СВОЄРІДНІСТЬ ОРГАНІЧНОГО СВІТУ МАТЕРИКА. ПРИРОДНІ ЗОНИ. ВИСОТНА ПОЯСНІСТЬ В АНДАХ. ЗМІНА ПРИРОДНИХ КОМПЛЕКСІВ ЛЮДИНОЮ. СУЧАСНІ ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ

Розділ II

МАТЕРИКИ

Урок № 35

Тема. СВОЄРІДНІСТЬ ОРГАНІЧНОГО СВІТУ МАТЕРИКА. ПРИРОДНІ ЗОНИ. ВИСОТНА ПОЯСНІСТЬ В АНДАХ.

ЗМІНА ПРИРОДНИХ КОМПЛЕКСІВ ЛЮДИНОЮ. СУЧАСНІ ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ

Мета: сформувати в учнів уявлення про особливості природних зон Південної Америки; надати учням систему знань про рослинний та тваринний світ материка; сприяти поглибленню розуміння учнями причин виникнення висотної поясності; продовжити формувати в учнів уміння користуватися раніше набутими знаннями, самостійно добувати знання з різних джерел,

уміння самостійно мислити, виховувати самостійність, та культуру спілкування.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: фізична карта Південної Америки, карта природних зон світу, картини тваринного і рослинного світу, атласи, підручники.

Опорні та базові поняття: кліматичні пояси та області, природні зони, природні комплекси, сельва, савани, пампа.

Номенклатура: низовини: Амазонська, Оріноцька, Ла-Платська; плоскогір’я: Бразільське, Гвіанське; гори Анди.

ЗМІСТ УРОКУ

I. Організаційний момент

Перевірка присутності учнів, організація уваги.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

1).

Прийом “Експрес-тест”

1. Кількість сонячного тепла, що отримується протягом року територією

В тропічних широтах:

А) більше, ніж в екваторіальних і помірних широтах;

Б) більше, ніж в екваторіальних, але менше, ніж у помірних широтах;

В) менше, ніж в екваторіальних, але більше, ніж у помірних широтах;

Г) менше, ніж в екваторіальних і помірних широтах.

2. У червні максимальну кількість сонячного тепла одержують території в:

А) тропічних широтах Північної півкулі;

Б) тропічних широтах Південної півкулі;

В) екваторіальних широтах.

3. Місяць, в якому тропічні широти Південної півкулі одержують найбільшу кількість сонячного тепла:

А) січень; б) березень; в) червень; г) вересень.

4. Широти, в яких зафіксовані найвищі абсолютні температури повітря:

А) екваторіальні; б) тропічні; в) помірні; г) арктичні.

5. широти, в яких протягом року панує знижений атмосферний тиск:

А) екваторіальні і тропічні; б) тропічні і арктичні; в) арктичні і помірні; г) помірні і екваторіальні.

6. широти, в яких протягом року панує підвищений атмосферний тиск:

А) екваторіальні і тропічні; б) тропічні і арктичні; в) арктичні і помірні; г) помірні і екваторіальні.

7. Вітри, що дмуть з тропічних широт убік помірних:

А) пасати; б) західні; в) північно-східні; г) мусони.

8. Пасати роблять найбільший вплив на клімат:

А) Євразії і Південної Америки;

Б) Південної Америки і Африки;

В) Африки і Північної Америки;

Г) Північної Америки і Євразії.

9. Пасати приносять вологу в основному на… узбережжя материків.

А) Північні; б) південні; в) західні; г) східні.

10. Західні вітри помірних широт приносять вологу на… узбережжя материків:

А) північні; б) південні; в) західні; г) східні.

11. широти, в яких випадає найбільша кількість опадів:

А) екваторіальні і тропічні; б) тропічні і арктичні; в) арктичні і помірні; г) помірні і екваторіальні.

12. широти, в яких випадає мінімальна кількість опадів:

А) екваторіальні і тропічні; б) тропічні і арктичні; в) арктичні і помірні; г) помірні і екваторіальні.

13. Розподіл поясів атмосферного тиску по Землі завдає найбільшого впливу на:

А) розподіл тепла і вологи;

Б) розподіл вологи і систему пануючих вітрів;

В) систему пануючих вітрів і розподіл тепла.

14. Тропічні повітряні маси характеризуються:

А) високими температурами і вмістом вологи;

Б) високими температурами і низьким вмістом вологи;

В) низькими температурами і високим вмістом вологи;

Г) низькими температурами і вмістом вологи.

15. Повітряні маси, що панують взимку в субтропічному поясі:

А) екваторіальні; б) тропічні; в) помірні; г) арктичні.

16. Сезонною зміною повітряних мас характеризуються кліматичні пояси:

А) екваторіальний і тропічний;

Б) тропічний і субекваторіальний;

В) субекваторіальний і субарктичний;

Г) субарктичний і арктичний.

2). Прийом “Мікрофон”

– Назвіть основні риси клімату Південної Америки.

– Які кліматичні пояси наявні на території материка?

– Чим обумовлена повноводність річок Південної Америки?

– Назвіть найбільші річки Південної Америки.

– Що таке природна зона?

– Як відбувається зміна природних комплексів у горах?

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Прийом “Проблемне питання”

Учитель. Поширення природних зон у рівнинній частині материка відбувається так само, як і на інших материках,- за законом широтної зональності. Деякі природні зони ми вивчали при знайомстві з Африкою та Австралією. Але надмірна вологість клімату Південної Америки зумовила наявність у них своїх особливих рис. Які це риси? Нам треба з’ясувати відповідь на це запитання протягом уроку.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Прийом “Географічний практикум”

– За допомогою карт атласу визначте назви та кількість природних зон Південної Америки.

– Від чого залежить зміна природних зон на материку?

– Проаналізуйте закономірності розташування природних зон в Південній Америці та порівняйте їх з розташуванням природних зон в Африці та Австралії.

– Чому в Андах спостерігається велика кількість висотних поясів?

2. Прийом “Творча лабораторія”

Завдання (виконується в групах). Виявити за картами взаємозв’язки між компонентами в одному з природних комплексів Південної Америки. Заповнити схему.

СВОЄРІДНІСТЬ ОРГАНІЧНОГО СВІТУ МАТЕРИКА. ПРИРОДНІ ЗОНИ. ВИСОТНА ПОЯСНІСТЬ В АНДАХ. ЗМІНА ПРИРОДНИХ КОМПЛЕКСІВ ЛЮДИНОЮ. СУЧАСНІ ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ

I група – вологі екваторіальні ліси;

II група – савани і рідколісся (льянос);

III група – субтропічний степ (пампа);

IV група – патагонські пустелі;

V група – савани і рідколісся (кампос).

3. Прийом “Творча лабораторія”

Завдання. На схемі цифрами позначені пояси рослинності в Андах. Знайдіть відповідність між цифрою й описом поясу рослинності.

А) гірські ліси з деревовидних папоротників, бамбука;

Б) високогірні луги (парамос);

В) голі скелі;

Г) вологі екваторіальні ліси;

Д) вічні сніги, льодовики;

Е) високогірні ліси (чагарники).

СВОЄРІДНІСТЬ ОРГАНІЧНОГО СВІТУ МАТЕРИКА. ПРИРОДНІ ЗОНИ. ВИСОТНА ПОЯСНІСТЬ В АНДАХ. ЗМІНА ПРИРОДНИХ КОМПЛЕКСІВ ЛЮДИНОЮ. СУЧАСНІ ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ

4. Прийом “Юний дослідник”

Учні виступають із повідомленнями, підготовленими до уроку.

V. Закріплення вивченого матеріалу

VI. Підсумок уроку

1. Прийом “Роблю передбачення”

Учні під керівництвом учителя визначають та записують у зошити сучасні екологічні проблеми материка (скорочення чисельності лам, зникнення шиншил, скорочення площ лісів Амазонії – легенів планети, забруднення та руйнація навколишнього середовища та ін.).

2. Прийом “Роблю висновок”

VII. Домашнє завдання

– Опрацювати відповідний текст підручника.

– Нанести на контурну карту назви та межі природних зон Південної Америки.

– Підготувати матеріал про країни Південної Америки за власним вибором.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: СВОЄРІДНІСТЬ ОРГАНІЧНОГО СВІТУ МАТЕРИКА. ПРИРОДНІ ЗОНИ. ВИСОТНА ПОЯСНІСТЬ В АНДАХ. ЗМІНА ПРИРОДНИХ КОМПЛЕКСІВ ЛЮДИНОЮ. СУЧАСНІ ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ