“СПІВ” МАТКИ

“СПІВ” МАТКИ – перегукування молодих маток. Це явище спостерігається перед виходом із бджолосім’ї другого рою (вторака) і наступних.

При виході з сім’ї першого рою зі старою плодовою маткою в сім’ї кілька днів (до виходу з маточника молодої матки) відсутня матка. На цей момент у сім’ї є кілька запечатаних маточників. Перша ж матка, що досягла зрілості, починає видавати глухуваті звуки, що нагадують квакання жаби. Якщо на її заклик ще не відповідають інші матки, вона прогризає маточник, виходить і співає вже на стільнику.

Видавані нею звуки видозмінюються й уже схожі на “тюкання”. Перший звук “тю” довгий, інші короткі. Матка метається на стільниках, продовжуючи співати.

У міру дозрівання маток в інших маточниках, у вулику лунає С. уже не однієї матки. Перша матка метається біля маточників, щоб убити першу ж матку, яка вийде. Але якщо бджолосім’я перебуває ще в ройовому стані, бджоли оточують матку й не дають їй наближатися до маточників. У такому випадку з сім’ї виходить рій-вторак. До цього рою можуть приєднатися матки, що вийшли до цього моменту з маточників. Якщо ж бджоли не охороняють матку, вона прогризає маточники

й убиває маток, а з тими, які встигли вийти, вона вступає в бійку й, зрештою, виживає та, котра сильніша.

При виході першого рою С. м. починається на 5-8-й день після виходу її з вулика. С. найкраще чути ввечері, після літання бджіл і рано вранці.

Найчастіше вихід першого рою не супроводжується С. плодової матки, але бувають і винятки. С. чутне тоді, коли з якихось причин загубилася плодова матка. Коли бджоли закладають норицеві маточники, перша матка, що вийшла, починає С. При наявності такого ройового стану в бджіл може організуватися “пісенний первак”.

Плодова матка може співати, якщо загубилася під час вильоту першого рою, що не знявся без неї, а повернувся у вулик. У такому випадку на 6-8-й день після повернення рою з вулика долинатиме П. м.

Несприятливі умови для виходу першого рою можуть затримати його виліт до появи молодих маток з маточників. Матки, що вийшли, більш рухливі й енергійні, тому можуть убити стару матку, і перед виходом рою-первака лунатиме С. м.

У сім’ї, яка не почала роїтися, С. м. неможливе. Матка, що відкладає в гнізді яйця, співати не може, тому що її повітряні мішки здавлені збільшеними яєчниками. Матка може видавати звук тільки тоді, коли повітряні мішки розпрямлені. При підготовці сім’ї до роїння в матки різко зменшується, а, потім і зовсім припиняється яйцекладка. У такому випадку її яєчники зменшуються, повітряні мішки розпрямляються й вона стає здатною видавати звуки, які охарактеризували як С. м. Плодова матка співає при наявності в гнізді хоча б однієї зрілої матки в маточнику.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: “СПІВ” МАТКИ