Роджер Бекон і поява дослідних знань

РЕЛІГІЙНЕ ТА КУЛЬТУРНЕ ЖИТТЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОЇ ЄВРОПИ

§ 9. Середньовічна культура Західної Європи

4. Роджер Бекон і поява дослідних знань

Схоластичний підхід до пізнання навколишнього світу підтримувався не всіма середньовічними вченими. Адже схоластика закликала вірити авторитетам і пізнавати світ через книгу. Починаючи з XIII ст., спостерігається поглиблений інтерес до дослідження природи та її явищ.

Одним із перших на необхідності дослідного вивчення природи наполягав професор Оксфордського університету францисканський

монах Роджер Бекон. Для сучасників він був загадковою особистістю, а дехто навіть вважав його чарівником. Монах, обкладений книгами і приладами, цілодобово знаходився у своїй келії в монастирській вежі. Не один рік проводив Р. Бекон хімічні досліди, намагався сконструювати мікроскоп і телескоп. Він перший пояснив появу веселки після дощу, обгрунтував необхідність отримання знань шляхом дослідів і математичних розрахунків. Дивує прозірливість Бекона: він був переконаний, що можна створити самохідні судна й вози, літальні та підводні апарати тощо.

Роджер Бекон був переконаний, що існують три джерела знань: авторитет,

розум і дослід. Авторитету замало, якщо він не підкріплений розумними доказами. Але й розум потребує підтвердження його висновків дослідом.

Учення англійського мислителя сприяло розвитку та поширенню наукових знань. Численні заздрісники звинуватили Бекона у зв’язках із нечистою силою. Ученого ув’язнили в монастирській тюрмі, де він провів майже 14 років свого життя. Бекон був звільнений уже зовсім старим.

ВИВЧАЄМО ДЖЕРЕЛА

Із творів Роджера Бекона XIII ст.

Усі науки пов’язані між собою і взаємно одна одну підтримують: успіх однієї допомагає всім іншим, як око, наприклад, керує рухом усього тіла…

Математику помилково вважають наукою складною, а іноді навіть підозрілою – ” тільки тому, що вона мала нещастя бути непізнаною отцями церкви. Проте якою вона є важливою, якою корисною!

…Можна побудувати пристрої для плавання без веслярів так, щоб найбільші кораблі, морські та річкові, приводилися в рух силою однієї людини, рухаючись, притому зі значно більшою швидкістю, ніж якби на них було повно веслярів. Так само можна зробити вози без будь-якої упряжі, які зможуть котитися з неймовірною швидкістю; літальні апарати, сидячи в яких, людина зможе приводити в дію крила, які розтинатимуть повітря, подібно до пташиних.

Потяг до пізнання заполонив європейське суспільство. Так, у Сицилійському королівстві розгорнулася діяльність перекладачів філософських і природничих творів грецьких і арабських авторів. У медичній школі в Салерно вивчали, описували й випробовували лікувальні властивості рослин, досліджували отруту різних видів та засоби протидії отруті.

Середньовічні алхіміки досліджували природні властивості речовин. Головним їхнім завданням було віднайдення “філософського каменю”, здатного перетворити звичайні метали в золото. При пошуках цього каменю одночасно вивчали особливості окремих сполук і сплавів, способи дії на них різних речовин. Були створені та вдосконалені прилади для проведення дослідів.

Суттєво розширилися географічні уявлення європейців. Ще в XIII ст. брати Вівальді з Генуї спробували обігнути західне узбережжя Африки. А венеціанець Марко Поло, як відомо, здійснив багаторічну подорож у Центральну Азію та Китай, про що детально та яскраво написав у своїй “Книзі”. У XIV-XV ст. з’являються описи різних земель, зроблені мандрівниками. Суттєво вдосконалили карти, склали географічні атласи. Усе це мало величезне значення для підготовки Великих географічних відкриттів.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Роджер Бекон і поява дослідних знань