УКРАЇНА ТА ЇЇ СУСІДИ. ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ З КРАЇНАМИ ЄВРОПИ

Мета:

– актуалізувати та розширити знання про особливості географічного положення, риси населення та господарства України; сформувати загальні уявлення про країни, що є сусідами України; вдосконалювати вміння складати характеристику країни за типовим планом;

– розвивати вміння організовувати навчальну діяльність з однолітками та учителем, свідомо виконувати способи раціональної навчальної діяльності: складати цілеспрямований опис об’єкта типовим планом; уміння використовувати мовні засоби відповідно до завдань комунікації;

виховувати почуття патріотизму, поваги до національних особливостей, традицій та способу життя інших народів;

Обладнання: політична карта Європи, фізична карта України, карта адміністративного поділу України, підручники, атласи, контурна карта, мультимедійна презентація, дидактичні матеріали для роботи груп.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Очікувані результати: учні зможуть назвати та показати на карті країни – сусідів України, наводити приклади співпраці України із сусідніми країнами; складати характеристику окремих країн за планом, текстом підручника та тематичними картами атласу.

ХІД

УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

Прийом “Географічна розминка”

Не дивлячись на географічну карту, дайте відповіді на запитання.

– Річка Рейн протікає в Німеччині чи Великій Британії?

– Яка держава розташована східніше: Німеччина чи Франція?

– Яка країна, Німеччина чи Польща, мають спільний кордон з Україною?

– Лондон розташований на Темзі чи Сені?

– Північне море омиває західні чи східні береги Великої Британії?

– Індія була колонією Великої Британії чи Німеччини?

Гра “Вірю – не вірю”

– Чи вірите ви, що Німеччина є найбільшою за площею країною Європи? (Так)

– Чи вірите ви, що Берлін є столицею Німеччини? (Так)

– Чи вірите ви, що на території Франції розташована найвища відмітка Європи – гора Монблан? (Так)

– Чи вірите ви, що англійці – це єдиний народ, що населяє Велику Британію? (Ні)

– Чи вірите ви, що Велика Британія батьківщина футболу? (Так)

– Чи вірите ви, що територія Італії займає Балканський півострів? (Ні)

– Чи вірите ви, що Україна розташована в західній частині Європи? (Ні)

– Чи вірите ви, що Україна має з Росією найбільш протяжний державний кордон? (Так)

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом “Проблемне питання”

Сьогодні ми часто чуємо фрази: “Україна – це Європа”, або “Україна – держава європейська”.

Як ви розумієте ці вислови?

(Відповіді учнів.)

Справді, коли ми так говоримо, то підкреслюємо не лише географічну належність України до Європи, а й наше спільне духовне коріння, намагання українців долучитися до європейських цінностей, навчитися жити та працювати так, як це характерно для багатьох європейських країн.

Співпраця України із сусідніми країнами дуже важлива для її подальшого розвитку.

Про природу, населення та господарство України ви вже багато знаєте з навчальних курсів “Я і Україна”, “Природознавство”. Сьогодні на уроці ми детальніше розглянемо географічні характеристики нашої країни та її сусідів.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Україна

Робота з політичною картою Європи, фізичною картою України, адміністративною картою України, з мультимедійною презентацією

Завдання. 1) Установіть, у якій частині Європи розташована Україна. 2) Які країни є сусідами України.

Україна розташована в Центрально-Східній Європі на перехресті важливих транспортних шляхів, межує з багатьма країнами й має вихід до Чорного й Азовського морів. Значні розміри України зумовили різноманіття її природних умов і ресурсів.

Характер поверхні нашої країни переважно рівнинний. Гори займають лише 5 % її території. Це мальовничі Карпати на заході з найвищою вершиною країни – горою Говерлою (2061 м) та невисокі Кримські гори на півдні Кримського півострова.

Територія України розташована в межах помірного кліматичного поясу, що зумовлює формування помірно-континентального клімату з теплим літом та холодною зимою.

Україна має значні водні ресурси. Територію України перетинають такі річки, як Дунай, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець тощо. Головна річка України – Дніпро, третя за довжиною в Європі після Волги та Дунаю. Завдяки побудові водосховищ

Дніпро суднохідний по всій протяжності в Україні та є важливим транспортним шляхом. Дунай – водний шлях, який зв’язує Україну з країнами Європи.

Ліси в Україні займають близько 14 %. На півночі, у зоні мішаних лісів, (збереглися незайманими ділянки соснових та сосново-дубових лісів. На схилах Карпат зростають ліси з дуба, бука, ялини, ялиці, сосни.

Грунти України сприятливі для вирощування різноманітних сільськогосподарських культур. 2/3 орних земель становлять різновиди чорноземів.

Надра нашої держави багаті на запаси залізних, марганцевих, ртутних та титанових руд, кам’яного й бурого вугілля, сірки, будівельних матеріалів. Розвідані родовища нафти та природного газу не забезпечують потреби України в цих видах палива, тому Україна їх здебільшого імпортує.

У країні живуть і працюють представники понад 100 національностей, українці становлять близько 78 % населення. Проживають також росіяни, білоруси, молдавани, поляки, кримські татари, болгари, угорці, греки тощо.

В Україні, як і в багатьох європейських країнах, більшість населення (69 %) проживає в містах. Найбільших міст, де населення перевищує мільйон, чотири: Київ, Харків, Дніпропетровськ, Одеса.

Основу економіки України становить потужний комплекс галузей промисловості та сільського господарства. Провідними галузями промисловості є машинобудування, чорна металургія, вугільна, хімічна, харчова. Мільйони гектарів родючих земель та сприятливі кліматичні умови дозволяють збирати високі врожаї пшениці, кукурудзи, гречки, ячменю, гречки, цукрового буряка, соняшника, овочів, фруктів. Тваринництво спеціалізується на розведенні великої рогатої худоби, свиней, овець, домашньої птиці.

Україна має сприятливі умови для розвитку туризму. Морські та гірські курорти, історичні пам’ятки міст та селищ країни приваблюють туристів.

Список об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні 2014 р. налічував 7 найменувань, серед яких 6 є об’єктами культурного й 1 – природного типу.

Висновок 1. Україна – найбільша за площею держава Європи. Вона має вигідне географічне положення та сприятливі природні умови для розвитку господарства та життя населення. Суходолом Україна межує із сімома країнами: Росією, Білоруссю, Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією та Молдовою.

2. Країни – сусіди України

Робота в групах

Робота з текстом підручника та картами атласу.

Прийом “П’ять речень”

Завдання. П’ятьма реченнями охарактеризуйте особливості природи, населення та господарства однієї з сусідніх країн України.

3. Зв’язки України з країнами Європи

Обговорення результатів домашньої співпраці з членами родини щодо зв’язків України з країнами Європи.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Робота в групах

Прийом “Творча лабораторія”

Обговоріть у групі та зробіть схему, що відображає приклади співпраці України із сусідніми країнами.

Прийом “Картографічний практикум”

Завдання. Позначте на контурній карті Європи дони України, підпишіть назви країн-сусідів.

Робота в групах

Прийом “Творча лабораторія”

Уявіть, що вам випала нагода відправити послання про свою країну жителям іншої планети. Однак розмір послання обмежений – усього десять речень.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ

Що нового ви дізналися та чого навчилися сьогодні на уроці?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати відповідний параграф підручника.

2. Випереджальне: виявити за допомогою членів родини сфери співпраці України із Китаєм, Індією, Японією.

3. Випереджальне (окремим парам учнів): підготувати презентацію туристичного маршруту природних та культурних об’єктів ЮНЕСКО в Китаї, Індії, Японії.

4. За бажанням. Уявіть, що ви працюєте в туристичній агенції. Складіть туристичний маршрут для гостей із Німеччини з оглядом і відвідуванням найбільш цікавих визначних пам’яток нашої країни.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: УКРАЇНА ТА ЇЇ СУСІДИ. ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ З КРАЇНАМИ ЄВРОПИ