СІМ’Я-МЕДОВИК

СІМ’Я-МЕДОВИК – штучно створена бджолосім’я, де переважають літні бджоли. С.-м. використовують на головному узятку, щоб одержати більше меду. Формують С.-м. перед початком узятку. Існує кілька способів їхньої організації.

1. У місцевостях з багатим весняним або ранньолітнім узятком (з верби, клена, акації тощо) застосовують прийом парного використання сімей. З цією метою із зимівника виставляють сім ‘ї парами й установлюють вулики на відстані 1 м один від іншого. Як тільки починається узяток, від кожної пари формують С.-м. Для цього

під час активного літання бджіл одну сім’ю переносять на нове місце, а іншу ставлять посередині того місця, де стояли вулики. Гніздо цього вулика докомплектовують новими стільниками, а матку саджають на 1-2 дні в клітинку. Літні бджоли віднесеного вулика переселяються в новий вулик, значно посилюючи сім’ю, яка живе там. Організована в такий спосіб С.-м. збирає значно більше меду й перги, ніж кожна окрема сім’я. Крім того, така С.-м. принесе багато меду ще до початку головного узятку, на відміну від звичайної сім’ї.

2. При пізньому або дуже сильному узятку С.-м. організовують із матками-помічницями. Відводок

з маткою-помічницею розміщають у вулику-лежаку за перегородкою або в іншому корпусі багатокорпусного вулика. Періодично між сім’ями проводять обмін рамками: з допоміжної сім’ї переносять рамки із засівом в основну; коли бджоли запечатають розплід, їх повертають назад. Це дозволяє уникнути виникнення в основній сім’ї інстинкту роїння й значно посилить відводок.

На початку головного узятку основну сім’ю й відводок об’єднують, залишаючи одну молоду матку. Така С.-м. протягом тривалого часу залишається сильною й продуктивною. Але якщо в природі існує короткочасний узяток, сім’ї об’єднувати нераціонально, тому що підсилена сім’я обов’язково почне роїтися, а після виходу рою дуже ослабне. Найкраще підсилити основну сім’ю літними бджолами. Для цього під час активного літання бджіл відводок переносять на нове місце, а бджоли відводка, повернувшись з узятку, залишаться в сильній сім’ї. За час активного медозбору частина бджіл завжди гине або губиться, тому отримана сильна сім’я до кінця узятку стане звичайною сім’єю, а відводок, у свою чергу, поповниться молодими бджолами.

3. Практикується організація С.-м. “нальотом” на природні рої, тобто за 10 днів до початку головного узятку. Для цього під час активного літання бджіл вулик материнської сім’ї відносять набік, а на його місце ставлять вулик з роєм. Літні бджоли вертаються на старе місце та приєднуються до рою. У такий спосіб організується С.-м., у якій є тільки літні бджоли. Вона не тільки збирає багато меду, але й активно відбудовує стільники, тому рекомендується поміщати в гніздо рамки зі штучною вощиною. Натомість материнська сім’я, у якої відібрали літних бджіл, незабаром швидко набирає силу, вона поповнюється молодими бджолами й включається в медозбір.

4. С.-м. організують із декількох роїв. Зсипають кілька роїв в один просторий вулик. Гніздо комплектують із порожніх стільників і рамок зі штучною вощиною, а в центрі розміщають одну рамку з відкритим розплодом. Маток поміщають у клітинки. Клітинку з кращою маткою ставлять у центрі гнізда, інші поміщають на рамках, під полотнинкою. У такий спосіб запобігають злітанню бджіл. Наступного дня ізольованих маток забирають, а якісну звільняють із клітинки.

5. Організація С.-м. за методом Ващенка проводиться у двокорпусних вуликах або вуликах-лежаках. Основна мета прийому – ліквідація виниклого ройового стану в бджолосім’ї.

Як тільки в сім’ї з’являться ройові маточники, вулик-лежак перегороджують розділювальною дошкою, а двокорпусний – фанерною перегородкою. У відгородженій частині вулика ставлять 2-3 рамки з розплодом й 1-2 маточниками й порожні стільники. Вулики розвертають на 180°, і літні бджоли заповнюють сформоване гніздо. Вільні від вирощування розплоду бджоли інтенсивно використовують підтримувальний узяток до виходу матки з ройового маточника, тому порожні стільники досить швидко заповнюються запасами меду. Основна сім’я після виломлювання маточників і зльоту літних бджіл більше не роїться й до моменту головного узятку нарощує достатню кількість бджіл. До початку узятку ці сім’ї об’єднують, залишають молоду матку, а стару передають у нуклеус.

Усі перераховані способи ефективно проводити тільки перед початком головного узятку. Передчасна організація С.-м. призведе до виникнення в ній ройового інстинкту й втрати медозбору.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: СІМ’Я-МЕДОВИК