Рослинний і тваринний світ Північної Америки

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

&30. Рослинний і тваринний світ Північної Америки

Пригадай! Які особливості погоди в Північній Америці?

Розглянь карту природних зон Північної Америки. Які природні зони є на материку?

Природа Північної Америки багато в чому подібна до природи Євразії. Так, на Крайній Півночі й островах Арктики розташована зона арктичних пустель. На північному узбережжі материка простягнися безлісі простори тундри, яка поступово змінюється на тайгу.

Пригадай! Які рослини й тварини поширені в цих зонах материка

Євразія?

У зоні арктичних пустель Північної Америки живуть вівцебики – великі травоїдні тварини з густою довгою шерстю. Взимку вони тримаються на підвищеннях, добуваючи собі корм з-під снігу, а влітку переходять у прибережну тундру, де більше рослин.

Господарем тайги є північноамериканський бурий ведмідь гризлі. На зиму він впадає у сплячку. Живиться рослинною їжею, комахами, дрібними тваринами; ловить у водоймах рибу (лосося); на великих тварин (лосів, оленів) нападає рідко.

На південь від тайги простягаються мішані і широколистяні ліси. У широколистяних лісах на бурих лісових грунтах ростуть дуб,

клен, липа, бук, каштан. Тут можна побачити теплолюбне тюльпанове дерево, квіти якого схожі на тюльпани.

Рослинний і тваринний світ Північної Америки

Мал. 71. Вівцебик

Рослинний і тваринний світ Північної Америки

Мал. 72. Тюльпанове дерево

У південній частині материка простягаються перемінно-вологі ліси. На родючих червоноземних грунтах ростуть сосни, дуби, пальми, магнолії, кипариси, оповиті ліанами.

У лісах Північної Америки мешкають олені, чорні ведмеді (барибали), рисі, дикобрази, а також опосуми, які добре лазять по деревах. Дикобраз живиться корою дерев, а опосум – переважно комахами. У самки опосума є сумка, в якій вона виношує дитинчат.

Поблизу гір живе пума – велика кішка, яку називають гірським левом. Вона добре стрибає, плаває і лазить по деревах. Полює на лосів, оленів, бобрів.

Єнот-полоскун селиться поблизу водойм. їсть ягоди, жолуді, горіхи, рибу, жаб. Має звичку промивати у воді свою здобич. На нього полюють вовки, рисі, алігатори, сови. Якщо єнот не може сховатися або втекти, він прикидається мертвим.

Іноді в лісах зустрічається скунс. Живиться він комахами, яйцями птахів, мишами, листям і плодами рослин. Відчувши небезпеку, тварина стає на передні лапи і випускає на ворога струмінь їдкої рідини із сильним неприємним запахом, яка може ненадовго осліпити.

У перемінно-вологих лісах материка водяться дикі індики. Ці великі птахи живляться рослинами, комахами, жабами, ящірками. Гнізда будують просто на землі.

Рослинний і тваринний світ Північної Америки

Опосум Єнот-полоскун Скунс

Мал. 73. Тварини лісів Північної Америки

Рослинний і тваринний світ Північної Америки

Мал. 74. Секвоя

Уздовж берега Тихого океану росте секвоя вічнозелена – одне з найбільших дерев на Землі. Окремі екземпляри досягають висоти понад 110 м і живуть понад 3000 років.

Центральну частину Північної Америки займають степи, які називають преріями. На родючих чорноземних грунтах тут ростуть ковила, бородач, тонконіг, бізонова трава.

У преріях живуть бізони – великі травоїдні тварини. Через надмірні полювання вони були майже повністю винищені. Нині охороняються в заповідниках.

Насінням трав живляться бабаки, лучні собачки, тушканчики. На них полюють хижі птахи, койоти (степові вовки), лисиці, змії.

Рослинний і тваринний світ Північної Америки

Бізон Бабак Койот

Мал. 75. Тварини прерій

Ще далі на південь прерії переходять у напівпустелі і пустелі. Одна з найсухіших і найжаркіших пустель світу – Долина Смерті – має статус національного парку США. На сіро-бурих грунтах ростуть кактуси, юки, агави. Листки агави – довгі і м’ясисті; в них рослина запасає вологу. У кактусів волога накопичується в стеблі, а листки перетворилися на колючки.

У північноамериканських пустелях живуть плазуни – ящірки, змії, черепахи; звірі: антилопи, койоти, пуми,

Хом’яки, ховрахи. Серед комах поширена пустельна сарана.

Поміркуйте! Як діяльність людини впливає на природу Північної Америки?

Під впливом господарської діяльності людини природа Північної Америки суттєво змінилася. Вирубані значні площі лісів, розорені прерії. Багато тварин стали рідкісними. Для збереження природи в країнах Північної Америки прийняті відповідні закони. На материку створено численні заповідники і національні парки. В одному з найбільших національних парків світу Вуд-Баффало (Канада) охороняється найчисленніше стадо бізонів. У найстарішому Йосемітському національному парку (США) під охороною перебувають ліси з гігантських тисячолітніх секвой.

Обговоріть! Чому рослинний і тваринний світ Північної Америки та Євразії подібний?

Прерії.

Перевір свої знання

1. Розкажи про рослинний і тваринний світ арктичних пустель, тундри і тайги.

2. Які рослини і тварини поширені в зонах мішаних, широколистяних і перемінно-вологих лісів?

3. Дмитрик порівняв природу прерій і пустель. Зроби це і ти.

4. Чому природа Північної Америки потребує охорони?

Підсумуємо разом

У Північній Америці виділяють такі природні зони: арктичні пустелі, тундра, тайга, мішані та широколистяні ліси, прерії, напівпустелі й пустелі, перемінно-вологі ліси. Для збереження природи материка створюють заповідники й національні парки.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Рослинний і тваринний світ Північної Америки