Різноманітність комах. Комахи з неповним перетворенням

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Тема 4. ЧЛЕНИСТОНОГІ

§ 24. Різноманітність комах. Комахи з неповним перетворенням

Ці комахи розвиваються з неповним перетворенням, або без метаморфозу. Чи означає це, що в їхньому способі життя та розмноженні немає нічого цікавого? Залишимо це питання поки відкритим. Ви відповісте на нього трохи пізніше.

Розвиток комах

Величезну кількість видів комах можна розділити на дві великі групи за типом післязародкового розвитку. Це комахи з неповним перетворенням і комахи з повним перетворенням.

src="/pictures/image135_18.jpg" class=""/>

Чорний тарган поступово витісняється з людського житла рудим тарганом, або прусаком

До комах з неповним перетворенням належать ряди Таргани, Бабки, Прямокрилі, Рівнокрилі, Воші, Клопи, Терміти.

Ряд Таргани

Ряд Таргани – це найдавніші комахи, характерні мешканці теплого та вологого клімату. Вони ведуть нічний спосіб життя, живляться рослинними рештками. Два види – чорний і рудий таргани – пристосувалися до життя в оселі людини. Такі види називають синантропними (від грец. “син” – разом і “антропос” – людина). Таргани зовні подібні до жуків, тільки у

жуків з яєць з’являються личинки, а у тарганів – маленькі особини, зовні схожі на дорослих комах. Вони живляться харчовими залишками, залишають свої екскременти на їжі, посуді, меблях. Це не тільки неприємні комахи, але й переносники інфекцій, яєць червів-паразитів. Тому не можна допускати існування цих комах там, де живуть і харчуються люди.

Ряд Бабки

Дорослі бабки – стрімкі та прекрасні хижачки, які полюють на літаючу здобич. Це лютки, стрілки, коромисла. Самка бабки відкладає яйця у воду, з яєць виходять личинки. Вони бігають по дну на довгих ногах і плавають реактивним способом (набирають, а потім з силою виштовхують із задньої кишки струмінь води), дихають за допомогою трахейних зябер. Живляться личинки рачками, личинками інших комах і навіть мальками риб. Через пару років личинка виходить із води, її хітиновий панцир на спині тріскається і звідти з’являється доросла крилата бабка.

Ряд Прямокрилі

Прямокрилі – комахи з видовженим тілом і довгими стрибальними ногами. До них належать коники, цвіркуни, кобилки (дибки), сарана. Серед прямокрилих є рослиноїдні та хижі види. Ротовий апарат гризучого типу. Багато хто з них уміє сюрчати.

На особливу увагу заслуговує сарана перелітна, яка поширена на півдні України. У давнину її вважали стихійним лихом. Поодинока сарана за способом життя подібна до коника, інша річ – стадна форма. Уже її личинки поводяться неспокійно, відзначаються страшенною ненажерливістю, весь час пересуваються і об’єднуються у великі зграї. Після п’ятої линьки вони набувають здатності до польоту, у цей момент сарана становить велику небезпеку. Величезні зграї здіймаються в повітря, затьмарюючи сонце, летять зі швидкістю 10-15 км/год, а, опустившись на землю, знищують усі рослини.

Різноманітність комах. Комахи з неповним перетворенням

Швидкість польоту бабки може досягати 150 км/год

Різноманітність комах. Комахи з неповним перетворенням

Капустянка (вовчок) – представник ряду Прямокрилі. Вона риє нори, добре літає і плаває. Завдає великої шкоди сільськогосподарським рослинам, їхні корені, бульби та коренеплоди

Ряд Рівнокрилі

Ці комахи мають сисні ротові органи і живляться соками рослин. В Україні поширена цикада гірська. Зовні вона нагадує муху, але має дві пари крил, а її сюрчання подібне до співу птахів. У Індонезії мешкають найбільші цикади з розмахом крил до 18 см.

Попелиці – маленькі м’якотілі комахи з двома парами крил. Живляться вони соками рослин і завдають величезної шкоди садам і городам. Навесні з яєць вилуплюються безкрилі самки, які розмножуються партеногенезом, народжуючи личинок. На осінь з’являються як самці, так і самки. Після спаровування самки відкладають зимуючі яйця.

Щитівки – паразити, єдиний вид комах, який веде нерухомий спосіб життя. Самки щитівок нагадують нарости або кірочки на рослинах, їхній хоботок занурений у тканини рослини, а органів чуття і кінцівок взагалі немає. У самців щитівок є крила та кінцівки, але немає ротових органів, після запліднення вони гинуть. Рослини, заражені щитівками, всихають.

Різноманітність комах. Комахи з неповним перетворенням

Численні та різноманітні види попелиць поширені в різних регіонах України

Різноманітність комах. Комахи з неповним перетворенням

Цикада гірська живе в лісостеповій та степовій зонах України. Живиться соком ясена, висмоктуючи його з коріння дерева

Якщо ви забули

Партеногенез – це вид статевого розмноження, за якого новий організм розвивається з незаплідненої статевої клітини.

Ряд Воші

Це дрібні паразитичні комахи, які живляться кров’ю ссавців. Весь життєвий цикл проходить дуже швидко, за 24 години. На людині паразитують головна, платяна та лобкова воші. Воші можуть переносити збудників небезпечних захворювань. Щоб не заразитися, слід дотримуватись правил гігієни: регулярно мити тіло, своєчасно міняти білизну й одяг, підтримувати чистоту одягу й оселі.

Ряд Клопи

Ці комахи схожі на жуків, але ротові органи у них мають вигляд хоботка. Живуть як на суходолі (чер воноклоп безкрилий, або клоп солдатик, італійський клоп), так і у воді (клоп водомір, водяний скорпіон). Паразитичний вид – блошиця постільна, що живиться кров’ю людини. У разі небезпеки виділяють рідину з неприємним запахом. До клопів належить багато шкідників сільського господарства – наприклад, клоп черепашка шкідлива, який висмоктує зернівки злаків.

Ряд Терміти

Ряд Терміти – комахи, які живуть колоніями в особливих спорудах – термітниках, які можуть досягати 10-12 м заввишки і 60 м у діаметрі. Живляться терміти переважно деревиною, тому можуть завдавати шкоди, руйнуючи дерев’яні споруди. В Україні зустрічається один вид термітів – терміт шкідливий.

Різноманітність комах. Комахи з неповним перетворенням

Терміти – підземні жителі унікальних споруд, термітників, які будує “сім’я” цих комах

Різноманітність комах. Комахи з неповним перетворенням

Термітник

Запам’ятайте найважливіше

Для комах з неповним перетворенням характерне те, що з яйця вилуплюється личинка, яка принципово не відрізняється від дорослої особини.

У цих комах відсутня стадія лялечки.

Це найдавніші тварини, серед яких є найрізноманітніші за способом життя, способом добування їжі та місцем існування комахи.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Різноманітність комах. Комахи з неповним перетворенням