Способи зв’язку слів у словосполученні – Словосполучення і речення

УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Словосполучення

Способи зв’язку слів у словосполученні

Основною ознакою словосполучень є підрядний зв’язок між головним і залежним словами. Розрізняють три види підрядного зв’язку: узгодження, керування і прилягання.

1. Узгодженням називається такий спосіб підрядного зв’язку, за якого залежне слово вживається в тій самій формі (роду, числа, відмінка), що й головне, тобто залежне слово узгоджується з головним: Чарівний голос, чарівна музика, чарівне дзеркало.

При

узгодженні зміна форми головного слова вимагає зміни форми залежного: Чарівного голосу, чарівної музики, чарівним дзеркалом.

Повним називається узгодження, за якого залежне слово повністю узгоджує всі свої форми з формами головного. Як правило, це узгодження прикметників, порядкових числівників, окремих розрядів займенників, дієприкметників з іменниками: рання весна, п’ятий клас, своя людина, наш друг, виконане завдання, різальний інструмент.

Неповними називають узгодження залежного слова з головним, але не в усіх формах: Село Дем’янівці, село Піски (немає узгодження в граматичних формах

числа); Село Гайшин, місто Яготин, лікар Ярова (немає узгодження в граматичних формах роду).

2. Керуванням називають такий спосіб підрядного зв’язку, за якого головне слово керує залежним, тобто вимагає, щоб залежне слово стояло у певному відмінку: Співати пісню, писати листа, думати про справу, піклуватися про батьків, сказати друзям.

В українській мові розрізняють так і види керування: Прийменникове, безприйменникове, сильне і слабке.

Безприйменникове (безпосереднє) – керування, за якого залежне слово не має прийменника: Написати твір, приготувати обід, ввімкнути апарат, зустріти гостей.

Прийменникове (посереднє) – керування, за якого залежне слово має при собі посередника – прийменник: Вчиться у школі, прийшов до нас, перемога за нами, працювати з металом.

За міцністю підрядного зв’язку розрізняють сильне і слабке керування.

Сильним називають керування, за якого головним словом є перехідне слово і воно вимагає від залежного форми тільки знахідного чи родового відмінка: Готувати обід, випускати продукцію, складати іспити, не мати боргів, не ображати нікого, купити молока.

Слабке керування спостерігається у всіх інших словосполученнях, воно не вимагає тільки певного відмінка, здійснюється за допомогою прийменника: їхати до сестри, святкувати з сестрою, їхати на олімпіаду, спати на ліжку, спати до ранку, яблуко на яблуні, яблуко переді мною, яблуко для вас.

3. Прилягання – це такий спосіб підрядного зв’язку, за якого залежне слово приєднується (“прилягає”) до головного тільки за змістом. Зв’язком прилягання приєднуються незмінювані слова і форми:

– прислівники: Ходити швидко, відповідати впевнено, сміятися радісно, вставати вранці, працювати добре, погано, сумлінно;

– неозначена форма дієслова: Збиралися вчитися, любила грати, хотів їхати;

– дієприслівники: Сидів думаючи, ішов вагаючись, читати лежачи, співають ідучи, виступав хвилюючись, дивитись стоячи.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Способи зв’язку слів у словосполученні – Словосполучення і речення