Спостереження за функціональною роллю числівників у реченні. (Вправи 220-223)

Тема. Спостереження за функціональною роллю числівників у реченні. (Вправи 220-223).

Мета. Формувати уявлення учнів про функцію числівника в мовленні; вчити правильно ставити запитання до числівників, що означають кількість предметів і порядок при лічбі; розвивати інтерес до пізнання природи.

Обладнання: ілюстрації пташок: соловейка, жайворонка, перепілки, зозулі, кропив’янки, горихвістки, шпака, трясогузки (до вправи 220).

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Перевірка домашнього завдання (вправи 219).

1. Час відповідей і запитань

(завдання 1).

Учні зачитують свої відповіді на запитання. Можна запропонувати відповісти по-різному, вживаючи числівники, які означають однаковий час. Наприклад: Я прокидаюся о сьомій годині п’ятнадцять хвилин (о п’ятнадцять хвилин на сьому; п’ятнадцять хвилин по сьомій).

– На яке питання найважче було дати відповідь? (Можна сподіватись, що це запитання про ранкову зарядку.)

Коротка бесіда про роль ранкової зарядки.

2. Робота в парах (завдання 2).

– Обмін запитаннями за фотоілюстрацією до вправи, с. 112.

III. Повідомлення теми і завдань уроку.

Що тримає всьому лад?

Ще й полічить

все підряд?

По порядку поскладає,

Бо тим числам лік він знає.

Один, два, три, чотири… –

Певну кількість полічили,

Перший, другий, третій… –

Рядочками поскладали.

Про що мова? Відгадали? (Числівник)

– Отож сьогодні ми продовжимо вивчати таку невелику за обсягом, але важливу для правильного мовлення частину мови – числівник.

IV. Сприймання і осмислення учнями нового матеріалу.

1. Колективне виконання вправи (вправа 220).

А) Читання тексту, з’ясування значень невідомих слів.

Рубрика “Слово про слово”.

Біологі? чний – властивий живим організмам.

Біологічний годинник – властивість живих організмів орієнтуватися в часі. Грунтується на строго фізичних і хімічних процесах, які відбуваються в організмі. Біологічний годинник відіграє важливу роль у пристосуванні організмів до змін умов навколишнього середовища. Завдяки біологічному годиннику вони орієнтуються щодо періоду доби, змін пір року, деякі морські організми пристосувалися до чергування припливів і відпливів тощо. (Біологічний словник. / Редколегія. 2-е вид. – К.: Головна редакція УРЕ. – 1986, 680 с., іл.)

Б) Розгляд ілюстрацій пташок, згаданих у тексті вправи (по можливості).

В) Самостійне ознайомлення учнів із текстом вправи на знаходження числівників.

Г) Постановки запитань до числівників із тексту вправи.

(Якої? котрої?) другої години.

(Якої? котрої?) третьої години.

(О котрій?) о четвертій годині.

(Якої? котрої?) шостої години.

– Які ще тварини та рослини, крім названих у тексті, можуть орієнтувати нас у часі? До наступною уроку підготуйте про них інформацію.

2. Прес-конференція на тему “Як ви знаєте річний календар” (за вправою 221).

А) Частина учнів виступає в ролі журналістів, які ставлять питання науковцям (решті учнів класу).

Зауваження: повні відповіді на запитання журналістів записують у свої зошити всі учасники конференції, числівники записують словами.

Б) Зачитування числівників, які траплялися у відповідях.

Фізкультхвилинка.

3. Відпрацювання вимови і правопису числівників шістнадцять і шістсот за табличкою підручника на с. 113.

4. Каліграфічна хвилинка.

Шіс іст стн на дцять шістнадцять

Шіст стс стсо шістсот

Для виготовлення житньої хлібини витрачається шістсот тридцять грамів борошна.

Інформація: 630 грамів борошна – це 900 грамів зерна, це 20 тисяч зернин або 1000 колосків.

5. Вибірковий диктант (на закріплення правопису числівників шістнадцять і шістсот).

А) Робота з віршем.

– Виберіть з вірша і запишіть словами числівники, які є результатом виконаної дії.

Годі вже вам дармувати –

Будем разом додавати,

Добре слова вимовляти,

Наголоси проставляти:

Шість та шість то дванадцять;

Шість та сім –

То тринадцять;

Шість та п’ять –

Одинадцять;

Сім та сім –

Чотирнадцять;

Вісім й вісім –

То шістнадцять.

Можна й далі рахувати,

Числівники записати…

А тепер ми ще полічим,

Без посилочки запишем:

Двісті та триста –

Пятсот,

Триста плюс триста –

Шістсот,

По чотириста двічі –

Вісімсот;

А коли ще сто додати,

Що тоді ми будем мати?

Дев’ятсот!

Б) Перевірка диктанту. Уточнення вимови правопису числівників: одинадцять, чотирнадцять, шістнадцять і шістсот.

6. Колективне складання оголошення (за вправою 222).

А) Рубрика “Слово про слово”.

Актовий зал (а? ктова за? ла) – зал (зала) для урочистих зборів у навчальних закладах, установах.

Б) Ознайомлення із текстом запропонованого оголошення.

В) Запам’ятай!

В оголошенні обов’язковими є: дата, час і місце проведення заходу.

Г) Колективне складання і запис оголошення про свято, яке найближчим часом відбудеться у класі.

Г) Зачитування складеного оголошення.

V. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.

1. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).

2. Вибіркове списування.

– Випишіть правильні твердження, записуючи числівники словами.

Тиждень складається з 7 днів.

Земля обертається навколо Сонця за 24 години.

Хвилина має 60 секунд.

Година має 100 хвилин.

1 кілометр – це 1000 метрів.

Доба має 12 годин.

У році – 366 днів.

3. Картки для індивідуальної роботи.

Картка 1

– Закінчи текст, запиши його. Числівники записуй словами.

У російському алфавіті 33 букви. А в гаянській азбуці (на острові Гаїті) – лише 9 літер. Найважче опанувати грамоту дітям Ефіопії (держава в Африці). В абетці ефіопів 296 літер. А в українському алфавіті… букви.

Картка 2

– Закінчи речення, запиши його. Числівники записуй словами.

У кашалота 60 зубів, у кішки – 30, у кенгуру – 32, у білки – 22, у тигра – 30, у зайця – 28, у дельфіна – 250, а у людини – … зуби.

Картка 3

– Прочитай текст. Доведи, що це міркування. Визнач мету тексту. Одна секунда… Багато це чи мало? Для пішохода одна секунда – дрібниця, крок ступити. А для водія – річ серйозна.

За секунду машина, у якої швидкість 60 кілометрів за годину, проїжджає більше 16 з половиною метрів. А якщо швидкість 80 кілометрів. то – 22 метри. При всьому старанні водій при потребі не зможе зупинитись.

Ось чому дорогу треба переходити обережно!

– Спиши текст. Записуй числівники словами.

VI. Підсумок уроку.

1. Бесіда.

– Які числівники зустрічались протягом уроку?

– Що ви запам’ятали про числівники шістнадцять і шістсот!

– А тепер за добру працю – винагорода!

2. Усмішки (з використанням числівників).

Ото пам’ять!

Учитель розповів історію відкриття Америки Колумбом, а наприкінці каже:

– Усе це трапилося майже п’ятсот років тому.

В учня округлились від подиву очі:

– Ого! Ну й пам’ять у вас.

Задача на метикуватість

Учитель запропонував розв’язати таку задачу:

– Якщо на вашу парту сяде п’ять мух, а ви одну з них уб’єте, то скільки залишиться?

– Один! – вигукнув хлопчик з останньої парти, – бо решта втечуть.

Результат

Учителька: У твого брата п’ять яблук, а ти в нього два забереш. Який буде результат?

Учень: Він мене відлупцює.

– То які числівники ви почули в усмішках?

– Які орфограми у цих числівниках?

VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

С. 114, вправа 223.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Спостереження за функціональною роллю числівників у реченні. (Вправи 220-223)