Рибальство і риборозведення – НАДКЛАС РИБИ

Біологія – універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

ТИП ХОРДОВІ

НАДКЛАС РИБИ

Рибальство і риборозведення

Промислові риби. Риби мають важливе економічне значення як цінний продукт харчування (м’ясо, ікра). Крім того, вони є джерелом риб’ячого жиру, багатого на вітаміни А і Б, клею, шкіри, кормового борошна, мінерально – органічного добрива, технічного та медичного жиру. Риб, яких виловлюють у великих кількостях, називають промисловими. До найцінніших промислових риб відносять осетрів, білуг, севрюг

(ряд Осетроподібні), кету, горбушу, сьомгу (ряд Лососеподібні). Промисел осетрових риб ведеться в Каспійському, Чорному та Азовському морях, а лососевих – головним чином у морях Далекого Сходу. Через інтенсивний промисел та зміни у навколишньому середовищі (спорудження гребель, забруднення та обміління водойм тощо) чисельність цих риб різко знизилася, тому промисел їх обмежений. Найбільше значення для промислу мають морські риби (оселедець, тріска, тунець, ставрида, палтус, морський окунь та ін.). З риб, що живуть у Чорному морі, промислове значення мають скумбрія, ставрида, хамса, осетрові, в Азовському морі –
лящ, судак, бички, оселедці та ін. У річках Карпат водиться форель.

Світовий видобуток риби становить від 4/5 до 9/10 всього морського промислу і сягає 200 млн. т щорічно. Основними районами вилову риби в світі є шельфові ділянки, що займають 7-8% площі Світового океану і забезпечують 90% обсягів вилову, а також центральна частина Тихого океану і Північна Атлантика. Найбільші рибопромислові країни світу – Японія, Росія, Китай, США, Норвегія, Чилі, Індія, Індонезія, Таїланд, Данія, Великобританія. Найбільші центри рибного промислу в Україні розташовані в Севастополі, Керчі, Одесі, Бердянську.

Рибний промисел забезпечується різними знаряддями та спеціальними транспортними засобами для вилову та перевезення риби (рибний флот). Виловлену рибу переробляють та зберігають безпосередньо на місцях вилову (на плавучих базах) або на спеціальних підприємствах, розташованих на суші.

Розведення й акліматизація риб. Діяльність людини впливає на чисельність риби. Штучне (заводське) розведення у природних водоймах цінних промислових риб – осетрових (севрюги, осетра, стерляді), лососевих (кети, горбуші, білорибиці, форелі), коропових (ляща, карася, товстолобика та інших) дає змогу за короткий період збільшити її чисельність у природі й підвищити обсяг рибної продукції. Поряд з цим проводиться робота з акліматизації цінних видів риб – переселення у водойми, де раніше їх не було, але є сприятливі умови для життя. В Україні акліматизовані білий амур і товстолобик, батьківщиною яких є річки Далекого Сходу. Оскільки у природних водоймах України ці види риб розмножуватися не можуть, їх розводять штучно в рибних господарствах і випускають у природні водойми. Акліматизація риб здійснюється спеціальними установами, оскільки разом з рибами можна переселити й паразитичних тварин, поширити різні хвороби, вселити риб, які, не маючи природних ворогів, можуть сильно розмножитися і витіснити цінних корінних мешканців водойм.

Ставкове та озерне рибництво. Для промислового розведення цінних прісноводних риб використовують природні та штучні озера, ставки. В Україні добре розвинене ставкове рибництво, у якому виділяють два типи господарств: тепловодні (для вирощування теплолюбних риб – коропів, карасів, товстолобиків, амурів, линів та ін.) та холодноводні (для вирощування холодноводної риби – форелі). Розрізняють повносистемні (рибу вирощують від ікри до товарного стану) та неповносистемні (рибу вирощують від ікри до віку, в якому її можна випускати у ставки, або ж – від цього віку, який називається зарибком, до товарної продукції) господарства. Так, повносистемне коропове господарство складається з системи ставків: нерестового, вирощувальних, зимувальних, маточного та нагульного. У нерестовий ставок поміщають статевозрілих риб, де вони нерестяться. Після цього дорослих риб пересаджують у маточні ставки, а мальків – у вирощувальні. Восени рибу переносять із вирощувальних ставків до зимувальних, а навесні – до нагульних ставків, де вона набирає товарної маси. Коропа штучно розводять із давніх-давен. Він плідний, швидко росте, витривалий, невибагливий до корму (живиться водними рослинами і безхребетними тваринами). Свійський короп походить від свого дикого предка сазана, який живе в річках. У рибних господарствах найчастіше розводять такі породи коропа, як дзеркальний і український.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Рибальство і риборозведення – НАДКЛАС РИБИ