Текст-міркування. Перевірна робота. Перевірка знань за темами “Мова і мовлення”, “Текст”

Тема: Текст-міркування. Перевірна робота. Перевірка знань за темами “Мова і мовлення”, “Текст”

Мета: формувати уявлення учнів про текст-міркування; виробляти вміння визначати його основні частини; розвивати пізнавальну активність учнів; збагачувати словниковий запас школярів; вміння узагальнювати, систематизувати; виховувати бережливе ставлення до природи.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції), перевірка знань.

Обладнання: підручник, зошит.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Ось

дзвінок сигнал подав –

До роботи час настав.

Ось і ми часу не гаймо,

А урок свій починаймо.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1 Перевірка домашнього завдання (с.25,впр.43)

– Який опис був більш удалим?

– Поясніть чому.

2. Хвилинка каліграфії

· Читання вірша вчителем

Ти куди летиш, лелеко?

Я зібрався недалеко –

До ставочка, де вербички

Посхилялись до водички,

Хочу жабку я спіймати,

Лелечат нагодувати.

– Про кого йдеться в цьому вірші?

– А що цікавого ви знаєте про лелек?

– Запишіть каліграфічно букву Л л та склади з нею.

Лу, ло, Лі,

дл, ол, ел, кла, елн, леле.

3. Вправа “Мікрофон” (с.25, впр. 44)

– Прочитайте прислів’я.

– Поясніть, як ви розумієте останнє прислів’я.

– Відповідь починайте так:

На мою думку, …; я вважаю…; я переконаний (переконана)…; по-перше, по-друге; отже.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з текстом-міркуванням та напишемо перевірну роботу за вивченими темами.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за вправою 45 (с. 25)

– Прочитайте текст.

– Прочитайте речення, у яких дід Василь розмірковував над тим, чому лелеки можуть покинути його хату.

– Які слова він для цього використовує?

– Спишіть другий абзац тексту.

– Яке питання можна поставити до другого абзацу? (Чому?)

– Як можна назвати такий вид тексту?

2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (ст. 26)

3. Робота за вправою 46 (с. 26)

– Прочитайте текст. Про яке свято згадується в ньому?

– Який обряд виконували на Водохреща?

– Складіть текст-міркування, використовуючи слова і словосполучення із тексту вправи.

– Прочитайте підкреслене речення. Воно і буде початком вашого міркування.

– Доберіть до тексту заголовок.

4. Перевірка виконаної роботи

5. Фізкультхвилинка

V. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ. ПЕРЕВІРНА РОБОТА ЗА ТЕМАМИ “МОВА І МОВЛЕННЯ”, “ТЕКСТ”

1 варіант

1. Позначте правильну відповідь.

Мова потрібна людям, щоб:

А) малювати;

Б) передавати думки;

В) спілкуватися.

2. Усне мовлення має бути:

А) голосним, гарним, емоційним;

Б) правильним, виразним, зрозумілим;

В) культурним, тихим, лагідним.

3. Текст – це:

А) окремі речення;

Б) об’єднані за змістом речення;

В) зв’язна розповідь.

4. Укажіть тип поданого тексту.

І чому ж така красива наша школа восени? Бо навколо школи ростуть квіти. У садку достигають яблука. Але найбільше прикрашають школу дитячі голоси.

А) розповідь;

Б) міркування;

В) опис.

5. Доберіть заголовок до поданого тексту.

Кіт побачив на дереві гніздо, у якому пищали пташенята. Він поліз на дерево. Прилетів старий дрізд. Він став клювати кота. Кіт злякався і втік.

6. Запишіть речення в такому порядку, щоб вийшов текст.

На ньому було дупло. В лісі росло дерево. Там жила білка. Вони були маленькі. В неї були білченята. Мати навчала своїх малят здобувати собі їжу.

7. Допишіть кінцівку тексту.

Птахи – наші друзі. Вони знищують шкідників лісу. А ще вони радують нас своїм співом…

2 варіант

1. Позначте правильну відповідь.

Мова складається:

А) зі слів;

Б) із букв;

В) з речень.

2. Писемне мовлення має бути:

А) охайним, каліграфічним, зрозумілим;

Б) мімічним, жестикулятивним;

В) голосним, інтонаційним.

3. Текст складається:

А) із зачину, основної частини, кінцівки;

Б) із заголовка, абзаців;

В) із речень.

4. Укажіть тип поданого тексту.

У лісі діти знайшли зайченят. У руки їх брати не можна. Почує людський дух зайчиха й побоїться до маляти підійти. Так і загине зайченя з голоду.

А) міркування;

Б) опис;

В) розповідь.

5. Доберіть заголовок до поданого тексту.

У мами сьогодні день народження. Петрусь і Василько пішли до лісу. Вони нарвали квітів і подарували їх мамі. Матуся дуже зраділа. Вона похвалила синів.

6. Запишіть речення в такому порядку, щоб вийшов текст.

І журавель видужав. Восени хлоп’ята знайшли в кущах журавля. Хлопчики принесли його в село. У птаха було поранене крило. Діти довго лікували журавлика.

7. Допишіть кінцівку тексту.

Горобець побачив на березі шпаківню і зайняв її. Через тиждень прилетіли з півдня шпаки.

Піднявся гамір…

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Над яким типом тексту працювали на уроці?

– Які слова і словосполучення ми використовуємо в таких текстах?

– Які труднощі виникли під час виконання перевірної роботи?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 26, впр. 47. Прочитайте речення. Складіть текст-міркування за поданим початком. Використовуйте слова та сполучення слів із довідки.

Хліб – це святиня. Його потрібно берегти.

Довідка: я переконаний (переконана), на мою думку, вважаю, важка праця, багато професій, доглядають, сіють, збирають урожай, землероб, мірошник, пекар, продавець.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Текст-міркування. Перевірна робота. Перевірка знань за темами “Мова і мовлення”, “Текст”