спрямованості на практичну орієнтацію. Зображення стоп у профіль може бути ознакою стійкості, впевненості у собі. Спрямованість пальців стоп на глядача або їх відсутність може означати невпевненість.

На основі аналізу результатів можна висунути припущення про невротичну поведінку та почуття неповноцінності, якщо на малюнку буде зображена маленька фігурка, часто у нижній частині аркуша, із крихітними ступнями, або фігура одного з батьків перебільшених розмірів. При цьому можливе надмірне штрихування, відверте зображення геніталій або приховування генітальної ділянки, зображення темних хмар та затемненого сонця.

Почуття незахищеності може бути також виражене через малювання маленьких фігур, що скромно займають незначну частину аркуша, сам процес малювання при цьому позначається скутістю, обережністю.

Про сплутану сексуальну роль може свідчити малювання фігури протилежної статі. Очевидні відхилення від норми можуть констатуватися у випадку, коли на малюнку зображені частини тіла, розкидані безвідносно одна до одної.

Тривожність може виявитися через надмірну штриховку малюнка. А ступінь адаптованості – через додаткове малювання хмар і штриховку сонця (в разі неадаптованості і почування себе нещасним) або сяюче сонце, що освітлює малюнок (відповідна адаптованість, відчуття щастя).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Проективна методика К. Маховер “Намалюй людину” (за Л. Міщик) – ДОДАТКИ