Рубки формування ландшафтів в ялинових лісостанах

Лісівництво

РОЗДІЛ 4. ВЕДЕННЯ ГОСПОДАРСТВА У ЛІСАХ ЗЕЛЕНИХ ЗОН

Лекція 7. ОСОБЛИВОСТІ РУБОК ФОРМУВАННЯ ЛАНДШАФТІВ У НАСАДЖЕННЯХ РІЗНОГО ПОРОДНОГО СКЛАДУ

7.2 Рубки формування ландшафтів в ялинових лісостанах

Найчастіше зустрічаються ялинові лісостани з домішкою листяних порід. Як правило, в ялинниках ми маємо дуже густе стояння дерев та значну домішку листяних порід. При формуванні лісопаркових ландшафтів враховується вітровальність ялини.

Як провідна порода, ялина повинна мати в складі деревостану 50-60%. Це забезпечує темний

фон для листяних порід з більш світлим забарвленням листя та стовбурів. При груповому розміщенні дерев групи можуть формуватися як чистими, з ялини, так і мішаними, ялиново-сосновими та ялиново-листяними. Серед них можуть бути сформовані і чисто листяні групи.

Закритого типу ялинові ландшафти з горизонтальною зімкнутістю не відрізняються високою естетичністю, за винятком лісостанів з домішкою сосни та листяних порід.

В різновікових ялинниках природного походження доцільно формувати лісопаркові ландшафти з вертикальною зімкнутістю (16). Це стосується не тільки чистих ялинників, але і ялиново-листяних

деревостанів. Досить легко формуються ландшафти з груповим розміщенням дерев з дрібними “вікнами”, невеликими за розміром галявинами, які не сполучені між собою (16). Саме ялинники завдяки сильній тіньовитривалості ялини більш підходять, на відміну від сосняків та листяних насаджень, для формування ландшафтів вертикальної зімкнутості. При їх формуванні видаляють переважно зайві дерева.

Ландшафти напіввідкритого простору з рівномірним розміщенням дерев формувати недоцільно через вітровальність ялини. Але, якщо визначити дерева – обранці у віці 5-10 років і вести за ними система­тичний догляд, то на добре дренованих грунтах можна виховати дерева з довгою та густою кроною, довгими гілками, що і дозволяє сформувати ландшафти 2а, 2в.

Більш широко практикують формування напіввідкритих ландшафтів з груповим розміщенням дерев (2б), в яких темнохвойні групи чергуються з світлохвойними та листяними, відкритими луговими просторами, контрастуючи з ними. При формуванні таких ландшафтів також потрібно враховувати вітровальність ялини, тому рубки формування потрібно розпочинати з молодого віку.

В цілому ж потрібно пам’ятати, що ялинові молодняки – більш пластичні порівняно з сосняками та листяними молодняками, а тому більш декоративні. Реконструкція лісових ландшафтів в ялинниках здійснюється в більш короткий термін, ніж в інших за породним складом насадженнях, але з меншими ступенями зрідження деревостану, як правило, в межах 10% запасу. Бажаний ефект від формування ландшафту вже можна очікувати у віці 20-30-40 років.

Більш складне формування лісопаркового ландшафту в ялинниках штучного походження, які створені рядовим садінням сіянців. При формуванні лісопаркових ландшафтів потрібно призначити до рубки дерева так, щоб з часом знівелювалося рядове їх розміщення.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Рубки формування ландшафтів в ялинових лісостанах