Різноманітність хрящових риб

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Тема 6. ХОРДОВІ ТВАРИНИ. БЕЗЧЕРЕПНІ. РИБИ

§ 33. Різноманітність хрящових риб

Морський кіт і котяча акула, риба-пилка і акула-молот, а на довершення до всього ще й риби, які випускають електричні розряди. Це не казка! Це світ хрящових риб.

Ряд Акули

До цього ряду належать хрящові риби з веретеноподібним тілом. Китова акула може досягати 20 м завдовжки і маси 12 тонн, а найменша, карликова акула не більша за 30 см, а важить 300-500 г. Усі акули живуть у солоній воді, лише декілька видів здатні заходити в річки

і жити якийсь час у прісній воді. Живляться акули переважно рибою, часто супроводжують кораблі, підбираючи покидьки. У шлунку акул знаходили різні дивовижні, почасти неїстівні предмети (згадайте роман Ж. Берна “Діти капітана Гранта”).

Різноманітність хрящових риб

Риба-молот має на голові два бічних вирости, на яких розміщені очі

Різноманітність хрящових риб

Пилконіс користується своїм подвійним рядом зубів для самозахисту, а також полювання на меншу рибу

Різноманітність хрящових риб

Сіра акула має типову торпедоподібну форму тіла

Китова (20 м) і велетенська (15 м) акули живляться планктоном і

дрібною рибою, фільтруючи воду, вони абсолютно безпечні. Дуже цікаві пилконосі акули (подібні до пилконосих скатів, яких називають риба – пилка). На передній частині їхньої голови розташований плоский виріст, краї якого усаджені зубами.

Найнебезпечнішими для людини визнані білі акули, або кархародони, їх називають акулами-людожерами. Найбільші екземпляри досягають 8 м завдовжки й маси 3 тонн. їхнє тіло світле – швидше сіре, ніж біле. Вони полюють на рибу, можуть проковтнути двометрового тюленя, описані випадки нападу не тільки на плавців, але навіть на людей, які перебували в човнах.

Тигрова акула дістала свою назву завдяки поперечним смугам на тулубі. Її довжина досягає 4 м, а маса 600 кг. Вона також часто нападає на людину у воді. Лютістю відзначається акула-молот. Передня частина голови у неї має правий і лівий вирости, на яких розташовані очі. Таким чином, голова риби-молота нагадує молоток. Довжина тіла досягає 6 м. На пляжах Австралії небезпеку становить піщана акула, яка нападає на людей навіть на мілководді. Найбільш швидкісними є акули-мако (довжина до 4,5 м), які теж нападають на людей. Серед акул, небезпечних для людини, можна назвати сіру акулу (довжина до 3 м). Вона може запливати в гирла великих тропічних річок і підніматися ними на багато кілометрів.

Катран, або колюча акула,- єдиний вид акули, що живе в Україні в Чорному морі. Свою назву вона дістала через колючі шипи на спинних плавцях. Для людини вона не становить небезпеки, живиться рибою, ракоподібними та молюсками. В Англії, Японії і в Україні вона є об’єктом промислу. У Чорному морі можна зустріти безпечну для людини котячу акулу (довжина до 1 м), яка запливає з Середземного моря. Інших видів акул в Україні не зустрічали.

Ряд Скати

Скати – це хрящові риби, які абсолютно не схожі на акул. Їхнє тіло сплющене в спинно-черевному напрямі, голова округла, рострума немає, шкіра гола. У зв’язку з цим зяброві щілини розташовані на черевному боці. Більшість скатів лежать на дні і живляться малорухливими придонними організмами (молюсками та ракоподібними). На відміну від акул, зуби у скатів тупі, оскільки вони потрібні для розгризання черепашок молюсків і панцирів ракоподібних.

Різноманітність хрящових риб

Електричний скат здатний виробляти електричний розряд напругою до 250 В

Різноманітність хрящових риб

Манти дістали назву морського чорта, за парні вирости на голові, що нагадують роги

У Чорному морі зустрічається два види скатів: морська лисиця і морський кіт. Морська лисиця досягає 1 м завдовжки. Морський кіт, або скат-хвостокол, досягає довжини 2,5 м. Він довго лежить на дні на мілководді. Якщо людина стане на ската, він б’є своїм хвостом, на якому є зазублена отруйна шпилька. Таке поранення спричиняє різкий біль, набряк, підвищення температури, навіть може настати тимчасовий параліч. А ось уколи деяких тропічних скатів можуть призвести до смерті. У тропіках Південної і Центральної Америки скати живуть у річках.

Деякі скати живляться не біля дна, а в товщі води. Найбільший з них манта (морський диявол), довжина якого досягає 7 м, а вага – 2 тонн. Свою назву він дістав за вирости на передній частині голови, що нагадують роги. Манта ширяє у воді, плавно змахуючи бічними плоскими частинами тіла, як крилами. Живиться манта фільтрацією води: заковтує її ротом і пропускає крізь зябра. При цьому планктон і дрібна риба – їжа манти – потрапляє в глотку. Іноді манта підіймається до поверхні води, вистрибує і потім падає на поверхню води. Учені вважають, що так манти позбавляються від шкірних паразитів.

У деяких скатів з’явилося дуже цікаве пристосування – електричні органи. У процесі еволюції вони утворилися з м’язів. Ці органи виробляють електрику у вигляді швидких електричних розрядів, що повторюються. За допомогою таких розрядів електричні скати оглушують здобич і захищаються від ворогів. Електричні скати бувають різних розмірів – від 15 см до 2 м. Великий скат випускає такий потужний розряд, що може убити людину. Лікарі Давньої Греції використовували невеликих електричних скатів для лікування хворих.

Різноманітність хрящових риб

Скати, як правило, мають на хвості один або два шпичаки, що можуть бути отруйними

Запам’ятайте найважливіше

До ряду Акули належать хрящові риби з веретеноподібним тілом, що живуть переважно у солоній воді. Живляться акули переважно рибою, є види, які живляться планктоном, фільтруючи воду. Серед акул є види, небезпечні для людини.

Скати – це хрящові риби, тіло яких сплющене в спинно-черевному напрямі. Скати ведуть малорухливий придонний спосіб життя. Зяброві щілини розташовані на черевному боці, зуби тупі. Основна здобич – молюски та ракоподібні.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Різноманітність хрящових риб