УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 5. ТИПИ МОВЛЕННЯ (ПОВТОРЕННЯ). ОСОБЛИВОСТІ ПОБУДОВИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ Й ПРИРОДИ. ПОЄДНАННЯ В ОДНОМУ ТЕКСТІ РІЗНИХ ТИПІВ МОВЛЕННЯ

Мета:

    навчальна: закріпити знання, уміння і навички аналізу та створення різних типів мовлення – розповіді, опису та роздуму; розвивальна: розвивати творчі здібності учнів; виховна: виховувати ціннісне ставлення до текстів різних типів і стилів.

Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, морфологія, синтаксис, орфографія.

Міжпредметні зв’язки: мовлення і мова.

Тип уроку: формування умінь і навичок.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Словесний

малюнок

> Послухайте уривок вірша “Листопад” Я. Щоголева. Яку картину ви уявили? Завдяки чому? Який це тип мовлення? Які типи мовлення ви ще знаєте?

І висне небо в ті часи,

Немов циновий дах,

І стигнуть краплі від роси,

Як сльози, на гіллях.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

Коротка бесіда

    Про що б ви хотіли розповісти учневі молодших класів? Який тип мовлення вам у цьому допоможе? Що ви описували на уроках української мови в попередніх класах? Що характерне для творів-роздумів?

ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК Самостійна робота

> Перепишіть текст, завершуючи

окремі речення. Який тип тексту ви записали?

Життя створює безліч різноманітних і навіть неймовірних ситуацій. Питання про те, як вчинити, як поводитися і як ставитися до поводження інших у тій чи іншій ситуації, набуває особливої гостроти через…. Щоб знайти правильне рішення, що дозволяє зберегти свою гідність, свої переконання і не образити іншої людини, потрібно….

Стислий переказ

> Прочитайте (послухайте) текст. До якого типу він належить? Напишіть стислий переказ.

УМІННЯ ГОВОРИТИ ТА СЛУХАТИ

Відомий французький письменник і льотчик, інтелігентний Антуан де Сент-Екзюпері якось помітив, що найбільша розкіш – це розкіш людського спілкування. Спілкування…

Здавалося б, що тут мудрованого? Захотів поговорити зі знайомим, зустрілися – і говори скільки душі завгодно. Але насправді все це не так просто.

І щоб відчути справжнє задоволення від спілкування, треба дотримуватися деяких правил.

Нам потрібно вміти вислухати іншу людину, не відмахнутися від її турбот. І це велике мистецтво.

Мистецтво спілкування полягає в правильному виборі теми й тону бесіди. І цього теж треба навчитись.

Відомий французький письменник-мораліст Франсуа де Ларошфуко тонко відмітив: “…Якщо сказати слово до речі – велике мистецтво, то до речі промовчати – мистецтво ще більше” (3 посібника).

Творча лабораторія

> Прочитайте текст. Опис чого в ньому представлено?

ДІТИ НА ЛЕВАДІ

Картина народної художниці О. Л. Кульчицької “Діти на леваді” показує дівчаток-підлітків. Свіжі, загорілі і обвітрені обличчя милують наш зір своєю природною красою.

Дівчатка сидять невимушено, вільно, кожна по-своєму. Одна весело посміхається, друга соромливо закрила рукою уста, стримуючи сміх, інша, обіпершись руками на траву, уважно слухає.

Їхні білі сорочки світяться на сонці, приваблюючи до себе наш зір і примушуючи нас дивитися в обличчя кожної дівчинки зокрема. Верхній край кола закінчують темноволосі голівки, на фоні яких праворуч контрастом світлого волосся виділяється дівчинка першого плану. Нижній край кола підкреслений темно-коричневою фарбою запасок.

Тиха сонячна погода. Спеку послаблює надрічкова прохолода. Гірське повітря чисте, прозоре. Все це разом створює лагідний настрій, що так щасливо поєднується з наївністю простих характерів сільських дітей (3 журналу).

> Напишіть коротку замальовку з описом природи свого краю.

Творча робота

> Перекладіть слова українською мовою. Користуючись ними, опишіть свою кімнату.

Обои, мебель, картины, занавеска, потрет, полка, подоконник, ковер, шкафы, стол, столик, диван, кресло, стул, телевизор, компьютер.

> Записати текст у зошит.

Лінгвістичне спостереження

> Послухайте (прочитайте) текст. Чи є в ньому в наявності поєднання елементів різних типів мовлення?

З УСТ НАРОДУ

Давним-давно у Чигирині від сивої, спрацьованої за довге життя бабусі я почув зворушливу легенду. Бабуся сиділа на ослоні у своїй тісненькій хатці, а довкола неї, по стінах, барвисто цвіли рушники, вишиті її сухими, жилавими руками. Її тихий голос дзвенів чисто – чисто, ніби Холодоярський струмок:

– Жила в нашому містечку дівчина-красуня. На диво струнка, чорноброва, з тугою косою за плечима, знала безліч старовинних пісень і співала їх так, що навіть людина, яка й мови української не знала,- танула серцем, роняла сльозу, бо вчувала у тих мелодіях, звичайнісіньких денних словах – красу душі нерідної. Звали ту дівчину Оленою…

Одного дня під час Великої Вітчизняної війни вона взнала, що її суджений лежить у далекім лазареті, смертельно поранений і без кінця-краю марить її ім’ям…

Рано-вранці зібралася дівчина і подалася аж на Урал. Відшукала. Напувала джерельною водою, співала улюблену Тихонову пісню.

Ой, у лузі, та ще й при березі

Червона калина…

І побачила Олена, як з тим її співом, її тихим сердечним голосом все ясніше розплющувалися карі очі коханого, а на його блідому, вкрай змарнілому обличчі – тепло світилася усмішка…

А коли забирала додому немічного каліку без рук і правої ноги, лікар-хірург відкликав Олену і сказав наодинці: “Не ми, а ваша любов, ваші пісні народні врятували солдата від смерті” (За С. Носачем).

Робота за підручником ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Рефлексія

Що саме з теми уроку засвоєно кожним глибше?

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР)

> Робота за підручником.

> Підібрати текст з поєднанням різних типів. Записати. Вміти проаналізувати.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 5. ТИПИ МОВЛЕННЯ (ПОВТОРЕННЯ). ОСОБЛИВОСТІ ПОБУДОВИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ Й ПРИРОДИ. ПОЄДНАННЯ В ОДНОМУ ТЕКСТІ РІЗНИХ ТИПІВ МОВЛЕННЯ