Сучасні плазуни. Значення плазунів – КЛАС ПЛАЗУНИ

Біологія – універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

ТИП ХОРДОВІ

КЛАС ПЛАЗУНИ

Сучасні плазуни. Значення плазунів

Усі сучасні плазуни, за винятком гатерії (так званої “живої викопної тварини”), що збереглася лише на деяких прибережних островах Нової Зеландії, належать до трьох рядів: Лускаті (ящірки, хамелеони, змії), Крокодили (нільський крокодил, міссісіпський алігатор) і Черепахи (середземноморська черепаха, далекосхідна шкіряста черепаха).

Ряд Лускаті досить різноманітний. До нього належать

хамелеони, ящірки (варани, агами, гекони, ігуани, жовтопуз, веретільниця тощо) і змії (полози, вужі, гадюки, удави). Всього понад 6 тис. видів. Тіло лускатих покрите роговими лусками і щитками різної форми. Яйця в більшості мають шкірясту (пергаментну) оболонку.

Ряд Крокодили. Достатньо крупні плазуни (від 1,5-2 до 4-7 м). Хвіст сплюснутий з боків, між пальцями задніх кінцівок розвинуті перетинки. Тіло покрите міцними роговими щитками. під якими містяться кісткові пластинки. У зв’язку з напівводяним способом життя крокодили мають такі пристосування: виступаючі над поверхнею голови очі та ніздрі, що дає їм можливість

дихати атмосферним повітрям і спостерігати довкола, перебуваючи у воді; розвинуте вторинне піднебіння, що дозволяє дихати через ніздрі з відкритою пащею під водою; особлива будова легенів, що дає можливість тваринам тривалий час знаходитися у воді. Зуби знаходяться в альвеолах. Серце чотирикамерне. Поширені у тропічних та субтропічних регіонах. Живляться хребетними, раками, молюсками. До нашого часу зберігся 21 вид крокодилів.

Ряд Черепахи. Тіло черепах міститься у кістковому панцирі, який захищає його зверху, з боків та знизу (вільними залишаються лише голова, кінцівки і хвіст). У більшості видів панцир зверху вкритий роговими щитками. Щелепи позбавлені зубів, але мають роговий покрив, який утворює гострі ріжучі краї. Відомо близько 250 видів черепах, які живуть у морях, прісних водоймах, болотах, на суші. Найчастіше вони трапляються у тропічних і субтропічних морях, вологих тропічних лісах, пустелях. У фауні України відомий лише один вид – черепаха болотяна (живе у стоячих або слабо-проточних водоймах; живиться різними безхребетними, дрібного рибою, пуголовками і жабами).

Значення плазунів в угрупованнях полягає з тому, що вони є регуляторами чисельності безхребетних та дрібних хребетних тварин. Ящірки і змії активно знищують комах та дрібних гризунів – шкідників сільськогосподарських культур. М’ясо великих ящірок (ігуан, варанів), змій і черепах (зеленої, або супової, слонової) вживають у їжу, а зміїну отруту використовують у фармацевтичній промисловості. Шкіру крокодилів та деяких змій, а також роговий панцир черепах використовують для виготовлення різних виробів. Нерегламентована господарська діяльність людини, надмірний промисел стали основними причинами різкого скорочення чисельності цінних плазунів. Зокрема, усі види крокодилів стали рідкісними і охороняються. У деяких країнах (США, Куба) створено ферми для штучного розведення крокодилів. Створюються заповідники, заказники, де поряд з іншими організмами, охороняються рідкісні та зникаючі види плазунів. Окремі види стали малочисельними і в Україні. До Червоної книги України занесено 8 видів плазунів: полози (леопардовий, чотирисмугий, лісовий та жовточеревий), жовтопуз, гадюка степова східна, гекон кримський, мідянка.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Сучасні плазуни. Значення плазунів – КЛАС ПЛАЗУНИ