УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 10. УСНИЙ ТВІР-ОПИС ПРИМІЩЕННЯ НА ОСНОВІ ОСОБИСТИХ ВРАЖЕНЬ

Мета:

    навчальна: вчити учнів описувати приміщення, удосконалювати вміння аналізувати тексти-описи, навички складання монологічного висловлювання – твору-опису; розвивальна: розвивати вміння викладати матеріал послідовно, логічно; збагачувати словниковий запас мовлення учнів засобами оцінки, розширювати кругозір учнів; виховна: виховувати уважне ставлення до світу речей, що оточують людину.

Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація.

Міжпредметні зв’язки: мова, література, мистецтво (живопис).

Тип уроку:

урок розвитку зв’язного мовлення.

Звичайно дім стає схожим на тих, хто в ньому мешкає

М. Рощин

ПЕРЕБІГ УРОКУ

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ, МЕТОЮ І ЗАВДАННЯМИ УРОКУ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Комунікативний практикум

> Які є типи мовлення?

> Особливості опису як типу мовлення.

> Як ви розумієте слова, що стали епіграфом сьогоднішнього уроку. Чи згодні ви з ними?

ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Слово вчителя

Приміщення – середовище, що оточує людину. Це квартира, кімната, школа, клас, дача, музеї, кінотеатри. Людина

часто опиняється в ситуації, коли потрібно описати приміщення та інтер’єр у ньому. Приміщення може багато розповісти про його мешканця.

Лексична п’ятихвилинка

> Поясніть лексичне значення слова інтер’єр.

Робота з творами живопису

> Зверніть увагу на інтер’єр кімнат, зображених американською художницею Роксою Сміт.

Слово вчителя

У своїх творах Рокса Сміт трансформує знайомий простір, розмальовуючи його в яскраві кольори. Інтер’єру в картинах Сміт надається казковий вигляд.

    Що зображує художниця на своїх картинах? Які кольори використовує? Які почуття викликають у вас ці твори? Чому інтер’єр Сміт називають казковим?

Комунікативний практикум

    Хто ваш улюблений казковий герой? Де він мешкає? Опишіть помешкання свого улюбленого казкового героя.

Робота з текстами. Аудіювання

Текст 1

> Прослухайте уважно текст.

Над дверима висіла табличка, щоб усі знали, хто тут живе. На ній був такий напис: “КАРЛСОН, ЩО ЖИВЕ НА ДАХУ, НАЙКРАЩИЙ У СВІТІ КАРЛСОН”.

Карлсон відчинив навстіж двері й вигукнув:

– Прошу, любий Карлсоне… і ти, Малий, теж! – І перший заскочив до хатки.

Малий убіг слідом за ним. Він аж тремтів з цікавості.

У хатці було дуже затишно, це Малий відразу помітив. Крім дерев’яної канапи, там стояв ще столярний верстат, що водночас правив Карлсонові й за стіл, шафа, два стільці та коминок із залізними гратками. Там, певне, Карлсон варив собі їсти.

Але парових машин не видно було. Малий довго оглядався по кімнаті, проте не побачив їх і врешті спитав:

– А де ж твої парові машини?

– Мої парові машини… гм… вони всі вибухнули.

Малий знов оглянувся. На стіні біля шафи був пришпилений аркуш картону. В одному куточку на ньому справді був намальований півень – маленький, червоний півник. Решта картону була чиста.

– Картина називається “Дуже самітний півень”,- пояснив Карлсон (За А. Ліндгрен).

Бесіда за змістом почутого

> Що описано в тексті?

> Що вас вразило чи здивувало в помешканні Карлсона?

> Назвіть особливості опису як типу мовлення на прикладі мовленнєвих особливостей наведенного тексту.

Текст 2

> Прослухайте текст. Спробуйте відгадати, з якого твору цей уривок.

Жив-був під землею…

Нора починалася ідеально круглими, як ілюмінатор, дверима, викрашеними зеленою фарбою, з сяючою мідною ручкою точно посередині. Двері відчиняються всередину, у довгий коридор, схожий на залізничний, але тунель без гару й диму і також упорядкований: стіни там були обшиті панелями, підлога викладена плиткою й застелена килимом, уздовж стін стояли поліровані стільці, й повсюди прибиті гачечки для капелюшків та пальт, тому що господар нори дуже любив гостей (За Дж. Р. Толкіном).

Бесіда за змістом почутого

> Чиє помешкання описано в тексті?

> Які деталі інтер’єру є в описі?

> Назвіть особливості опису як типу мовлення на прикладі мовленнєвих особливостей цього тексту.

Лінгвістичне дослідження

> Спробуйте дати визначення опису як типу мовлення. Чим опис відрізняється від роздуму та розповіді?

> Які слова характерні для кожної структурної частин опису?

> Складіть орієнтовний план твору-опису кімнати.

Орієнтовний план

Розмір кімнати, стіни, вікно. Підлога, стіни, стеля. Меблі. Особливості, деталі інтер’єру. Чим мені подобається кімната? СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО

Усний твір-опис

> Складіть усний твір-опис класної кімнати.

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Прослуховування й аналіз двох-трьох робіт.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

> Запишіть ключові слова, що ви вжили би, описуючи кімнату, у якій мешкаєте.

> Доберіть 2-3 прислів’я про значення домівки в житті людини.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 10. УСНИЙ ТВІР-ОПИС ПРИМІЩЕННЯ НА ОСНОВІ ОСОБИСТИХ ВРАЖЕНЬ